Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów ekonomicznych: Na warsztacie czeska i amerykańska inflacja

|
selectedselectedselected
Garść newsów ekonomicznych: Na warsztacie czeska i amerykańska inflacja | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środa przyniosła dwa godne uwagi odczyty inflacji - z Czech oraz Stanów Zjednoczonych. Obydwa mierniki zaskoczyły i pokazały wyższe od oczekiwanych wartości. Niemniej patrzenie wyłącznie na nagłówki nie jest naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem w obecnym otoczeniu. Z tego powodu na nasz warsztat lądują dzisiaj szczegóły obydwu raportów inflacyjnych.

Patrząc na dzisiejszy dzień: o godzinie 14:00 poznamy dane o bilansie płatniczym z polskiej gospodarki, a także odczyt inflacji PPI z amerykańskiej gospodarki za czerwiec (konsensus implikuje wzrost cen o 0,7% m/m).

USA: to pewnie szczyt inflacji, ale nie jest różowo

W danych próżno szukać dezinflacji, ale należy też mieć świadomość, że nie jest gorzej. Proces hamowania cen będzie się zyskiwał na sile wraz z kolejnymi podwyżkami (zmiana o 75/100 na najbliższym posiedzeniu jest pewna), choć już teraz można powoli wnioskować, że szklanka nie jest pusta, lecz do połowy pełna. Trzeba więcej cierpliwości, aby zobaczyć hamowanie inflacji i jeszcze w tym roku na pewno się doczekamy.

https://makroekonomia.mbank.pl/198305-usa-to-pewnie-szczyt-inflacji-ale-nie-jest-rozowo 

 

Czechy: rzut oka na strukturę inflacji

Reklama

Czeska inflacja za czerwiec ponownie sprawiła niespodziankę w górę i wzrosła z 16% r/r do 17,2% r/r (konsensus wynosił 17% r/r i biorąc pod uwagę wcześniejsze zaskoczenia, różnica jest stosunkowo małą niespodzianką). Znacząco przebiła więc ona prognozy analityków CNB (15% r/r), ale to głównie za sprawą przestrzelonego już wcześniej majowego odczytu, który podniósł roczną ścieżkę (w ujęciu m/m nic spektakularnego się nie wydarzyło). Na ten majowy odczyt CNB już zareagował - dane za czerwiec nie powinny więc nadmiernie zmieniać nastawienia w zarządzie CNB.

https://makroekonomia.mbank.pl/198171-czechy-rzut-oka-na-strukture-inflacji 

 

Garść newsów ekonomicznych

Węgry: Kraj wprowadził stan zagrożenia energetycznego, który obejmuje m.in. zakaz surowców energetycznych i plan wzrostu wydobycia węgla kamiennego i gazu. W ramach tego działania przedłużony ma zostać również czas eksploatacji działających bloków elektrowni atomowej w Paksu. Rząd planuje wsparcie obywateli poprzez dotacje do kosztów energii, niemniej pomoc ta będzie oferowana wyłącznie obywatelom, u których zużycie gazu i energii elektrycznej nie przekracza przeciętnej krajowej.

Obserwator Finansowy: ekonomia, debata, Polska, świat

Polska: Rząd rozważać ma dopłaty dla gospodarstw domowych ogrzewających się węglem. Według doniesień DGP, chodzi o kwotę rzędu minimum tysiąca złotych. Koszt dla budżetu takiego rozwiązania to ok. 10 mld zł. Dodatkowo, planowane jest zwiększenie wydobycia węgla w kraju, a także wzrost importu surowca. Rozpatrywany ma być również pomysł zerowego VAT na węgiel w 2022 roku czy obniżenie standardów emisyjnych dla tego rodzaju paliwa (co pozwoliłoby używać surowca gorszej jakości).

Reklama

"Węgiel Plus". Rząd myśli nad dopłatami dla gospodarstw domowych - Bankier.pl

Polska: Czerwcowa sprzedaż obligacji detalicznych przekroczyła ostatecznie 14 mld zł (rekord). Popyt na dwa nowe papiery, których wypłata kuponów powiązana jest ze stopą referencyjną NBP, odpowiadał aż za połowę całkowitej sprzedaży.

Polska: Prezydent Andrzej Duda podpisze dzisiaj ustawę o tzw. wakacjach kredytowych.

Twitter Post

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama