Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziś w kraju i na świecie (piątek, 26 lipca)

|
selectedselectedselected
Dziś w kraju i na świecie (piątek, 26 lipca)
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś jest piątek, dwieście ósmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 04.46, zachód o godz. 20.37. Imieniny obchodzą: Anna, Bartłomieja, Grażyna, Hanna, Jacek, Krystiana, Mirosława, Tytus, Walenty i Wilhelm.

# # #

994 lata temu (1030 r.) w małopolskim Szczepanowie urodził się Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski, stracony z rozkazu króla Bolesława II za zdradę; święty Kościoła katolickiego, jeden z patronów Polski. Zginął 11 kwietnia 1079.

Reklama

624 lata temu (1400 r.) król Władysław II Jagiełło zainaugurował działalność odnowionej Akademii Krakowskiej.

232 lata temu (1792 r.) pod Markuszowem na Lubelszczyźnie wojska ks. Józefa Poniatowskiego odniosły ostatnie zwycięstwo podczas polsko-rosyjskiej wojny w obronie Konstytucji 3 maja.

139 lat temu (1885 r.) władze pruskie rozpoczęły wysiedlanie z granic państwa Polaków nieposiadających pruskiego obywatelstwa (tzw. rugi pruskie).

Reklama

137 lat temu (1887 r.) Ludwik Zamenhoff wydał w Warszawie pierwszy podręcznik do nauki języka esperanto "Unua libro".

83 lata temu (1941 r.) we Lwowie Niemcy zamordowali Kazimierza Bartla, matematyka, pięciokrotnego premiera RP, prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego, rektora Politechniki Lwowskiej. Urodził się 3 marca 1882.

80 lat temu (1944 r.) rząd sowiecki ogłosił, że uznaje PKWN za jedyną legalną władzę w Polsce.

Reklama

50 lat temu (1974 r.) zmarł Jan Żabiński, długoletni dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - wraz z żoną Antoniną ukrywał w Zoo Żydów z warszawskiego getta. Urodził się 8 kwietnia 1897.

8 lat temu (2016 r.) w Krakowie rozpoczęły się 31. Światowe Dni Młodzieży.

# # #

Reklama

KRAJ

Dzisiaj Sejm zakończy czterodniowe posiedzenie, ostatnie przed wakacyjną przerwą. Następne zaplanowano na wrzesień.

Piątkowe posiedzenie zaczną utajnione obrady, podczas których posłowie będą debatowali o odwołaniu dwóch członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania pedofilii – Hanny Elżanowskiej i Barbary Chrobak.

Reklama

Potem obrady będą już jawne. Posłowie wysłuchają m.in. sprawozdania KRRiT, Rady Mediów Narodowych i KRS z działalności w 2023 roku. W planach jest także debata nad poselskim projektem uchwały ws. zlecenia NIK kontroli w KRRiT "w zakresie realizacji konstytucyjnych i ustawowych obowiązków stania na straży wolności słowa, prawa do informacji, interesu publicznego w radiofonii i telewizji oraz zapewnienia otwartego i pluralistycznego charakteru radiofonii i telewizji".

Posłowie będą też debatowali nad zmianą regulaminu Sejmu, m.in. rotacyjnego kierownictwa komisji ds. służb specjalnych i powołania komisji ds. dzieci i młodzieży.

Po południu w bloku głosowań posłowie będą decydowali m.in. o senackich poprawkach do noweli kodeksu karnego zmieniających definicję zgwałcenia, ustawie mającej wspierać działanie wojska i służb na granicy, a także o noweli ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Reklama

Głosowane będą także senackie poprawki ws. noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zgodnie z którą dziennikarze i wydawcy mają prawo ubiegać się o wynagrodzenie za treści wykorzystane przez big techy. W ocenie przedstawicieli mediów to zmiana tylko teoretyczna, bo ustawa nie wprowadza mechanizmów, z których wydawcy mogliby skorzystać w staraniach o rekompensaty z tego tytułu.

mml/

# # #

Reklama

W piątek w Sądzie Okręgowym w Warszawie ma się odbyć druga rozprawa w procesie b. ministra transportu Sławomira Nowaka. W grudniu 2021 r. został oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze korupcyjnym. Według prokuratury jako szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrawtodor miał żądać i przyjmować korzyści majątkowe oraz obietnice takich korzyści w kwocie ponad 6,1 mln zł. W zamian miał wspierać określone podmioty w postępowaniach o udzielenie i realizację zamówień publicznych na remont dróg na Ukrainie.

Ta grupa zarzutów stała się później tzw. wątkiem ukraińskim. Oprócz Nowaka w tym wątku na ławie oskarżonych jest jeszcze kilka osób. Zarzuty dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wręczania korzyści majątkowych, prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstw, powoływania się na wpływy oraz poświadczania nieprawdy. We wrześniu ub. roku sąd zdecydował o podzieleniu całej sprawy na dwa zasadnicze procesy odnoszące się do wątków ukraińskich i polskich.

akuz/

Reklama

# # #

ZAGRANICA

Dzisiaj o godz. 19.30 w Paryżu rozpocznie się 57. w nowożytnej historii ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Francuscy organizatorzy, idąc za hasłem imprezy możliwie najbliższej naturze, po raz pierwszy "wyprowadzili" uroczystą inaugurację ze stadionu i przenieśli ją nad Sekwanę, którą od lat starali się przygotować pod względem czystości do przeprowadzenia w niej olimpijskich zawodów w pływaniu na otwartym akwenie i triathlonie.

Reklama

Rzeką na odcinku sześciu kilometrów przepłynie 115 łodzi z delegacjami sportowców, a trasa będzie prowadziła od mostu Austerlitz do Pont d'Iena. Chorążymi polskiej ekipy będą trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk i koszykarz 3x3 Przemysław Zamojski.

Ceremonia ma się składać m.in. z kilkunastu pokazów, a tancerze mają być obecni na każdym z mostów na trasie parady. Od ceremonii w Tokio w 2021 r. i w Pekinie w 2022 r. (igrzyska zimowe) tę ma różnić także obecność... tłumu kibiców. W specjalnie wyznaczonych miejscach ma się ich zebrać do 300 tys.

Zawody sportowe igrzysk trwają już od środy, pierwsze medale zostaną przyznane w sobotę. O 329 kompletów powalczy w 32 dyscyplinach 10,5 tys. sportowców z 206 krajów, w tym 210-osobowa reprezentacja Polski.

Reklama

Paryż po raz trzeci gości letnie igrzyska; wcześniej miało to miejsce w 1900 i 1924 roku.

W związku z udziałem w ceremonii otwarcia XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich wizytę w Paryżu składa prezydent RP Andrzej Duda.

pp/ iwo/ wus/ mhr/

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama