Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny gazu zamarzną nie tylko na czas zimy? Negocjacje koalicyjne wciąż trwają…

|
selectedselectedselected
Ceny gazu zamarzną nie tylko na czas zimy? Negocjacje koalicyjne wciąż trwają… | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś przed nami cały grad danych. Najważniejsza będzie krajowa inflacja - wstępny odczyt za październik poda GUS. Szacujemy 6,7% r/r. Wstępna inflacja jest tradycyjnie pierwszą publikacją w miesiącu. Prognozy pozostałych wskaźników prezentujemy w tekście poniżej.

Poza Polską, dane o inflacji publikowane są dzisiaj z Francji, Włoch i strefy euro. Będzie to też dzień ze wstępnymi odczytami PKB za III kw.. Te spłyną z Francji, Niemiec, Czech, Włoch i strefy euro. 

W USA dziś dane mniejszego kalibru. Opublikowany będzie indeks Chicago PMI i indeks zaufania konsumentów - Conference Board. To co najważniejsze, czyli decyzja FOMC, jutro.

 

Reklama

 

Prognozy krótkoterminowe - listopad 2023

Zestaw naszych prognoz na ten miesiąc można znaleźć pod linkiem: Co nas czeka w listopadzie? Najważniejsze wskaźniki gospodarcze okiem analityków

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: "Zadeklarowaliśmy, że ceny gazu w przyszłym roku będą zamrożone na poziomie zbliżonym do cen tegorocznych i w tej chwili wraz koleżankami i kolegami z pozostałych partii koalicyjnych dyskutujemy o cenach energii elektrycznej. (...) Musimy podjąć działania, by wzrost cen energii nie był skokowy, nie był szokowy" -  poinformował poseł elekt i współtwórca programu PO Andrzej Domański w Polsat News (podajemy za PAPbiznes).

  • Polska: Trwają negocjacje koalicyjne. My chcielibyśmy w tym kontekście polecić analizę ekonomistów i ekonomistek z CenEA, którzy wzięli na tapet propozycję podatkowe opozycji i przeanalizowali ich wpływ na poszczególne grupy Polaków (grupowanych wg dochodu):

 

Reklama

Zaczyna się proces wypracowywania koalicyjnych kompromisów, obejmujący również obszar podatków. W krótkim Komentarzu #CenEA przypominamy kto zyskałby na realizacji przedwyborczych deklaracji i wskazujemy na konsekwencje alternatywnych rozwiązań.https://t.co/16eQbXJTSE pic.twitter.com/HWxDhC4bEy

— Michał Myck (@MichalMyck) October 30, 2023

 

  • Niemcy: Inflacja wg HICP w Niemczech w październiku wyniosła 3% r/r wobec 4,3% r/r miesiąc wcześniej.

  • Niemcy: PKB w III kwartale 2023 r. spadł o 0,1% kw/kw po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w I wyliczeniu. Oczekiwano -0,2% ​kw/kw.

 

Das #Bruttoinlandsprodukt ist im 3. Quartal 2023 gegenüber dem 2. Quartal 2023 leicht um 0,1 % gesunken. Im 2. Quartal 2023 war die Wirtschaftsleistung noch geringfügig gewachsen (revidiert +0,1 %), im 1. Quartal 2023 stagnierte sie (revidiert). Mehr: https://t.co/xtB0WaPfZo #BIP pic.twitter.com/jYnpAn7URY

Reklama

— Statistisches Bundesamt (@destatis) October 30, 2023

 

  • Francja: PKB wzrósł o 0,1% kw/kw w III kwartale 2023 - poinformował urząd statystyczny Insee w I wyliczeniu. Tyle wynosiły też oczekiwania.

  • Japonia: Bank Japonii pozostawił główną stopę procentową na poziomie -0,1%. W górę powędrowały prognozy inflacyjne. Tym samym, mediana na przyszły rok fiskalny (2024) została podniesiona do 2,8% wobec 1,9% w lipcu. W roku fiskalnym 2025, BoJ prognozuje powrót bazowego wskaźnika CPI (bez świeżej żywności) do 1,7% (wcześniej 1,6%). W górę podniesiono również prognozę dla inflacji bazowej po wyłączeniu świeżej żywności oraz energii. Jednocześnie BoJ dokonał zmiany w komunikacji, jeśli chodzi o cel dla rentowności 10-letniej obligacji skarbowej. Obecnie poziom 1% traktowany jest jako poziom referencyjny, podczas, gdy wcześniej BoJ deklarował wyraźną obronę tego pułapu poprzez skup nieograniczonej ilości papierów wokół tego tenoru.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama