Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile wynosi inflacja w polsce listopad 2023

Agencja Fitch dokonała pierwszego przeglądu ratingu Polski po wyborach. Potwierdzono bieżącą perspektywę, wskazując na szanse i czynniki ograniczające w najbliższej perspektywie. 

 

  • W 2023 r. wzrost Polski ma wynieść 0,4%, a następnie przyspieszyć do 2,4% w 2024 r. 
  • Inflacja ma powrócić w okolice celu NBP w 2025 r. 
  • Jakie wyzwania stoją przed rodzimą gospodarką? 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

 

Rating Polski po wyborach - pierwszy przegląd 

W piątek opublikowano wynik ostatniego przeglądu. Potwierdzono długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Analitycy oczekują, że nowy rząd pierwszeństwo nada praworządności, co w efekcie ma pozwolić na poprawę stosunków z Brukselą. Samo przekazanie władzy będzie jednak wyzwaniem, mowa głównie o ryzyku utrzymującego się napięcia między instytucjami, mogącego oddziaływać w kierunku mniejszej skuteczności rządu. 

Polska gospodarka wzrośnie jedynie o 0,4% w bieżącym roku. Tempo ma się zwiększyć dopiero od 2024, gdy odnotuje się +2,4%. Z perspektywy naszej gospodarki, motorem wzrostu mają niezmiennie pozostać inwestycje. W kolejnych kwartałach ma nadejść ożywienie konsumpcji, które będzie wspierane przez rynek pracy i wzrost płac realnych. Z uwagi na relatywną słabość rynków zewnętrznych, perspektywy dla eksportu są mniej optymistyczne.

Reklama

Inflacja unormuje się prawdopodobnie dopiero w 2025 r. Fitch ocenia również, że kolejne obniżki stóp będą “skromne”. 

 

Zobacz również: Kontrowersyjny bank przedstawia śmiałe prognozy na 2024 rok

 

W 2025 r. wzrost wyniesie prawdopodobnie 3,2%.  

“Wstępne dane pokazują, że inflacja konsumencka spadła gwałtownie do 6,5% w październiku ze szczytowego poziomu 18,4% w lutym. Realny wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu i wrześniu zmienił się na dodatni i przyczyni się do utrzymania presji popytowej, zaś inflacja bazowa (8,4% we wrześniu) prawdopodobnie pozostanie wyższa i trwalsza niż inflacja konsumencka. Nadal oczekujemy, że inflacja spadnie do poziomu docelowego NBP dopiero w 2025 r. (2,5% +/- 1 pkt proc.)” - przekazano w komunikacie. 

Ocena ratingowa może zostać podniesiona, gdy wystąpi konsolidacja fiskalna w średnim okresie, co pozwoli uzyskać obniżenie relacji długu do PKB. Wspomniano także o szybszej konwergencja dochodów z krajami o zbliżonej ocenie ratingowej. 

Reklama

 

Zobacz również: Polska gospodarka - kiedy odbicie?

 

Co dalej ze stopami procentowymi? 

Ekonomiści Fitch skomentowali również spore przedwyborcze obniżki stóp procentowych. Uważają, że decyzja ta “wywołała pytania” o przyszłe tempo luzowania polityki pieniężnej. Postawiła także znak zapytania pomiędzy tym, w jaki sposób interakcja polityki fiskalnej i pieniężnej może wspierać wysiłki na rzecz osiągnięcia celu inflacyjnego. Z tego powodu przewidywania dotyczące potencjalnych cięć w 2024 i 2025 r. pozostają “obarczone niepewnością”. 

 

Reklama

  

W dalszym ciągu czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy będzie presja demograficzna. Możemy się spodziewać rewizji oceny w dół, jeśli odnotowany zostanie gwałtowny wzrost długu publicznego powiązany z brakiem defektywnych działań mających na celu zmniejszenie deficytu budżetowego

 

Zobacz również: Jakie największe wyzwania stoją przed polską gospodarką? Analiza sytuacji makroekonomicznej

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile wynosi inflacja w polsce listopad 2023