Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed znowu oblewa rynki zimną wodą! Miały być obniżki, a teraz mowa o podwyżce?

|
selectedselectedselected

Publikacja zapisków z poprzedniego posiedzenia komitetu otwartego rynku amerykańskiej rezerwy federalnej potwierdza bardzo ostrożne podejście do złagodzenia polityki pieniężnej. Bankierzy są w większości przekonani, że proces dezinflacji nie przebiega taką ścieżką, jakiej się spodziewano.

Fed wciąż studzi oczekiwania
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pojawiają się nawet opinie, że w przypadku niekorzystnej tendencji w tej kwestii, nie można wykluczyć podwyżki stóp procentowych. Nie jest to jednak scenariusz zbyt prawdopodobny, ale perspektywa obniżki kosztu pieniądza wciąż się oddala. Obecnie, po publikacji „minutek”, rynek szacuje, że do cięcia może dojść na wrześniowym posiedzeniu, ale prawdopodobieństwo takiego ruchu szacuje się jedynie na około 70 proc. Wszystko zależeć więc będzie od rozwoju sytuacji w kwestii inflacji, ale także od innych danych obrazujących stan amerykańskiej gospodarki.

 

Zobacz także: Polski złoty (PLN) się nie poddaje. Zapowiadają się kolejne próby ataku nowych szczytów

 

Publikacja nie spowodowała poważniejszych reakcji na większości światowych parkietów, w szczególności na Wall Street, a także na rynkach długu i walutowym. Najmocniej zareagował wskaźnik rynków wschodzących, który do czwartku tracił 1,3 proc. Mocno w dół poszły także notowania złota, zniżkując w ciągu czterech sesji 2,3 proc. Śladem emerging markets podąża warszawska giełda. WIG20 do czwartku spadał o niemal 1,5 proc., a MSCI Poland nieznacznie więcej. Wciąż relatywnie mocno trzyma się segment małych i średnich spółek. mWIG40 do czwartkowego przedpołudnia rósł o 0,3 proc., a sWIG80 szedł w górę o niemal 0,9 proc.

Reklama

W ostatnich dniach osłabienie, trwające już czwarty tydzień z rzędu, kontynuował WIG-Banki, ale najgorzej wypadał zniżkujący o ponad 4 proc. indeks sektora górniczego, podobnie jak WIG-Paliwa. Perspektywy dla naszego rynku akcji na kolejne miesiące wciąż zdają się być optymistyczne Mimo przejściowego pogorszenia się kondycji sektora budowlanego (spadek produkcji budowlano-montażowej o 2 proc. w kwietniu, po marcowym tąpnięciu o 13,3 proc.), czy słabszego wzrostu sprzedaży detalicznej, perspektywy polskiej gospodarki są dobre, co znajduje także potwierdzenie w postaci optymistycznych prognoz ekonomistów.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stanek

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.


Reklama
Reklama