Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w USA: odczyt CPI poraził najwyższym poziomem wzrostu cen od 41 lat

|
selectedselectedselected
Inflacja w USA: odczyt CPI poraził najwyższym poziomem wzrostu cen od 41 lat | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Długo wyczekiwany odczyt inflacji ze Stanów Zjednoczonych ujrzał światło dzienne i poraził najwyższym poziomem wzrostu cen od 41 lat. 8,6 proc., to najszybsze tempo podwyżek cen w ujęciu rocznym od grudnia 1981 r. 

Konsensus rynkowy zakładał publikację na poziomie 8,3 proc. Głównym przebicia oczekiwań wydają się dwa czynniki: ceny energii i ceny żywności. W maju energia podrożała o 34,6 proc., czyli najwięcej od września 2005 r. Żywność z kolei poszła w górę o 10,1 proc., co stanowi pierwszy dwucyfrowy wzrost cen od marca 1981 r. 

Inflacja bazowa, czyli z wyłączeniem cen żywności i energii, wyniosła w maju o 6,0 proc. Wynik ten nieznacznie przekroczył konsensus rynkowy wynoszący 5,9 proc. W tym przypadku szczyt inflacji przypadł na marzec 2022 r., kiedy to wskaźnik cen bazowych wyniósł 6,5 proc. Od tamtego czasu możemy obserwować spadek tej miary inflacji.

Rynek dostał zatem dwa rozbieżne odczyty. Z jednej strony lokalny rekord inflacji konsumenckiej, a z drugiej spadającą inflację bazową. Rezerwa Federalna może oddziaływać w tym przypadku głównie na inflację bazową, bo na ceny paliw czy żywności wpływu nie ma. 

Inflacyjne dane pogarszają nastroje na rynku. Po ich publikacji kontrakty na amerykańskie indeksy zaczęły spadać. Największą obniżkę odnotował Nasdaq 100, cofając się o ok. 1,5 proc. Historyczna zależność inflacji i indeksów mówi, że im wyższa dynamika cen, tym gorzej dla giełd. Tym razem może to wyglądać podobnie, a dla inwestorów istotna wydaje się odpowiedź na pytanie, kiedy inflacja osiągnie swój szczyt. Najprawdopodobniej dopiero po sezonie letnim.

Reklama

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama