Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed, ECB, inflacja… - to będzie gorący tydzień na rynkach

|
selectedselectedselected
Fed, ECB, inflacja… - to będzie gorący tydzień na rynkach | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zapowiada się niezwykle gorący tydzień na rynkach finansowych. W najbliższych dniach o stopach procentowych decydować będzie Fed, ECB i BoJ, z USA, Wielkiej Brytanii i Chin napłyną ważne dane makroekonomiczne. W piątek dodatkowo na giełdach mamy tzw. Dzień Trzech Wiedźm.

 

Dziś w kalendarzu nie ma zaplanowanych ważnych publikacji makroekonomicznych, ani innych wydarzeń, które mogłyby w jakiś sposób wstrząsnąć rynkami. To jednak będzie przysłowiowa „cisza przed burzą”, bo w kolejnych dniach kalendarz makroekonomiczny aż pęka w szwach.

 

We wtorek 13 czerwca zostaną opublikowane dane o inflacji CPI w USA za miesiąc maj. Według prognoz inflacja ta spadnie do 4,1 proc. z 4,9 proc. R/R w kwietniu, a inflacja bazowa CPI obniży się do 5,3 proc. z 5,5 proc. Będzie to ostatni ważny akord przed posiedzeniem FOMC dzień później. Tego samego dnia z Wielkiej Brytanii napłyną dane z rynku pracy, co może mieć spory wpływ na funta i na oczekiwania odnośnie przyszłych decyzji Banku Anglii.

Reklama

 

Środa 14 czerwca to będzie już show w wykonaniu amerykańskiego FOMC i prezesa Fed Jerome Powella. Oczekuje się, że po całej serii podwyżek stóp procentowych, FOMC teraz ich nie zmieni, pozostawiając stopę funduszy federalnych w przedziale 5,00-5,25 proc., żeby lepiej przyjrzeć się wypływowi na amerykańską gospodarkę dotychczasowych podwyżek. Decyzja zostanie ogłoszona o godzinie 20:00 polskiego czasu. Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa szefa Fed, który wyjaśni inwestorom tę decyzję. Odbiór jego słów w dużej mierze może zależeć od opublikowanych dzień wcześniej danych o majowej inflacji CPI w USA, a także od opublikowanych przed decyzją FOMC danych o majowej inflacji PPI w USA. Te ostatnie same w sobie nie będą prawdopodobnie generować zmienności na rynkach, bo będą publikowane kilka godzin przed FOMC.

W środę też inwestorzy dostaną kolejne dane z Wielkiej Brytanii. Mianowicie raport o produkcji przemysłowej.

 

W czwartek 15 czerwca napłyną dane o PKB Nowej Zelandii za I kwartał 2023 roku i raport z rynku pracy w Australii, ale uwaga rynków przede wszystkim powinna się koncentrować na ECB oraz danych z USA i Chin.

Zgodnie z oczekiwaniami ECB w czwartek podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych. To już jest w cenie. Reakcja rynków więc przede wszystkim będzie uzależniona od tego co o dalszych zmianach polityki monetarnej powie na konferencji prasowej szefowa ECB Christine Lagarde.

Reklama

Zanim inwestorzy dowiedzą się co zdecydował ECB, wcześniej poznają dane z Chin o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za maj. To ważne dane w ocenie tego jak kształtuje się koniunktura w chińskiej gospodarce, co będzie miało spore przełożenie na nastroje na rynku surowcowym. Szczególnie wrażliwa na nie może być miedź.

Po południu w czwartek napłynie sporo danych z USA. Na uwagę zasługują przede wszystkim raporty o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Będą one stanowiły uzupełnienie wspomnianych wcześniej danych inflacyjnych z USA i będą odnoszone już do przyszłych decyzji FOMC ws. stóp procentowych.

 

W piątek 16 czerwca decyzję ws. polityki monetarnej podejmie Bank Japonii. Tu jednak niespodzianki raczej nie będzie. Bank ani nie zmieni stóp procentowych, ani nie powinien istotnie zmienić swojej komunikacji. Za to w piątek może być gorąco na giełdach. Tego dnia przypada tzw. Dzień Trzech Wiedźm, czyli wygasają czerwcowe serii kontraktów terminowych i opcji. Ich rozliczenie może generować podwyższoną zmienność na rynkach akcji. W przypadku GPW szczególnie narażony jest indeks WIG20.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama