Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz lepsze dane ze strefy euro. Czy krajowe dane i amerykańskie PKB nie popsują nastrojów?

|
selectedselectedselected
Coraz lepsze dane ze strefy euro. Czy krajowe dane i amerykańskie PKB nie popsują nastrojów?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowa koniunktura i PKB z USA

Tydzień startuje serią danych z Polski za marzec. O godz. 10:00 GUS poda dynamikę produkcji przemysłowej (nasza prog. 4,2% r/r, kons. -2,0% r/r) oraz budowlano-montażowej (nasza prog. -2,8% r/r, kons. -4,3% r/r). Oceniamy, że negatywny wpływ mniejszej liczby dni roboczych w porównaniu do poprzedniego roku miał relatywnie niewielki wpływ na marcowy odczyt produkcji, a w przypadku PBM względnie dobra pogoda wspierała komponenty związane z pracami ziemnymi. W odniesieniu do pozostałych dzisiejszych odczytów nasze szacunki są zbliżone do rynkowego konsensusu, który dla PPI wynosi -9,5% r/r, a dla wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw 12% r/r. Jutro kalendarz otwierają wstępne odczyty PMI za kwiecień ze strefy euro oraz krajowa sprzedaż detaliczna (nasza prog. 4,9% r/r, kons. 6,7% r/r).

Poza tym po południu NBP opublikuje dane o podaży pieniądza, a zza Oceanu napłynie sprzedaż nowych domów za ub.m. W środę rynek będzie zwracać uwagę na indeks koniunktury w Niemczech (Ifo) oraz zamówienia na dobra trwałe z USA. W kolejnym dniu DoL poda dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych, a BEA opublikuje pierwsze przybliżenie amerykańskiego PKB za I kw. Konsensus ekonomistów zakłada, że dynamika wzrostu wyniosła 2,4% (SAAR), a model GDPNow Fed z Atlanty wskazuje obecnie 2,9% (SAAR). Tydzień zakończy publikacja wydatków i dochodów gosp. domowych w USA oraz deflator PCE za marzec.

 

Poprawa kondycji w budownictwie

W piątek Eurostat opublikował dane o sektorze budowlanym dla krajów Unii i sąsiadów. Wynika z nich, że po dynamicznym w wielu krajach spadku produkcji w styczniu (m.in. w Polsce i w Rumunii) luty przynosi kontynuację obecnego wcześniej delikatnego trendu wzrostowego. Wzrost odnotowała przeważająca większość krajów członkowskich. Z recesji wydaje się definitywnie otrzepywać Hiszpania, a napędzane programem SuperBonus Włochy konkurują ze Słowenią o prowadzenie w peletonie. W wyraźnej stagnacji pozostają tylko Finlandia i Holandia. W odniesieniu do krajowego podwórka publikacja koresponduje z wcześniejszymi danymi GUS, sygnalizującymi po odsez. wzrost o 2,0% m/m. Temu wzrostowi przewodziła budowa budynków (+7,5% m/m), za nią była inżynieria infrastrukturalna (+1,2% m/m) przy korekcie robót specjalistycznych (-2,2% m/m).

Reklama

 

coraz lepsze dane ze strefy euro czy krajowe dane i amerykanskie pkb nie popsuja nastrojow grafika numer 1coraz lepsze dane ze strefy euro czy krajowe dane i amerykanskie pkb nie popsuja nastrojow grafika numer 1

 

Budownictwo w kraju może przeżywać chwilowe spowolnienie związane z pauzą pomiędzy perspektywami unijnymi. Dekoniunkturę inżynierii infrastrukturalnej będzie łagodzić budowa budynków, w przypadku której Polska pozostaje powyżej średniej unijnej i w trendzie wzrostowym.

 

Zobacz także: Polska gospodarka w marcu - GUS zdradzi sytuację w kraju i odkryje karty

Reklama

 

Podwyższona zmienność na bazowym FI

Na początku europejskiej części piątkowej sesji Treasuries był jeszcze pod wpływem nocnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie. W kolejnych godzinach UST słabły i dochodowość powoli wracała do poziomów z czwartkowego zamknięcia. Koniec ub. tyg. był wolny od odczytów makro, ale głos zabrał przewodniczący dystryktu Fed z Chicago. A. Goolsbee (neutralny, wcześniej skręcający w gołębią stronę) powiedział, że nie jest „produktywne by obecnie spekulować o obniżkach bądź podwyżkach stóp procentowych”. Wypowiedzi członka FOMC wpisują się w obserwowaną od kilku tygodni narracje przedstawicieli Rezerwy Federalnej, którzy wyraźnie sygnalizują, że bez powrotu inflacji do niższych dynamik cięcie stóp procentowych nie nastąpi w nadchodzących miesiącach.

Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość UST przesunęła się o -1, -2 oraz -2 pb. do odpowiednio 4,97% (2Y), 4,62% (10Y) oraz 4,72% (30Y). Niewielkie zmiany w porównaniu do czwartkowego zamknięcia nieco zaburzają obraz piątkowej doby (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Europejski dług miał ograniczony potencjał, by zareagować na bliskowschodnie wydarzenia. W rezultacie po nieco mocniejszym otwarciu krzywa bundowa przesuwała się lekko w górę i ostatecznie na głównych węzłach wzrost dochodowości wyniósł 2, 1 oraz 1 pb. do odpowiednio 3,00% (2Y), 2,50% (10Y) oraz 2,62% (30Y).

Azjatycka część dzisiejszej sesji przynosi delikatne osłabienie UST i wyjście tenora 10Y powyżej 4,65%. Nastroje na bazowym FI pozostają więc słabe i nie spodziewamy się wyraźniej ich zmiany zakładając brak silnej przeceny amerykańskich indeksów giełdowych na kolejnych sesjach.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama