Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: stopy procentowe w Chinach w dół, inflacja PPI w Niemczech również

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: stopy procentowe w Chinach w dół, inflacja PPI w Niemczech również | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj w danych nie działo się nic. Dziś będzie działo się niewiele więcej. Najważniejszymi danymi będą liczba wydanych pozwoleń na budowę domów i liczba rozpoczętych budów domów z USA. Korzystamy ze względnego spokoju i przybliżamy artykuł dot. tego jak firmy ustalają ceny w środowisku wysokiej inflacji, opracowany przez badaczy z Fed.

 

Jak firmy ustalają ceny w środowisku wysokiej inflacji?

W Polsce od pewnego czasu trwa debata nad tym co lub kto faktycznie jest odpowiedzialny za inflację. Jedno skrzydło wskazuje na czynniki związane z silnym popytem wynikającym ze stymulacji fiskalnej (w środowisku ograniczeń podażowych). Drugie skrzydło wskazuje, że to nadmierne zyski firm winne są takiej sytuacji (swoją drogą przy silnie rosnącej płacy minimalnej i płacach ogółem wkrótce to pracownicy mogą odgrywać tutaj większą rolę). W tym świetle interesująco wygląda poniższy tekst, który - na przykładzie USA - stara się wskazać na jakiej podstawie tamtejsze firmy faktycznie formują politykę cenową. Jak się okazuje, obok siły popytu, istotnym elementem jest utrzymanie dotychczasowego poziomu marży. Firmy nie dążą za wszelką cenę do jej maksymalizacji w całym procesie. Istotniejsza jest sama przewidywalność prowadzonego biznesu. Co ciekawe, same oczekiwania firm odnośnie do szerokiego wskaźnika inflacji nie są istotnym statystycznie czynnikiem w procesie ustalania cen. Jeszcze jedno ​"ale": w badaniu ​skupiono się na zmianach polityki cenowej w środowisku wysokiej inflacji, nie wiemy czy siła reakcji byłaby ​adekwatna w przypadku środowiska niższego wzrostu cen - link do komentarza

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Bank Gospodarstwa Krajowego odwołuje przetarg sprzedaży obligacji zaplanowany na 21 czerwca - podał bank w komunikacie (podajemy za PAPbiznes).

Reklama

 

Polska:

Prace nad podatkiem od nadmiarowych zysków trwają w ministerstwie klimatu i środowiska - powiedział w Polsat News wiceminister finansów Artur Soboń. "To jest obowiązek, część prawa Unii Europejskiej. Implementację prowadzi MKiŚ, zresztą w zakresie elektroenergetyki już zostały wdrożone" - powiedział (podajemy za PAPbiznes).

 

Chiny:

Stopy procentowe w Chinach zostały obniżone - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie. 1-roczna stopa oprocentowania kredytów bankowych dla firm wynosi 3,55 proc. wobec wcześniej 3,65 proc. (podajemy za PAPbiznes).

 

Niemcy:

Inflacja PPI wyniosła w maju -1,4% m/m w porównaniu z oczekiwanym spadkiem cen o 0,7% m/m. To przełożyło się na wzrost w ujęciu rocznym o skromne 1% przy konsensusie równym 1,7%. Po wyłączeniu cen energii ceny producenta wzrosły w ujęciu rocznym o 3,2%.

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Spokojny początek tygodnia - 1Garść newsów makroekonomicznych: Spokojny początek tygodnia - 1

 

Zobacz także: Kalendarz ekonomiczny Forex: kursy głównych walut narażone na zwiększone wahania. Co w dzisiejszym kalendarzu makro?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama