Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: tym razem bez żadnych wątpliwości - PKB w III kw wzrósł i kropka

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: tym razem bez żadnych wątpliwości - PKB w III kw wzrósł i kropka | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Skala wzrostu inflacji w październiku została wczoraj potwierdzona przez GUS, do czego odnosimy się w osobnym komentarzu. Jednocześnie poznaliśmy dane o wzroście gospodarczym w minionym kwartale, które lekko zaskoczyły pozytywnie. Komentarz do tychże danych nie może być póki co zbytnio rozbudowany, gdyż za szczegółami przyjdzie nam trochę poczekać. Dzisiaj uwaga uczestników rynku będzie skierowana na reakcję rynku na wczorajsze wydarzenia na wschodzie kraju.

 

Co nas dzisiaj czeka?

NBP opublikuje dane o inflacji bazowej. W oparciu o dane flash o inflacji szacujemy, że przyspieszyła ona z 10,7% do 11-11,1% r/r.

O poranku poznaliśmy dane o brytyjskiej inflacji, która wzrosła w październiku o 11,1% r/r. Konsensus wskazywał na wzrost o 10,7% r/r. Jednocześnie ceny bazowe wzrosły o 6,5% r/r, co także przebiło rynkowe oczekiwania na 6,4% r/r.

Reklama

W trakcie dnia poznamy między innymi finalne dane o inflacji z Włoch.W USA z koleiopublikowane zostaną wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

 

Polska: Inflacja potwierdzona, ceny bazowe znowu przyspieszają

GUS nie zaskoczył uczestników rynku i potwierdził wstępne dane za październik, kiedy to ceny dóbr i usług w gospodarce wzrosły o 17,9% w ujęciu rocznym. Dekompozycja inflacji pokazuje, że tym razem głównym winowajcą przyspieszenia były ceny żywności, co jest wciąż pokłosiem wysokich cen energii. Jednak sam wkład tejże kategorii był ujemny. Jednocześnie inflacja bazowa ponownie uległa przyspieszeniu. Co to wszystko oznacza w szerszym kontekście?

https://makroekonomia.mbank.pl/215736-inflacja-potwierdzona-ceny-bazowe-znowu-przyspieszaja

 

Polska: PKB w III kw. wzrósł o 3,5% r/r

Reklama

W sumie na tym moglibyśmy skończyć nasz komentarz, bo niewiele więcej wiadomo (przynajmniej w oparciu o szybki odczyt GUS). Szczegóły poznamy wraz z końcem miesiąca, wówczas też w oparciu o dane będziemy mogli powiedzieć więcej (na razie skazani jesteśmy na spekulacje i naszą ocenę).

Garść newsów makroekonomicznych: Tym razem bez wątpliwości - PKB wzrósł - 1Garść newsów makroekonomicznych: Tym razem bez wątpliwości - PKB wzrósł - 1

Garść newsów makroekonomicznych: Tym razem bez wątpliwości - PKB wzrósł - 2Garść newsów makroekonomicznych: Tym razem bez wątpliwości - PKB wzrósł - 2

Tym razem (w przeciwieństwie do poprzedniego kwartału) nie powinno być wątpliwości czy PKB spadł czy wzrósł. Wzrósł. Zarówno w ujęciu r/r (wspomniane 3,5%) jak i kw/kw (0,9%, dane odsezonowane).

Naszym zdaniem tym razem lepiej radziły sobie inwestycje (szacujemy 4,5% r/r) niż konsumpcja (2,5% r/r). Tak sugerują miesięczne dane ze sprzedaży i produkcji przemysłowej. Jednak zważywszy na sporą kontrybucję zapasów w poprzednich kwartałach, szacunki składowych na razie warto odłożyć na półkę. Szczegółowy odczyt może bowiem w tej kwestii sporo namieszać.

Reklama

Lepiej skupić się na kolejnych kwartałach. Tu dość wyraźnie rysuje się obraz spowolnienia, którego "liczbową" kulminacją będzie ujemna dynamika PKB w I kw. przyszłego roku. Zestaw czynników, które się na to złożą będzie dość szeroki: wpływ podwyżek stóp procentowych, realne efekty inflacji (ograniczające konsumpcję), spowolnienie globalne, czyredukcja zapasów. Szerzej o perspektywach PKB pisaliśmy w komentarzu do prognoz długookresowych. Niewiele (od czasu ich opublikowania) się w sferze realnej zmieniło: https://makroekonomia.mbank.pl/214692-prognozy-dla-stop-procentowych-i-walut-z-komentarzem

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska: W opinii RPP do projektu budżetu państwa na przyszły rok podano, iż nastawienie polityki fiskalnej będzie neutralne (deficyt strukturalny w 2023 ma być na zbliżonym poziomie do tegorocznego). W opinii wskazano również, że koszty obsługi długu sektora finansów publicznych sięgnąć mają w przyszłym roku 2,4% PKB (rząd w strategii zarządzania długiem na lata 2023-2026 założył maksymalną wartość 1,99%). W dokumencie dodano również, że w dłuższej perspektywie pożądane wydaje się ograniczenie wydatków publicznych lub zwiększenie dochodów sektora, które umożliwią przywrócenie spadkowej tendencji relacji długu do PKB.

Polska: Rząd podwyższył gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych, zaś prezydent zwołał na dzisiaj (g. 12:00) posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po tym jak wczoraj w godzinach popołudniowych na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch osób. Według najnowszych informacji przekazywanych przez prezydenta, nie ma w tej chwili jednoznacznych dowodów, kto wystrzelił rakietę. Z kolei Biden wskazał, że wystrzelenie rakiety z Rosji jest mało prawdopodobne.

Polska: Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami Gazety Wyborczej jest szansa, iż w przyszłym roku zostanie wypłacona 15 emerytura.

USA: Ceny producentów w USA wzrosły mniej niż oczekiwano, co jest kolejnym sygnałem wygasania presji inflacyjnej zwłaszcza na towarach.

Strefa euro: Zgodnie ze wstępnymi danymi Eurostatu, PKB w trzecim kwartale zwiększył się o 0,2% k/k, co było wartością zgodną z oczekiwaniami.

Reklama

Rzadko polecamy teksty, które nie są stricte bieżące/rynkowe/makroekonomiczne. Dla legendy można jednak zrobić wyjątek:

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama