Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy warto kupić akcje Microsoftu? Analizujemy powiązania z ChatGPT

|
selectedselectedselected
Czy warto kupić akcje Microsoftu? Analizujemy powiązania z ChatGPT | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Drugim i bardziej dostępnym sposobem na udział w boomie AI jest zakup akcji spółek giełdowych, gdyż część z nich jest pośrednio lub bezpośrednio zaangażowana w projekty z tego obszaru. Odpowiednie wykorzystanie sztucznej inteligencji może odciążyć ludzi w niektórych zadaniach, zwiększając tym samym ich produktywność. Teoretycznie daje to AI ogromny potencjał do komercjalizacji różnych usług, nawet wśród zwykłych ludzi i firm. Przyjrzyjmy się więc spółkom notowanym na giełdzie, które mogłyby skorzystać na tym trendzie. Należy również zaznaczyć, że spółki te zostały umieszczone na liście, tylko dlatego, że zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, a zakup ich akcji nie gwarantuje przyszłych zysków.

Zacznijmy od Microsoftu, który od dekad jest czołowym graczem w sektorze technologii. Oprócz swoich zwykłych usług, firma inwestuje również w wiele ryzykownych projektów, w tym tych z dziedziny AI. Microsoft był również zaangażowany w OpenAI - w 2019 roku zainwestował w ten startup miliard dolarów i możliwe, że OpenAI zwróciłby się do nich ponownie, gdyby chciał pozyskać więcej pieniędzy. Bliższa współpraca tych dwóch firm niewątpliwie miałaby sens biznesowy. Już teraz mówi się, że Microsoft ma zainwestować w OpenAI dodatkowe 10 miliardów dolarów. Satya Nadella (CEO Microsoftu) jest wielkim zwolennikiem przejęć, więc możliwe jest również, że korporacja byłaby zainteresowana zakupem całego OpenAI w przyszłości. Jak na razie jednak - są to jedynie spekulacje. Podstawowym powodem zakupu OpenAI przez Microsoft byłaby chęć ulepszenia swoich usług opartych o rozwiązania w chmurze obliczeniowej. Microsoft już teraz dostarcza klientom około 26 usług opartych na AI w ramach Azure. Nadella ogłosił niedawno na Twitterze, że ChatGPT pojawi się wkrótce bezpośrednio w Azure, aby pomóc klientom Microsoftu w wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych modeli AI na świecie. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o wykorzystaniu sztucznej inteligencji także w zakresie automatyzacji procesów w pracy biurowej. Innymi słowy, wiele rutynowych zadań wykonywanych przez pracowników biurowych (zwłaszcza w dużych firmach) jest na tyle prosta, że można je zautomatyzować dzięki AI. Dodatkowo, wiele z tych zadań odbywa się również w chmurze obliczeniowej - na przykład Azure Microsoftu. Prawdopodobnym jest, że w przyszłości AI pomoże w automatyzacji niektórych procesów ze względu na ogromną ilość danych, które będą znajdować się w chmurze. To oczywiście daje przewagę, zwłaszcza wielkiej trójce rozwiązań opartych o chmury obliczeniowe - Amazonowi, Microsoftowi czy Alphabetowi.

Związek ChatGPT z Microsoftem potwierdzają również informacje z początku stycznia 2023 roku, które mówią, że Microsoft planuje zintegrować funkcje GPT ze swoimi produktami, na przykład Wordem, Outlookiem, PowerPointem czy wyszukiwarką Bing. W przypadku powodzenia, integracja mogłaby poprawić funkcjonalność pakietów biurowych i dopracować wyniki wyszukiwania. Mogłoby to być szczególnie problematyczne dla lidera rynku wyszukiwarek internetowych - Google, które wkracza również w świat usług biurowych. Dzięki integracji ChatGPT z usługami Microsoft, sztuczna inteligencja mogłaby sugerować użytkownikom odpowiedzi w oparciu o kontekst e-maila. AI mogłaby teoretycznie być w stanie także stworzyć listę głównych punktów spotkania przeprowadzonego w Teams, czy zasugerować odpowiednie obrazy do prezentacji, które zostałyby wcześniej stworzone przez generator obrazów taki jak np. DALL-E. W teorii, sztuczna inteligencja mogłaby również wesprzeć dział HR w poszukiwaniu za pośrednictwem LinkedIn idealnych kandydatów na poszczególne stanowiska pracy.

 

Reklama

To oczywiście daleka perspektywa. W przypadku Microsoftu widać już jednak wyraźne starania, by AI dało się wykorzystać nawet w zwykłej pracy. Microsoft ma po prostu ogromną liczbę produktów, które mogłyby wykorzystywać sztuczną inteligencję. Istnieje więc wiele inicjatyw Microsoftu w tym zakresie i jest on chyba najbardziej aktywny w tej kwestii ze wszystkich dużych firm. Dodatkowo, możemy wspomnieć o wykorzystaniu AI przez Microsoft w ramach platformy Copilot, która została stworzona m.in. przez GitHub, który z kolei jest własnością Microsoftu. Platforma ta pomaga programistom w automatycznym uzupełnianiu kodu. Narzędzie Image Creator jest już w niektórych krajach zintegrowane z wyszukiwarką Bing. Wykorzystuje ono AI do tworzenia obrazów zgodnie z wymaganiami użytkownika. Ciekawe jest też narzędzie VALL-E, które potrafi konwertować tekst na mowę. W dodatku potrzebuje tylko kilku sekund nagrania głosu, by móc go wiarygodnie naśladować. Microsoft przejawia więc chyba największe zainteresowanie sztuczną inteligencją wśród dużych firm technologicznych.

 

Więcej na temat AI i Microsoftu przeczytasz na: https://www.microsoft.com/en-us/ai

 

 

Reklama

 

Bezpłatny raport XTB

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama