Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed i EBC: To jeszcze nie koniec…

|
selectedselectedselected
Fed i EBC: To jeszcze nie koniec… | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bez niespodzianek zakończyły się ubiegłotygodniowe posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Zgodnie z przewidywaniami Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) utrzymał stawkę funduszy federalnych (fed funds rate) na poziomie 5,00 – 5,25%. Rada Prezesów EBC podniosła natomiast stopy procentowe o 25pb, w tym stopę depozytową do poziomu 3,50%. Mimo różnych decyzji, ogólny przekaz płynący z obu instytucji był relatywnie jastrzębi.

Mimo że Fed nie podwyższył stóp procentowych po raz pierwszy od marca 2022 roku, nie musi to oznaczać, że cykl zaciesniania polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych dobiegł końca. Członkowie FOMC przewidują, że stopy procentowe mogą do końca roku wzrosnąć jeszcze dwukrotnie. Tymczasem, prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że jest bardzo prawdopodobne, że w lipcu stopy procentowe w strefie euro ponownie zostaną podwyższone. W dłuższej perspektywie decyzje europejskich władz monetarnych mają zależeć od napływających danych.

Po posiedzeniach rynkowa wycena dostosowała się do bardziej restrykcyjnego tonu komunikacji. W USA w scenariuszu bazowym przewidywana jest podwyżka stóp procentowych o 25pb w lipcu. Jednocześnie rynek zakłada, że w grudniu Fed może rozpocząć obniżanie stóp procentowych, a docelowo (koniec 2025 roku) prognozowany jest spadek stóp procentowych do poziomu około 3,25% (w poprzednich miesiącach okresowo wyceniany był spadek nawet do poziomu 2,50%).

W strefie euro oczekiwana jest jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych o 25pb w lipcu. Rynek szacuje prawdopodobieństwo dodatkowej podwyżki o 25pb przed końcem roku na około 50%. Pierwsza obniżka przez EBC przewidywana jest w połowie przyszłego roku. Docelowo (koniec 2025 roku) stopa depozytowa szacowana jest na około 2,75% - 3%.

Reklama

Podobnie jak rynek ekonomiści BNP Paribas Markets 360 zakładają jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w USA o 25pb w lipcu, a następnie ich stabilizację do końca roku. Początku obniżek spodziewają się w pierwszym kwartale przyszłego roku. W strefie euro analitycy grupy przewidują jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych, o 25pb każda, na dwóch najbliższych posiedzeniach EBC w lipcu i wrześniu. Luzowanie polityki pieniężnej może w ich ocenie rozpocząć się w połowie 2024 roku.

Fed i EBC: To jeszcze nie koniec… - 1Fed i EBC: To jeszcze nie koniec… - 1

 

Rezerwa Federalna

Zgodnie z rynkowymi przewidywaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podjął na posiedzeniu w środę 14 czerwca decyzję o utrzymaniu stawki funduszy federalnych (fed funds rate) w przedziale 5 – 5,25%. Mimo braku podwyżki, ubiegłotygodniowe spotkanie Komitetu miało dośc jastrzębi wydźwięk.

Istotnie w górę zrewidowane zostały prognozy członków FOMC dotyczące przyszłej ścieżki stóp procentowych. Obecnie mediana oczekiwań zakłada jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych o 25pb przed końcem roku, podczas gdy w marcu decydenci przewidywali wzrost stóp procentowych jedynie do obecnego poziomu (5 – 5,25%). Co istotne jedynie 2 z 18 członków gremium uważa, że stopy procentowe w USA nie powinny być już podnoszone.

Reklama

W trakcie swojej konferencji Prezes Fed Jerome Powell podkreślał, że przedstawiony w prognozie członków FOMC scenariusz nie jest zapowiedzią dalszych działań, a faktyczne dalsze ruchy Komitetu zależeć będą od sytuacji gospodaczej. Zaznaczył też, że decyzja o tym co zrobić ze stopami procentowymi na najblizszym posiedzeniu 26 lipca, także jeszcze nie zapadła. Odnosząc się do wpływu wyższych stóp procentowych na gospodarkę, prezes Powell zwrócił uwagę na opóźnienia z jakimi zacieśnienie polityki pieniężnej oddziałuje na aktywność gospdoarczą, a w konsekwencji na inflację. W tym kontekście wskazał on, że mocniejszy wpływ dotychczasowych podwyżek może być widoczny dopiero w najbliższych miesiącach.

Rewizji w górę przewidywanej przez FOMC ścieżki stóp procentowych towarzyszyły także inne zmiany w prognozach. W krótkim horyzoncie członkowie Komitetu obecnie spodziewają się szybszego wzrostu gospodarczego, wyższej inflacji bazowej oraz niższej stopy bezrobocia.

Analitycy BNP Paribas Markets 360 prognozują, że FOMC zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 25pb na najbliższym lipcowym posiedzeniu. Jednocześnie są oni zdania, że Fed może być nieco zbyt optymistyczny w ocenie aktywności gospodarczej i zbyt pesymistyczny, jeśli chodzi o perspektywy inflacyjne w USA. W tym świetle przewidują oni, że od lipca do konca bieżącego roku stopy procentowe pozostaną stabilne, a pierwszej obniżki spodziewają się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

Europejski Bank Centralny

Na posiedzeniu w czwartek 15 czerwca, Rada Prezesów EBC podniosła stopy procentowe o 25pb, w tym stopę depozytową do poziomu 3,50%. Podobnie jak w przypadku posiedzenia Fedu, decyzji towarzyszła publikacja nowych prognoz makroekonomicznych. Istotnie w górę zrewidowane zostały prognozy inflacji bazowej w strefie euro, w tym i w przyszłym roku (+0,5%). Obawy o uporczywość inflacji w europejskiej gospodarce, wynikające przede wszystkim z szybko rosnących jednostkowych kosztów pracy, są istotnym czynnikiem motywującym do dalszych podwyżek stóp procentowych.

Reklama

W trakcie konferencji Prezes EBC Christine Lagarde podkreśliła, że jest bardzo prawdopodobne, iż Rada Prezesów zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu 27 lipca. Nie wskazała ona natomiast jasno jak może wyglądać profil stóp procentowych w dłuższej perspektywie. Odrzuciła ona jednak raczej scenariusz przerwy w cyklu podwyżek, a nastepnie powrotu do zacieśniania polityki pieniężnej, co sugeruje, że jeśli warunki monetarno-finansowe mają być dalej zaostrzane, to może mieć to miejsce we wrześniu.

Taki scenariusz jest spójny z obecną prognozą analityków BNP Paribas Markets 360, którzy prognozują jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych po 25pb każda w lipcu i wrześniu, które doprowadzą stopę depozytową EBC do poziomu 4%. Ekonomiści grupy uważają, że do października niższa presja inflacyjna i słabnący wzrost gospdoarczy skłonią decydentów do zakończenia cyklu podwyżek, choć nie wykluczają, że nawet wtedy ton komunikacji może pozostawać relatywnie jastrzębi, ze względu na to, że inflacja wciąż utrzymywać się będzie powyżej wynoszącego 2% celu inflacyjnego EBC. Jednocześnie spodziewają się oni, że luzowanie polityki pieniężnej w strefie euro może rozpocząć się najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Fed i EBC: To jeszcze nie koniec… - 2Fed i EBC: To jeszcze nie koniec… - 2

Fed i EBC: To jeszcze nie koniec… - 3Fed i EBC: To jeszcze nie koniec… - 3

 

Zobacz takżeKonferencja Jerome Powella rozczarowująca dla gołębi. Notowania dolara amerykańskiego ostro w górę - to nie koniec podwyżek stóp w USA!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama