Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Deficyt rachunku bieżącego w kwietniu pogłębił się - główną przyczyną był wyższy deficyt na rachunku obrotów towarowych. Ponadto pojawiły się wczoraj informacje o planowanych zmianach w krajowej regule wydatkowej.

Spragnionym informacji o inflacji polecamy dzisiejszą konferencję GUS. Nie poznamy jednak na niej nowych danych, czy szczegółów z majowego odczytu - to konferencja o nowych źródłach danych wykorzystywanych (lub możliwych do wykorzystania w przyszłości) do mierzenia zmian cen.

Twitter Post

Ponadto dziś rząd ma zajmować się projektem założeń budżetu państwa na przyszły rok.

W Niemczech opublikowana zostanie finalna inflacja za maj (flash wskazywał na HICP na poziomie 8,7% r/r). Poznamy też nastroje analityków mierzone indeksem ZEW oraz produkcję przemysłową w strefie euro (dopiero za kwiecień).

Reklama

Po drugiej stronie Oceanu opublikowany zostanie majowy PPI - konsensus oczekuje 10,7% r/r (11% r/r poprzednio).

 

Polska: Saldo rachunku bieżącego w kwietniu: -3924mln EUR

Saldo rachunku bieżącego w kwietniu obniżyło się do -3,92 mld EUR. To więcej niż zakładały zarówno nasze prognozy (-3,1 mld EUR) jak i konsensus prognoz (-2,3 mld EUR).

Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 1Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 1

Większość zmiany to "zasługa" salda obrotów towarowych. Eksport w kwietniu wzrósł o 6,7% r/r, a import o 22,6% r/r. Stosunek eksportu towarów do importu nieco polepszył się w kwietniu, ale w szerszym ujęciu (analizując dłuższe trendy, kilkumiesięczne sumy) to wciąż główny powód wzrostu deficytu na rachunku obrotów bieżących. W usługach zadziało się niewiele (podobne relacje jak w poprzednim miesiącu). Do tego doszedł wyższy niż zakładaliśmy deficyt na saldzie dochodów pierwotnych.

Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 2Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 2

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 3Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 3

Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 4Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 4

Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 5Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 5

Powodów nie trzeba daleko szukać. Posłużymy się tu komentarzem NBP do odczytu. Za niską dynamiką eksportu przemawiały:

Niekorzystnie na dynamikę eksportu oddziałują zakłócenia w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Przyczyniły się one do spadków eksportu części motoryzacyjnych, odbiorników telewizyjnych oraz urządzeń gospodarstwa domowego. Dodatkowo na obniżenie dynamiki eksportu ogółem wpłynął dalszy głęboki spadek sprzedaży do Rosji. W kwietniu br. Rosja spadła na 23 miejsce wśród najważniejszych partnerów w polskim eksporcie (wobec 7 miejsca w kwietniu 2021 r.).

Bilans płatniczy Polski w kwietniu 2022 r. - komentarz NBP

W przypadku importu:

Natomiast wysoka dynamika importu związana była przede wszystkim z dalszym wzrostem cen paliw. W kwietniu 2022 r. ceny ropy w imporcie do Polski po raz pierwszy przekroczyły poziom 400 złotych za baryłkę i były o 75% wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim. Jeszcze silniejsze wzrosty cen nastąpiły w imporcie gazu ziemnego i węgla

Reklama

Bilans płatniczy Polski w kwietniu 2022 r. - komentarz NBP

Co dalej? Krótki okres to dalej relatywnie słabe perspektywy dla eksportu (łańcuchy dostaw + brak/relatywnie niski eksport na wschód) i wysoki wpływ cen surowców na import. W dłuższej perspektywie coraz silniej widoczny powinien być wpływ spowolnienia, który będzie oddziaływał na słabsze wyniki importu (słabszy popyt krajowy -> słabszy import). Eksportowi sprzyjać będzie natomiast odblokowanie łańcuchów dostaw. Im dalej w spowolnienie tym bardziej widoczne będzie wychodzenie z deficytu.

Zmiany w stabilizującej regule wydatkowej

Jak podał portal 300gospodarka.pl (link do artykułu) rząd zamierza zmienić zasady stabilizującej reguły wydatkowej. Nie są to tylko medialne doniesienia - w artykule może znaleźć szereg wypowiedzi Łukasza Czernickiego (główny ekonomista MF) potwierdzających te plany.

Zmiany dotyczyć będą głównie 2 obszarów: zastąpienia we wzorze reguły wydatkowej celu inflacyjnego (2,5% r/r) prognozą inflacji (w obecnych warunkach zdecydowanie wyżej) i wyłączenia z niej nowych wydatków inwestycyjnych.

Najciekawsze są zmiany inflacji we wzorze na regułę. Jak wskazuje Ł. Czernicki:

Niektóre wydatki budżetowe są przecież zwiększane z uwzględnieniem bieżącej inflacji. Na przykład w przyszłym roku będziemy mieli z tego powodu dużo większą od tegorocznej waloryzację emerytur i rent. Takich wydatków w budżecie, które muszą wzrosnąć, bo rośnie inflacja, jest więcej. Jeśli w regule byłby utrzymany cel inflacyjny, jako podstawa do wyliczeń limitu, to wielkość tego limitu będzie zbyt niska względem rzeczywistych potrzeb, wynikających nie ze dodatkowych wydatków tylko ze zmieniających się uwarunkowań makroekonomicznych - Ł. Czernicki, cytat za 300gospodarka.pl

Reklama

Taka zmiana nie skutkowałaby automatycznym wymuszeniem zacieśnienia fiskalnego na rządzie (wydatki przy obecnych założeniach musiałyby być znacząco ograniczone). Co ciekawe, to odwrócenie zmian, które zostały wprowadzone w 2015 roku (wówczas przy niskiej inflacji zamieniono prognozę inflacji na cel inflacyjny). Z drugiej strony, ostatnie wypowiedzi przedstawicieli rządu (minister finansów, wczorajsza wypowiedź premiera - patrz sekcja newsów) sugerowały nadchodzącą konsolidację finansów publicznych. Nie będzie jednak ona najprawdopodobniej tak drastyczna jak automatycznie zakładałaby reguła.

Twitter Post

 

Garść newsów makroekonomicznych

Morawiecki: "Polityka fiskalna będzie polegała w najbliższych miesiącach na konsolidacji finansów publicznych" - mówił w poniedziałek premier. Dodał, że zachęcanie do oszczędzania służy zmniejszaniu podaży pieniądza i presji inflacyjnej, jednocześnie zwiększaniu zasobności Polaków (podajemy za PAPbiznes).

MF: Sprzedaż obligacji detalicznych w maju wyniosła 2,353 mld zł wobec 2,938 mld zł w kwietniu. Warto pamiętać, że był to ostatni miesiąc przed nowymi seriami obligacji (oprocentowanych w oparciu o stopę referencyjną NBP).

Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 6Garść newsów makroekonomicznych: Kilka słów o bilansie płatniczym - 6

Skuza (MF): "Nie zakładam, że w 2023 r. w Polsce będziemy mieli recesję. Może to być na pewno wzrost niższy, niż w roku bieżącym, ale jednak wzrost gospodarczy" - powiedział wiceminister podczas posiedzenia Rady dialogu Społecznego (podajemy za PAPbiznes).

Reklama

NBP: NBP opublikował raport o stabilności systemu finansowego. Można się z nim zapoznać pod linkiem poniżej:

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2022/20220613_stabilnosc.html 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama