Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Cisza przed burzą

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Cisza przed burzą | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najbliższe trzy dni na rynkach finansowych obfitować będą w podwyższoną zmienność. Zaczynamy dzisiaj od amerykańskiej inflacji, która jest bez wątpienia jednym z najistotniejszych obecnie punktów na mapie makro. Zanim jednak nadejdzie popołudnie, proponujemy syntezę ciekawego naszym zdaniem opracowania dotyczącego roli Chin w kształtowaniu cykli w światowej gospodarce.

 

Co nas dzisiaj czeka?

O poranku poznaliśmy finalne dane nt. niemieckiej inflacji za listopad. Obyło się niespodzianek, a spadek rocznego wzrostu cen do 10% został potwierdzony. Więcej uwagi przykuwać będą jednak dane o CPI ze Stanów. Tu nie znamy odczytu flash, i tu też potencjalny wpływ na politykę pieniężną może być większy (a przynajmniej na to jak będą oceniać ją rynki). Konsensus wskazuje na lekkie spowolnienie w listopadzie, co byłoby zgodne z ruchem na PPI. Istotna będzie jednak skala potencjalnego spowolnienia (i ewentualnie zaskoczenie, jego kierunek oraz skala).

Poza inflacją, można jeszcze rzucić okiem na indeks ZEW z Niemiec.

 

Chiny to nie Las Vegas

Reklama

Wyobraźmy sobie świat, w którym to, co wydarzyło się w Vegas, nie zostaje w Vegas. I popatrzmy na Chiny. Odkąd stały się one gospodarczą potęgą, trudno je lekceważyć. Duża i otwarta gospodarka oznacza wysoki stopień oddziaływania na gospodarkę globalną, czego przykłady mieliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Wpływ Pekinu jest również istotnym elementem kształtowania się przepływów kapitałowych, zmian cen ryzykownych aktywów, podaży kredytu czy stopnia zlewarowania gospodarek. Obecnie temat ten wydaje się jeszcze istotniejszy.

 

Garść newsów makroekonomicznych

RPP (Kochalski) o stopach procentowych: "W świetle obecnych danych jest to poziom adekwatny. RPP nie podnosiła stóp od września, bo mamy wiele przesłanek wskazujących na oddziaływanie wcześniejszych podwyżek. One już zaczynają działać. Obniżyły w tym roku inflację o 0,5 pkt., a w 2023 będzie to 3 pkt. proc." (PAP)

 

Krótki wątek o zatrudnieniu, zamiarach firm oraz problemach analitycznych z pomiarem:

 

Reklama

 

Hong Kong: Od jutra kraj znosi obowiązek posiadania aplikacji śledzącej mieszkańców i ich potencjalne kontakty z osobami zarażonymi przez COVID. Zniesiony zostanie również 3-dniowy okres obserwacji dla przyjezdnych. Działania podejmowane są naturalnie efektem znoszenia restrykcji w chińskiej gospodarce.

 

Wielka Brytania: Wzrost płac z wyłączeniem premii przyspieszył w październiku do 6,1% wobec 5,8% (konsensus wskazywał na tylko kosmetyczny wzrost). Jednocześnie zatrudnienie w tym samym okresie wzrosło o 27 tys. (w ujęciu 3m/3m), co także okazało się wyższą wartością. Nieco słabiej wypadła stopa bezrobocia, która odnotowała wzrost do 3,7% z 3,6% - ruch ten był jednak antycypowany.

 

Świat: Zgodnie z wyliczeniami MFW, globalny dług (prywatny oraz publiczny) spadł w ubiegłym roku o 10pp do 247% PKB. Pozostaje on jednak wciąż wyraźniej powyżej poziomów sprzed pandemii. Za ubiegłoroczny spadek odpowiadał przede wszystkim dług prywatny, który zanotował spadek o 6pp do 153% PKB.

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Cisza przed burzą - 1Garść newsów makroekonomicznych: Cisza przed burzą - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama