Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka Wielkiej Brytanii - czy uda się uniknąć kryzysu? Mamy dane!

|
selectedselectedselected

Przypuszcza się, że gospodarka Wielkiej Brytanii powróciła do ekspansji, rosnąc w styczniu. Odczyty okazały się zgodne z szacunkami. 

Gospodarka Wielkiej Brytanii - czy uda się uniknąć kryzysu? Mamy dane!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w styczniu. 
  • Pozytywne dane dotyczą również budownictwa. 
  • Gospodarka powoli wychodzi na prostą? 

 

PKB Wielkiej Brytanii - wzrost zgodny z oczekiwaniami 

Jak wynika z danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS), PKB UK wyniósł 0,2%, zgodnie z prognozą. Styczniowy wzrost budzi nadzieje na rozwój gospodarki Wielkiej Brytanii w I kwartale.

Odczyty w większości przypadków pokrywają się z szacunkami analityków. W ciągu miesiąca nieznacznie wzrósł sektor usług. Lutowe dane dotyczące PMI również wydają się w miarę pozytywne. 

"Ożywienie gospodarcze zostało spowodowane odbiciem sprzedaży detalicznej, a wskaźniki wybiegające w przyszłość potwierdzają, że w nadchodzących miesiącach gospodarka będzie nadal się poprawiać" - skomentował Jeremy Batstone-Carr, europejski strateg w Raymond James Investment Services. 

Reklama

W minionym tygodniu kanclerz Jeremy Hunt stwierdził, że gospodarka wyszła na prostą po okresie, w którym działania Banku Anglii mające na celu walkę z wysoką inflacją doprowadziły do spowolnienia wzrostu.

 

Zobacz również: Bezrobocie w Wielkiej Brytanii - mamy najnowsze dane

 

Gospodarka odbija, zaskakujące dane dla budownictwa 

Co istotne, ożywienie w sektorze detalicznym okazało się wystarczające do zrównoważenia stagnacji w innych segmentach gospodarki, w szczególności produkcji przemysłowej. Sporym zaskoczeniem jest wzrost w sektorze budownictwa po zeszłorocznym spadku. 

"W styczniu gospodarka ożywiła się wraz z silnym wzrostem sprzedaży detalicznej i hurtowej. Budownictwo również wypadło dobrze, a budowniczowie domów mieli dobry miesiąc, po tym, jak przez większą część ubiegłego roku byli słabi" - powiedziała Liz McKeown, dyrektor ds. statystyk ekonomicznych ONS. 

Reklama

 

 

Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym spadła z kolei o 0,2% wobec prognoz wskazujących na 0% i poprzednim odczycie wynoszącym 0,6%. W ujęciu rocznym wzrosła z kolei o 0,5% wobec 0,8% prognoz i 0,6% poprzednio. 

Deficyt handlowy wyniósł -14,51 mld GBP wobec prognozowanych -15 mld GBP i -13,99 mld GBP poprzednio. Bilans handlowy poza UE wyniósł -3,42 mld GBP wobec -3,3 mld GBP poprzednio. 

 

Zobacz również: Mieszkanie w Wielkiej Brytanii - będzie trudniej o zakup nieruchomości?

Reklama

 

Po danych z Wielkiej Brytanii GBP/USD pozostaje niewzruszony poniżej 1,2800.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku gospodarka Wielkiej Brytanii weszła w techniczną recesję. Najnowsze dane przyniosą ulgę rządowi Rishi Sunaka. Ekonomiści zaznaczają jednak, że w szerszej perspektywie wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii od 2022 r. utrzymuje się na poziomie bliskim zera, natomiast PKB na mieszkańca pozostaje niższy niż przed pandemią Covid.

Pantheon Macroeconomics oczekuje, że PKB UK w I kwartale wzrośnie o 0,3%, przekraczając oficjalne szacunki na poziomie 0,1%, wciąż wypatrując pierwszych obniżek stóp procentowych w czerwcu. 

"Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o krótkoterminowe perspektywy PKB, pomimo jego oparcia na sprzedaży detalicznej w styczniu. Po pierwsze, uważamy, że w 2024 r. realny dochód do dyspozycji gospodarstw domowych odnotuje silny wzrost o 2,2% rok do roku, co spowoduje wzrost realnych wydatków konsumenckich do średniego wzrostu o 0,5% kwartał do kwartału do roku 2024. Badania zaufania przedsiębiorstw i konsumentów również wskazują na poprawę wzrostu" - skomentował Rob Wood, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics. 

Reklama

Sanjay Raja, główny ekonomista Deutsche Bank w Wielkiej Brytanii uważa z kolei, że w ciągu roku powinniśmy zaobserwować stopniowy powrót wzrostu gospodarczego do trendu, gdy utrzymują się tendencje wzrostowe oraz nastroje dotyczące poluzowania polityki fiskalnej i pieniężnej do 2024 r. 

"W niektórych głównych sondażach biznesowych widać zielone pędy, w tym wskaźnik PMI dla usług, który na poziomie 53,8 nie tylko znajduje się na obszarze ekspansji, ale także plasuje się nieco powyżej równoważnego szeregu dla strefy euro. Oczekujemy także lepszego roku dla brytyjskiego konsumenta w kontekście obniżek stóp procentowych oraz niedawnego spadku hurtowych cen gazu" - uważają z kolei ekonomiści ING. 

 

Zobacz również: Recesja w gospodarce Wielkiej Brytanii - już oficjalnie! Prognoza stagnacji i… spadku inflacji

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama