Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny owoców w Polsce: utrzymujący się popyt na wysokim poziomie będzie wzmagał wzrosty

|
selectedselectedselected
Ceny owoców w Polsce: utrzymujący się popyt na wysokim poziomie będzie wzmagał wzrosty
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

MNIEJSZE ZAPASY JABŁEK W EUROPIE

Z danych WAPA wynika, że zapasy jabłek, w monitorowanych krajach Europy, na początku mar’24 były niższe o 2,2% r/r. W największym stopniu na ww. spadek wpłynęły zmniejszone stany magazynowe w Polsce o 7,7%, przy blisko 10-proc. wzroście we Włoszech. O ok. 25% r/r zmniejszyły się zapasy w Niemczech – był to drugi, po Polsce, spadek w ujęciu wolumenu.

 

ceny owocow w polsce utrzymujacy sie popyt na wysokim poziomie bedzie wzmagal wzrosty grafika numer 1ceny owocow w polsce utrzymujacy sie popyt na wysokim poziomie bedzie wzmagal wzrosty grafika numer 1

 

SPADŁ EKSPORT JABŁEK I MROŻONYCH OWOCÓW

Według GUS, polski eksport jabłek w pierwszych 6 mies. sez. 2023/24 (wrz’23-lut’24) zmalał o 5,4% r/r warunkowany mniejszą podażą w kraju. Umocniła się sprzedaż na rynki unijne, gdzie zapotrzebowanie, z uwagi na niskie zbiory w bieżącym sezonie, jest wysokie. Najbardziej zauważalny jest wzrost eksportu do Niemiec. Egipt pozostawał drugim rynkiem zbytu dla jabłek z Polski, choć z uwagi na wyższe ceny, sprzedaż do tego kraju zmalała aż o 45% r/r. Mimo silnej, na początku sez. 2023/24, dynamiki wzrostu eksportu jabłek do Indii, na przełomie roku sprzedaż do tego kraju wyhamowała, co wiązać można z problemami w wysyłkach towarów przez Morze Czerwone.

Reklama

W okresie lip’23-lut’24 polski import malin mrożonych z Ukrainy zmalał o 17,5 % r/r do 17,7 tys. po blisko 40-proc. wzroście w analogicznym okresie przed rokiem. Wciąż jednak przewyższał on wolumen importu w analogicznym okresie przed wojną (sez. 2021/22). Mimo spadku przywozu do Polski, unijny import mrożonych malin z Ukrainy zwiększył się w tym okresie o blisko 12 % r/r.

W okresie lip’23-lut24 wyraźnie, bo o 25% r/r, zwiększył się unijny import mrożonych truskawek z Egiptu, kształtując się, wg Eurostatu, na rekordowo wysokim, jak na ten okres, poziomie 88 tys. t. Egipt umacnia się w roli największego dostawcy mrożonych truskawek do UE. Jednocześnie polski eksport mrożonych truskawek w analogicznym okresie zmalał o 5,2% r/r, przy blisko 20-proc. spadku wysyłek do Niemiec. Przyczynił się do tego spadek produkcji w Polsce (-10% r/r w sez. 2023/24 wg IERiGŻ). Rosnąca konkurencja międzynarodowa, mniejsza dostępność pracowników do zbiorów i zwiększające się koszty pracy sprawiają, że krajowa produkcja mrożonych truskawek kurczy się.

 

Zobacz także: Bilans płatniczy Polski jako rozgrzewka przed danymi o wzroście gospodarczym

 

ceny owocow w polsce utrzymujacy sie popyt na wysokim poziomie bedzie wzmagal wzrosty grafika numer 2ceny owocow w polsce utrzymujacy sie popyt na wysokim poziomie bedzie wzmagal wzrosty grafika numer 2

 

OWOCOWA DEFLACJA

Reklama

Według IERiGŻ przeciętna cena skupu jabłek deserowych w mar’24 była ponad 2-krotnie (+104%) wyższa niż przed rokiem. Jednocześnie dane GUS z mar’24 wykazują na deflację w obszarze koszyka owoców, na mogły przełożyć się niższe ceny owoców importowanych. Dotyczy to głównie bananów i niektórych owoców cytrusowych. Do spadków przyczynia się mocny PLN w porównaniu z początkiem 2023.

 

ceny owocow w polsce utrzymujacy sie popyt na wysokim poziomie bedzie wzmagal wzrosty grafika numer 3ceny owocow w polsce utrzymujacy sie popyt na wysokim poziomie bedzie wzmagal wzrosty grafika numer 3

 

PERSPEKTYWY 2024

Wysoki popyt na rynku UE wspierał będzie ceny jabłek w Polsce do końca 1h24. Scenariuszem, który jeszcze na koniec 1q24 można było uznać za najbardziej prawdopodobny były spadki cen w ujęciu rocznym w 2h24, po wzrostach wywołanych niższą produkcją w 2h23. Istnieje jednak spore ryzyko strat w tegorocznych zbiorach z uwagi na przymrozki odnotowane w kwi’24 - trudno jednoznacznie ocenić ich skalę i wpływ. Rosnąca konkurencja międzynarodowa wpływać będzie negatywnie na ceny owoców jagodowych i przetworów z tych owoców.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama