Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty niesiony na fali silnej gospodarki. Ekspert TYLKO W FXMAG

|
selectedselectedselected
Polski złoty niesiony na fali silnej gospodarki. Ekspert TYLKO U NAS | FXMAG INWESTOR
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polski złoty zaliczył fantastyczną końcówkę 2023 roku niesiony na fali euforii po zapowiedzi zmiany władzy w Polsce. Wiatr w żagle dla PLN mogą zapewnić teraz oczekiwania dotyczące solidnego wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Jakie są prognozy dla kursu euro (EUR) oraz złotego (PLN) na 2024 rok?

 

  • RPP zdecydowała o braku zmian wysokości stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu
  • Polski złoty umocnił się wobec euro o ponad 30 groszy w nieco ponad 2 miesiące
  • Wywiad jest częścią rozmowy dostępnej na kanale YouTube FXMAG
  • Jaka jest prognoza dla kursu euro?

 

 

Złoty w obliczu prognoz mocnej gospodarki

Reklama

Przemysław Tabor, redaktor FXMAG: Polski złoty osłabił się we wtorek, a kurs USD/PLN zbliża się do 4 PLN. Czy to reakcja na postanowienia NBP?

Adam Fuchs, analityk Walutomat.pl: Ruch złotego trudno wiązać z decyzją RPP. Oczekiwania co do kroku Rady były dosyć powszechne. Konkretnie, co do braku ruchu i zmiany narracji. Jesteśmy w tym samym punkcie, w którym byliśmy przed posiedzeniem.

Być może powinniśmy się nawet trochę cieszyć, że w pewien sposób dowożone są oczekiwania rynkowe i możemy mówić o pewnej stabilizacji w polityce NBP. Z ostatnich miesięcy wiemy, jak pewne szokowe decyzje potrafią być bardzo obciążające dla złotego i ogólnie dla naszego otoczenia rynkowego. Komunikacja RPP i NBP jest w tym momencie kompatybilna z działaniami decydentów

 

Zobacz także: Europa na skraju recesji, a gospodarka Polski odbije od dna - prognoza znanego eksperta

 

Reklama

 

PT: Kiedy spodziewać się dalszych obniżek stopy procentowej ze strony RPP?

AF: Jeżeli obniżki w stóp w Polsce będą, to konsensus zakłada, że one nie będą zbyt drastyczne w 2024 roku. Optyka inwestorów przesuwa się w kierunku tego co np. zrobi EBC czy Fed.

Jeżeli RPP sama z siebie nie będzie zbyt skłonna do obniżek, to gdy strefa euro czy USA wejdą na ścieżkę obniżek, to może być wymuszający argument na RPP, aby też w pewnym momencie zadziałać. Możliwe, że to będzie najważniejszy argument: nacisk ze strony rynku bazowych, żeby iść w podobnym kierunku.

 

Reklama

PT: Jakie są perspektywy dla polskiej gospodarki na 2024 rok?

AF: Wiele wskazuje na to, Polska wróci do czołówki w kwestii wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej. Perspektywy dla polskiej gospodarki przedstawiane przez rząd, ale również przez analityków bankowych mogą napawać optymizmem. Oczywiście będzie się to wciąż wiązać z średnioroczną inflacją na poziomie zapewne 5-6%. Jednak wizja nadchodzącej koniunktury jest dla Polski na ten moment dla Polski dobra.

Powodem do niepokoju jest sytuacja w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech. To przecież motor napędowy unijnej gospodarki. Ten silnik zaciął się i wciąż zacina. We wtorek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej w Niemczech, które były najgorszymi wynikami od kilku lat.

Wydaje się bardzo mało prawdopodobne, a wręcz niemożliwe, żeby w całej strefie euro osiągnąć dobre rezultaty bez Niemiec.

 

Zobacz również: Praca we Francji. Bezrobocie wystrzeli w 2024 - prognoza wielkiego banku

Reklama

 

PT: Dlaczego sytuacja w Niemczech jest tak ważna dla koniunktury w Polsce?

AF: Niemcy to nasz najważniejszy partner handlowy. Skutki recesji w Niemczech rozniosą się nie tylko po strefie euro, ale też po partnerach handlowych, do których należymy. To obecnie największe zagrożenie dla polskiej gospodarki.

To może być duży kłopot w połączeniu z dość silnym złotym. Wielu analityków wciąż mówi, że PLN ma pewną przestrzeń do aprecjacji. To niestety może wpływać negatywnie na pewne parametry makroekonomiczne.

 

Reklama

PT: Dokąd zmierza kurs euro do złotego w 2024 roku?

Warto pamiętać, że ostatni kwartał zeszłego roku to był niesamowity czas dla złotego. To były zyski, które na rynku walutowym są rzadko obserwowane. Złoty nie był na wyrost określany jako najlepiej radząca sobie waluta na Forex.

 

Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

  TradingView ChartTradingView ChartŹródło: tradingview.com

Reklama

 

Warto mieć to z tyłu głowy, że po takim rajdzie może przyjść odreagowanie czy korekta. Jednak w perspektywie kolejnych przynajmniej kilku miesięcy widzę przestrzeń dla złotego do dalszego umocnienia. W przypadku kursu euro do złotego nie jest ogromne pole do aprecjacji. Wśród analityków konsensus to około 4,25 PLN. Myślę, że te poziomy są możliwe.

 

Zobacz również: Kurs euro do złotego - prognoza 2024. Znamy zdumiewające predykcje prognostów dla EUR/PLN

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama