Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Finalna inflacja w listopadzie jednak z lekkim zaskoczeniem

|
selectedselectedselected
Finalna inflacja w listopadzie jednak z lekkim zaskoczeniem  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według finalnego szacunku GUS inflacja CPI w listopadzie wyniosła 6,6% r/r, podobnie jak w październiku. Wynik ten jest nieco wyższy od wstępnego szacunku GUS sprzed dwóch tygodni (6,5% r/r) i zgodny z naszymi wyliczeniami. Po ośmiu miesiącach wyraźnych spadków rocznego wskaźnika CPI, przestrzeń do dalszej dezinflacji wyczerpuje się. Przedłużenie obowiązywania części działań osłonowych w zakresie cen nośników energii oraz żywności, co deklarują przedstawiciele nowego rządu, otwiera drogę do spadków wskaźnika CPI na początku 2024 r., jednak powrót inflacji do celu NBP pozostaje odległą perspektywą.

 

W skali miesiąca ceny konsumenta wzrosły o 0,7% m/m wobec wzrostu o 0,3% m/m miesiąc wcześniej, najszybciej od kwietnia br., na co wpływ miała silna zwyżka cen paliw na stacjach benzynowych (+8,8% m/m), po okresie ich sztucznego zaniżania przed wyborami parlamentarnymi. Obok cen paliw w ujęciu miesięcznym silnie wzrosły też ceny żywności (+0,9% m/m), których zwyżka była najsilniejsza od marca br., a najbardziej podrożały warzywa (+5,2% m/m).  Ze względu na wysoką bazę odniesienia roczna dynamika cen żywności obniżyła się jednak do 7,3% r/r, poziomu najniższego od dwóch lat.

 

Łagodzenie napięć inflacyjnych ma jednak szeroki zakres i, co warto odnotować, znalazło odzwierciedlenie w spadku inflacji bazowej. Szacujemy, że inflacja bazowa, mierzona jako wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w listopadzie 7,4% r/r i 0,2% m/m. Oznaczałoby to, że miesięczna dynamika inflacji bazowej jest druga najniższa w ostatnich dwóch latach. Co ważne wyraźnie wyhamowała dynamika cen usług do 8,6% r/r w listopadzie z 9,3% r/r w październiku, co jest najniższym poziomem od stycznia 2022 r. W skali miesiąca ceny usług spadły o 0,1% m/m i był to drugi w tym roku spadek cen usług i drugi miesiąc ze spadkiem cen usług od maja 2021 r. Do ich zniżki przyczyniły się w dużej mierze spadki cen usług transportowych oraz turystyki zorganizowanej. Wyhamowanie cen usług to dobra informacja, wskazująca na dezinflację w komponentach bazowych.

Reklama

 

W grudniu wskaźnik CPI powinien być zbliżony do opublikowanego dziś odczytu. W przyszłym roku oczekujemy dalszego stopniowego łagodzenia presji inflacyjnej, a głównym czynnikiem niepewności dla ścieżki inflacji w przyszłym roku są czynniki regulacyjne. Zadeklarowane do tej pory działania, tj. zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu do czerwca 2024 r., a także utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność oznaczają, że na początku przyszłego roku wskaźnik CPI może obniżyć się do ok. 4% r/r. Wygaszenie tych działań w drugiej połowie roku implikowały powrót inflacji CPI do ok. 6%. Wsparciem dla spadku inflacji w kolejnych miesiącach będzie silny złoty, który od początku października zyskał ok. 7%. Pomimo spadku, inflacja utrzymywać się będzie powyżej celu banku centralnego, a jej powrót w okolice celu inflacyjnego nastąpi dopiero w połowie 2025 r. Odradzający się popyt konsumpcyjny, silny wzrost płacy minimalnej i ekspansywna polityka fiskalna będą spowalniały proces dezinflacji.

 

Opublikowane dane nie zmieniają oceny perspektyw polityki pieniężnej. Po agresywnych cięciach stóp we wrześniu i październiku o łącznie 1 pkt. proc. oczekujemy stabilizacji parametrów polityki pieniężnej do marca przyszłego roku. RPP wyraźnie komunikuje postawę wait-and-see, aby ocenić trwałość procesu dezinflacji, skutki dotychczasowych obniżek stóp procentowych, a także perspektywy polityki fiskalnej. Szanse na obniżkę stóp procentowych mogą pojawić się w marcu, kiedy RPP dysponować będzie nową projekcją makroekonomiczną. W naszej ocenie ze względu na stopniowy spadek inflacji w horyzoncie działania polityki pieniężnej widzimy przestrzeń do dalszego spadku stóp procentowych w 2024 r. Ich zakres nie będzie jednak duży i wyniesie w naszej ocenie nie więcej niż 100 pkt. baz. do końca 2024 r.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce - mamy najnowsze dane! Jak reaguje kurs złotego?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama