Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarcze problemy. Ożywienie w Europie i erozja konkurencyjności w Polsce

|
selectedselectedselected

Zaczęliśmy obserwować oznaki ożywienia w europejskiej gospodarce, ale jego tempo jest wolne i nierównomierne. Polska, mimo niskiego bezrobocia, doświadcza spowolnienia na rynku pracy. 

Polska nie załapała się na ożywienie w Europie. Płaca minimalna zagraża gospodarce?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak dezinflacja w strefie euro wpływa na wzrost gospodarczy?
  • Wzrost płacy minimalnej i jej wpływ na polską gospodarkę

 

 

PKB w strefie euro: dezinflacja kontra Europa Zachodnia

Dostępne informacje wskazują, ze ożywienie w Europie rozpoczęło się, ale przebiega wolno i nierównomiernie. Relatywnie lepiej radzą sobie na ogół słabsze gospodarki południa, np. Włochy, które obecnie wydatkują środki z Funduszu Odbudowy. Państwa ciągle borykające się z wyższymi cenami energii i silną konkurencją z Azji, jak Niemcy, są w trudniejszej sytuacji. Na razie sugeruje to wzrost w całej strefie euro poniżej 1% w tym roku i nieco ponad 1% w przyszłym roku. Sugeruje to, ze jeszcze w tym roku EBC dokona kolejnej obniżki stóp.

 

Zobacz także: Długi obywateli rosną najszybciej w historii. Nowy rekord liczby bankructw w Wielkiej Brytanii

Reklama

 

Płaca minimalna w górę. Jak może to wpłynąć na polską gospodarkę?

W Polsce widać coraz wyraźniejsze symptomy spowolnienia na rynku pracy, ale nadal bezrobocie jest jednym z najniższych w UE. W efekcie wysoki wzrost płacy minimalnej, czy podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym będą wymuszać dostosowanie w całej gospodarce. Grozi to dalszą erozją konkurencyjności polskich firm z branż przetwórczych, szczególnie, że konkurują z podmiotami azjatyckimi, korzystającymi m.in. z niższych cen surowców. To także ryzyko późniejszego powrotu inflacji do celu NBP i utrzymaniem wyższych stóp na dłużej.

 

Czytaj również: Płaca minimalna w Polsce 2025: jak wpłynie na gospodarkę?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Popławski

Piotr Popławski

Jest członkiem zespołu ekonomistów w ING Banku Śląskim, odpowiedzialnym głównie za badania rynkowe. Wcześniej pracował jako ekonomista i strateg w kluczowych europejskich grupach bankowych, takich jak BNP i Rabobank. Brał również udział w projektach badawczych z zakresu opieki zdrowotnej i finansów publicznych, w szczególności Fit for Work. Piotr jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.


Reklama
Reklama