Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku

|
selectedselectedselected
Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Protokół z czerwcowego posiedzenia Komitetu ds. Otwartego Rynku potwierdził gotowość decydentów z Fed do kontynuacji podwyżek stóp. W dokumencie zwrócono uwagę, że choć dane wskazują na spowolnienie wzrostu gospodarczego w 2q, to kondycja gospodarki w1h23 była najprawdopodobniej lepsza niż w 2h22. Oczekuje się, że zacieśnianie warunków kredytowania doprowadzi do łagodnej recesji w późniejszej części roku, po której nastąpi stopniowe ożywienie. Oceniono, że bilans ryzyk dla bazowego scenariusza inflacyjnego pozostaje skierowany w górę, a inflacja mogłaby okazać się jeszcze bardziej uporczywa. Podkreślono, że choć inflacja obniża się, to jej miara bazowa nie wykazuje oznak hamowania od początku 2023, do którego konieczne jest schłodzenie koniunktury na rynku pracy. Jednocześnie część członków Komitetu zwracała uwagę na pewne oznaki lepszego zbilansowania rynku pracy takie jak spadek liczby wakatów oraz średniej liczby przepracowanych godzin. Niektórzy członkowie sygnalizowali preferencje w kierunku podwyżki o 25pb na czerwcowym posiedzeniu, uzasadniając ją mocnym rynkiem pracy oraz silniejszą aktywnością gospodarczą niż zakładano. Prawie wszyscy członkowie stwierdzili, że w swoich projekcjach uznali dalsze podwyżki za odpowiednie. Jednocześnie w ich ocenie pozostawienie stóp bez zmian dało możliwość uwzględnienia dodatkowych informacji i lepszej oceny ich wpływu na politykę pieniężną. Wydźwięk protokołu z posiedzenia wzmacnia przekaz konferencji J.Powella i ogranicza przestrzeń do snucia scenariuszy o dalszej stabilizacji stóp, zwiększając prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki w lipcu o 25pb.

Zobacz także: Inflacja w Europie - ten kraj jest niechlubnym liderem zestawienia. Ekonomiści tłumaczą dlaczego

 

POL:

Według szacunku MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu spadła do 5,0% z 5,1% w maju, wyrównując dotychczasowe historyczne minimum (5,0% w październiku 2019). Taki wynik wpisywałby się w nasze i rynkowe oczekiwania (kons.: 5,0%), a także w charakterystykę sezonową (w ujęciu odsezonowanym bezrobocie nie zmieniłoby się w porównaniu do maja).

 

EUR:

Inflacja PPI w maju wyniosła -1,5% r/r wobec +0,9% r/r w kwietniu. Ceny produkcji spadły w ujęciu r/r po raz pierwszy od końca 2020. Spadały zarówno ceny dóbr energetycznych (-13,3% r/r), jak i pośrednich (-1,5% r/r). W pozostałych kategoriach wzrosty były słabsze niż przed miesiącem. W ciągu miesiąca ceny produkcji obniżyły się o 1,9% m/m, a poziom cen obniża się od początku 2023. Dane potwierdzają szybką dezinflację (a po stronie producentów wręcz deflację) w cenach towarów w strefie euro. Warto przy tym pamiętać, że w ostatnim czasie głównym inflacyjnym zmartwieniem EBC są ceny usług.

Reklama

Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku - 1Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku - 1

 

EUR:

W maju inflacja oczekiwana przez konsumentów w perspektywie 12 miesięcy ponownie się obniżyła, podczas gdy oczekiwania w horyzoncie 3- letnim były stabilne. Mediana inflacji oczekiwanej w horyzoncie 12 miesięcy obniżyła się do 3,9% z 4,1% w kwietniu i była najniższa od lutego 2022. Średnioterminowe, medianowe oczekiwania ustabilizowały się na poziomie 2,5%. Jednocześnie postrzegana bieżąca inflacja spadła do 8,0% z 8,9%, była jednak nadal wyższa niż oficjalny wskaźnik inflacji HICP za ten sam okres (6,1%). Badanie oczekiwań inflacyjnych wskazuje na ich systematyczny powrót do poziomów spójnych ze stabilnością cen, chociaż pozostają one nadal nieznacznie podwyższone – cel inflacyjny EBC wynosi 2%.

Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku - 2Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku - 2

 

 

EUR:

Reklama

Indeks PMI dla sektora usługowego w czerwcu spadł do 52,0 pkt. z 55,1 pkt. w maju i był najniższy od 5 miesięcy. Ostateczne dane były słabsze niż szacunek flash. Na koniec 2q23 wzrost popytu na usługi znacząco wyhamował. Dane za czerwiec potwierdzają złagodzenie presji cenowej w sektorze. Chociaż koszty nadal rosły w solidnym tempie, to spowolniło ono do najniższego poziomu do 25 miesięcy. Firmy były mniej agresywne w ustalaniu cen, których tempo wzrostu było najsłabsze od października 2021. Firmy nadal z optymizmem patrzyły w nieodległą przyszłość, jednak ich optymizm był najsłabszy od roku.

 

GER:

Usługowy PMI obniżył się w czerwcu do 54,1 pkt. z 57,2 pkt. w maju, a spadek był zgodny z wcześniejszym szacunkiem flash. Niemieccy przedsiębiorcy doświadczyli spowolnienia popytu, jednak nadal zwiększali zatrudnienie, którego koszty nadal rosły.

 

USA:

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w maju wzrosły o 0,3% m/m, podobnie jak w kwietniu, chociaż słabiej od oczekiwań. Zamówienia na dobra trwałe wzrosły natomiast o 1,8% m/m, po wzroście o 1,2% m/m miesiąc wcześniej. Ostateczne dane były nieco lepsze niż wstępnie szacowano, a ich dynamika była wspierana przez zmienne zamówienia na środki transportu. Zamówienia z wyłączeniem środków transportu wzrosły o 0,7% m/m po zrewidowanym w dół spadku o 0,6% m/m w kwietniu.

 

ŚWIAT:

Reklama

Według nowego raportu UNCTAD World Investment Report 2023, globalny napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2022 obniżył się o 12% do 1,3 bln USD. Spadek, który dotknął przede wszystkich państwa rozwinięte, był konsekwencją „polikryzysu” czyli kombinacji wojny w Ukrainie, wysokich kosztów energii i żywności oraz napięć związanych ze wzrostem stóp procentowych. Przeciwwagą dla tych danych był solidny wzrost liczby zapowiedzianych inwestycji typu greenfield (+15% w 2022), który daje nadzieję na ożywienie napływów FDI w najbliższej przyszłości. W ubiegłym roku rosła liczba zapowiedzianych projektów infrastrukturalnych oraz w branżach, które były dotknięte ograniczeniami podażowymi (elektronika, motoryzacja, przemysł maszynowy). 3 z 5 największych ogłoszonych projektów dotyczyły produkcji półprzewodników. Polska utrzymała wysoką (14) pozycję wśród destynacji FDI, a ich napływ (wartościowo) obniżył się wciągu roku jedynie o 0,4%. Pozycja Polski wśród odbiorców zapowiadanych inwestycji w Europie obniżyła się na rzecz państw z południa. Dane UNCTAD pokazują odbudowę roli Wielkiej Brytanii jako odbiorcy inwestycji greenfield, która została nadwyrężona po brexicie. Obecnie aż 28% wartości inwestycji zapowiedzianych w Europie jest zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii, a na świecie wyprzedzają ją tylko USA i Egipt, który w 2022 odnotował olbrzymi skok, m.in. w związku z nowymi inwestycjami w produkcję paliwa wodorowego. W 2022, po pandemicznym wzroście w poprzednich latach, rola Europy jako odbiorcy inwestycji greenfield obniżyła się, wzrosło nieznacznie znaczenie Azji oraz w większym stopniu, Afryki.

Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku - 3Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku - 3

 

ROM:

Bank centralny Rumunii zgodnie z oczekiwaniami, utrzymał główną stopę procentową na poziomie 7,0%. Według banku inflacja w kolejnych miesiącach będzie nadal spadać, zgodnie z najnowszą prognozą średniookresową (maj 2023 r.), przede wszystkim pod wpływem efektów bazy i korekt spadkowych niektórych cen surowców.

Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku - 4Dezinflacja zatacza coraz szersze kręgi. Fed przewiduje kolejne podwyżki stóp procentowych w 2023 roku - 4

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama