Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy tarcza antyinflacyjna zostanie wydłużana? [najważniejsze informacje gospodarcze oraz kursy walutowe]

|
selectedselectedselected
Czy tarcza antyinflacyjna zostanie wydłużana? [najważniejsze informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kraju

  • W listopadzie 2023 roku inflacja bazowa będzie dwucyfrowa, w okolicach 10% - powiedział członek RPP Ludwik Kotecki.
  • Wniosek o wypłatę środków z KPO zostanie złożony przez rząd w bieżącym miesiącu - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
  • Popyt na kredyty mieszkaniowe w październiku spadł o 68,7% r/r - podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w październiku spadła o 67,2% r/r.
  • Rząd chce wyłączyć z limitu wydatków ustalonych w ustawie budżetowej na 2022 r. wsparcie dla podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparcie świadczeniobiorców, w tym emerytów i rencistów oraz finansowanie sił zbrojnych - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.
  • Być może nie będzie potrzebne w 2023 r. wydłużanie tarczy antyinflacyjnej w obszarze prądu i gazu - wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.
  • Rząd w IV kw. chce przyjąć rozwiązania, które rozszerzą możliwość obniżenia podstawy tzw. podatku bankowego o wartość obligacji ustawowo gwarantowanych przez Skarb Państwa, w tym papierów BGK i PFR oraz o wartość obligacji skarbowych stosowanych w transakcjach repo - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Wydłużanie tarczy antyinflacyjnej bardzo prawdopodobne [informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 1Wydłużanie tarczy antyinflacyjnej bardzo prawdopodobne [informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 1

 

 

Ze świata

  • Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły we wrześniu o 4,0% m/m - podał Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że zamówienia m/m spadną o 0,5%, po zniżce miesiąc wcześniej o 2,0%, po korekcie z -2,4%.
  • Produkcja przemysłowa we Francji spadła we wrześniu o 0,8% m/m, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 2,7%, po korekcie z +2,4% - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się -1,0%.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w październiku 51,7 pkt. wobec 52,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 51,3 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w październiku 46,5 pkt. wobec 45,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 44,9 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w październiku 48,6 pkt. wobec 48,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 48,2 pkt.
  • Indeks cen żywności na świecie w październiku spadł do 135,9 pkt. ze 136,0 pkt. we wrześniu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).
  • Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 1,6% we wrześniu, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 41,9% - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy szacowali: m/m +1,6%, a r/r +41,9%.

Wydłużanie tarczy antyinflacyjnej bardzo prawdopodobne [informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 2Wydłużanie tarczy antyinflacyjnej bardzo prawdopodobne [informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 2

 

Reklama

 

W tym tygodniu w kraju kluczowym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP, które odbędzie się w środę. Spodziewamy się podwyżki stóp procentowych NBP o 25 p.b., w tym głównej z 6,75% do 7%. Główne argumenty za wznowieniem podwyżek stóp procentowych (w październiku nastąpiła przerwa) to: wciąż rosnąca inflacja, słaby złoty oraz utrzymujące się jastrzębie nastawienie głównych banków centralnych, w tym głównie Fed. W trakcie tego spotkania RPP zapozna się z najnowszą projekcją inflacji NBP, z której szczątkowe informacje poznamy w środę. W czwartek opublikowane zostaną minutes z październikowego posiedzenia RPP. Ten tydzień w kraju będzie skrócony, gdyż w piątek wypada Święto Niepodległości.

 

 

Za granicą tegotygodniowe kalendarium jest dość ubogie w wydarzenia pod kątem ilości, ale jest to rekompensowane ich kalibrem. Z danych makro należy wymienić przede wszystkim październikowy odczyt CPI dla USA, który poznamy w czwartek. Konsensus zakłada spadek CPI z 8,2% r/r do 7,9% r/r. To obecnie dane najpilniej obserwowane przez rynek gdyż są kluczowe dla polityki monetarnej Fed. W piątek poznamy też wstępny listopadowy odczyt indeksu nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan dla USA. Z wydarzeń politycznych inwestorzy pilnie będą się przyglądać wyborom połówkowym do Kongresu w USA. Te sugerują możliwość przejęcia większości w obu izbach Kongresu przez Republikanów, co sugerowałoby znaczne osłabienie możliwości kreowania polityki gospodarczej przez administrację prezydenta J. Bidena. Nie wykluczone również, że doprowadziłyby do osłabienia wsparcia USA dla Ukrainy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama