Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą

|
selectedselectedselected
Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od publikacji poprzedniej edycji Raportu inflacja w gospodarce światowej obniżyła się, choć wciąż jest wysoka (Wykres 1.5).

Zobacz także: Inflacja w Polsce a aktywność gospodarcza za granicą - raport

 

 

 

Reklama

Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą - 1Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą - 1

Dynamika cen pozostaje pod silnym wpływem wysokich cen energii, wtórnych efektów wcześniejszych szoków podażowych, w tym na rynkach surowcowych, a także relatywnie szybkiej odbudowy aktywności po pandemii i rosnących kosztów pracy. W tych warunkach inflacja bazowa w większości krajów również pozostaje wysoka, a w części gospodarek rośnie (Wykres 1.6)[1].

Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą - 2Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą - 2

 

W ostatnich miesiącach ceny niektórych surowców zaczęły się jednak obniżać. Ponadto skala napięć w globalnych łańcuchach dostaw jest wyraźnie niższa niż w I połowie 2022 r. W konsekwencji następuje ograniczenie presji cenowej, co w wielu krajach znajduje odzwierciedlenie w niższej dynamice cen produkcji (Wykres 1.7).

Reklama

Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą - 3Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą - 3

 

W strefie euro inflacja HICP w styczniu 2023 r. obniżyła się do 8,6% r/r (wobec 10,6% r/r w październiku 2022 r., kiedy osiągnęła najwyższy poziom w historii). Spadek inflacji wynikał ze zmniejszenia się dynamiki cen energii, na co istotny wpływ miały działania osłonowe rządów oraz spadki cen surowców energetycznych w ostatnim okresie. Z kolei inflacja bazowa nadal rosła, do 5,3% r/r w styczniu 2023 r. (tj. najwyższego poziomu w historii).

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych obniżyła się w styczniu 2023 r. do 6,4% r/r (wobec 7,7% r/r w październiku 2022 r. oraz wobec wieloletniego szczytu 9,1% r/r w czerwcu 2022 r.). Do spadku inflacji przyczyniła się przede wszystkim niższa dynamika cen energii. Jednocześnie inflacja bazowa CPI także obniżała się, choć w wolniejszym tempie niż inflacja ogółem (do 5,6% r/r w styczniu 2023 r.), przy postępującym spadku dynamiki cen towarów i nadal rosnącej dynamice cen usług, zwłaszcza mieszkaniowych.

Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą - 4Inflacja w gospodarce światowej, analizujemy ceny dóbr i usług za granicą - 4

Reklama

 

W krajach Europy Środkowo-Wschodniej spoza strefy euro inflacja pozostaje wysoka (Wykres 1.8), co jest efektem nadal wysokiej dynamiki cen energii i żywności, przy rosnącej w części krajów inflacji bazowej. W styczniu 2023 r. inflacja CPI w Czechach wzrosła do 17,5% r/r (wobec 15,1% r/r w październiku 2022 r.), na Węgrzech do 25,7% r/r (wobec 21,1% r/r w październiku 2022 r.), a w Rumunii obniżyła się do 15,1% r/r (wobec 15,3% r/r w październiku 2022 r.).

  1. Jako inflację bazową opisano krajowy wskaźnik CPI (dla strefy euro wskaźnik HICP) z wyłączeniem cen żywności i energii.

 

 

Reklama

 


***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Raport o inflacji – marzec 2023”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama
Reklama