Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed: jastrzębio, to nie koniec podwyżek stóp w USA

|
selectedselectedselected
Fed: jastrzębio, to nie koniec podwyżek stóp w USA | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stopy utrzymano w przedziale 5-5,25%. Wydźwięk projekcji był jastrzębi, a prezesi Fed dołączyli do swoich preferencji jeszcze 50pb podwyżek w tym roku. Rynek najpierw się przejął, a następnie postanowił grać swoje implikując jedynie ryzyka kolejnych zwyżek stóp w tym roku. Połączenie jastrzębiej komunikacji (determinacji) ze zmniejszeniem automatyzmu odnośnie do zmian stóp powstrzymają rynek przed rozluźnianiem warunków finansowania. Fed nie powiedział, że podwyższy stopy już w lipcu. Na razie tylko uważnie się przygląda. Do końca roku jeszcze sporo czasu. Naszym zdaniem stopy nie będą już podnoszone.

 

Komunikat pozostał bez zmian. Ocena stanu gospodarki jest nadal dość dobra z mocnym rynkiem pracy i podwyższoną inflacją. Głosowanie nad stopami procentowymi było jednomyślne.

Fed: jastrzębio. Stopy bez zmian - 1Fed: jastrzębio. Stopy bez zmian - 1

Źródło: https://graphics.wsj.com/fed-statement-tracker-embed/ 

Reklama

 

Projekcje przesunęły się w kierunku mocniejszej gospodarki (szybszy wzrost, niższa stopa bezrobocia) i wyższej inflacji w 2023 roku. Zmiany na kolejne lata są kosmetyczne. Na ten rok wyraźnie przesunęły się preferowane stopy procentowe. Mediana urosła o 0,5pp. Podwyżka na kolejne lata to 0,3pp. Tak miękkiego lądowania gospodarki mógłby pozazdrościć każdy prezes Fed.

Fed: jastrzębio. Stopy bez zmian - 2Fed: jastrzębio. Stopy bez zmian - 2

Źródło: https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/files/fomcprojtabl20230614.pdf 

 

Podczas konferencji Powell brzmiał nieco mniej jastrzębio niż sama ścieżka oczekiwanych stóp procentowych. Można było odnieść wrażenie, że wyjątkowo pilnuje kluczowych słów, które były używane, aby nadmiernie nie odbiegać od tego co zostało do tej pory powiedziane lub napisane. To właśnie podczas konferencji nastąpiła na rynkach korekta wcześniejszych ruchów, które pojawiły się po ujrzeniu projekcji. W naszym odczuciu głównym przekazem Powella była gotowość do dalszych podwyżek stóp procentowych oraz konieczność utrzymania bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej przez dłuższy czas. Stąd najprawdopodobniej wielokrotnie powtarzana fraza "We need to keep at it" nawiązująca tytułem do książki P. Volckera, który bez ceregieli podnosił stopy procentowe dotąd aż inflacja spadła. Pewnym nadużyciem było stwierdzenie, że do obniżek stóp procentowych upłyną lata, gdyż "kropki" niezmiennie sugerują, że to już w 2024 roku. Nie odnotowaliśmy jednak wskazówek, aby od czasu poprzedniego posiedzenia perspektywy inflacyjne uległy pogorszeniu. Raczej czuć było pewne zadowolenie, że gospodarka zmierza we właściwym kierunku.

Reklama

 

Wnioski. Po okresie agresywnych podwyżek stóp na każdym posiedzeniu, następnie zmniejszeniu ich skali, przyszła pora na kolejne ograniczenie "dawki" w postaci pauzy pomiędzy małymi podwyżkami (tak to wygląda na podstawie wyłącznie tego, co zobaczyliśmy). Ta trzecia faza zacieśnienia polityki pieniężnej, w połączeniu z podniesieniem liczby preferowanych podwyżek w tym roku, wcale nie implikuje, że do kolejnej podwyżki dojdzie w lipcu i że dojdzie do niej w ogóle. Fed jest w trybie pełnej zależności od danych. Uważamy, że te będą poruszać się w kierunku spójnym z powrotem inflacji do celu. Nadmierne deliberacje o 2 podwyżkach po 25pb naszym zdaniem nie mają większego sensu w obliczu faktu, że przez gospodarkę jeszcze nie przetoczył się pełny efekt zmiany stóp od zera do pięciu procent. Widzimy tu głównie walor komunikacyjny. Fed nie chce, aby rynek rozluźniał warunki finansowe i oczekiwał szybkich obniżek stóp. Trzecia faza zacieśnienia i zależność od danych daje dużą przestrzeń do blefowania, bo rynek już nie wie, na którym posiedzeniu będzie ten blef sprawdzał. Nasz scenariusz na ten rok pozostaje bez zmian. Stopy są już na szczycie, pod koniec roku jak najbardziej możliwa jest kosmetyczna obniżka. Scenariusz przedstawiony w projekcjach jest nadmiernie optymistyczny.

Zobacz także: Konferencja Jerome Powella rozczarowująca dla gołębi. Notowania dolara amerykańskiego ostro w górę - to nie koniec podwyżek stóp w USA!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama