Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: warunki kredytowania dla gospodarstw domowych coraz gorsze. Recesja konsumencka w Europie

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: warunki kredytowania dla gospodarstw domowych coraz gorsze. Recesja konsumencka w Europie | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jesteśmy już po danych o produkcji przemysłowej w Niemczech, która wyraźnie negatywnie zaskoczyła (-3,1% m/m, prog. -0,6% m/m). Dane wpisują się w bardzo słabą koniunkturę notowaną w Niemczech pod koniec ub.r. Przed nami pełne dane o amerykańskim bilansie handlowym w grudniu oraz wystąpienia członków Rezerwy Federalnej. Wczoraj NBP podał, że konferencja prezesa NBP Adam Glapińskiego poświęcona bieżącej sytuacji ekonomicznej odbędzie o godz. 15:00 w czwartek.

 

Posucha w kredytach

Wczoraj NBP opublikował wyniki ankiety do oficerów kredytowych, w której pytano raportujące banki o warunki udzielania kredytów obecnie oraz o przewidywania na przyszłość. Wynika z niej, że ponownie istotnie pogorszyły się warunki kredytowania dla gosp. dom., szczególnie w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Nieco lepiej wypadła kredyty mieszkaniowe, w przypadku których obserwujemy stabilizację na historycznych minimach. Oficerowie kredytowi prognozują także dalsze pogorszenie długoterminowych kredytów dla dużych przedsiębiorstw, o których wiemy z innego raportu NBP, że odpowiadają za przeważającą część popytu na kredyt tego sektora.

Biuletyn ekonomiczny: warunki kredytowania dla gospodarstw domowych coraz gorsze. Nachodzi recesja w Europie? - 1Biuletyn ekonomiczny: warunki kredytowania dla gospodarstw domowych coraz gorsze. Nachodzi recesja w Europie? - 1

Publikacja potwierdza, że trwające obecnie spowolnienie istotnie będzie dalej ograniczało akcję kredytową. Jako główną przyczynę niższego popytu na kredyt banki wskazują niższe zapotrzebowanie przedsiębiorstw na finansowanie inwestycji przez przedsiębiorstwa oraz pogorszenie sytuacji ekonomicznej gosp. dom. Będzie to wspierało rozważania o złagodzeniu polityki pieniężnej za jakiś czas.

Reklama

 

Recesja konsumencka w Europie

Według wczoraj opublikowanych danych sprzedaż detaliczna w krajach Unii przeważająco podzieliła sygnały, które do tej pory obserwowaliśmy w Niemczech (tutaj). W grudniu jej wartość w odsezonowanym ujęciu realnym zmalała o 2,7% m/m, powracając do poziomu sprzed pandemii.

Pogorszenie miało miejsce w praktycznie całym bloku walutowym z pojedynczymi wyjątkami w Austrii (+1,5% m/m) i na Słowacji (+2,3% m/m). Największe z kolei spadki miały miejsce w Holandii (-6,3% m/m) i we ww. Niemczech (-5,3% m/m). Obniżyła się konsumpcja wszystkich wyodrębnionych składowych, szczególnie żywności (-2,9% m/m) i zakupów przez Internet (-2,4% m/m). Naszym zdaniem odzwierciedla to „biedniejsze” Święta Bożego Narodzenia w tym roku ze względu na spadek siły nabywczej gosp. dom.

Biuletyn ekonomiczny: warunki kredytowania dla gospodarstw domowych coraz gorsze. Nachodzi recesja w Europie? - 2Biuletyn ekonomiczny: warunki kredytowania dla gospodarstw domowych coraz gorsze. Nachodzi recesja w Europie? - 2

Z tej samej publikacji wynika, że spadek konsumpcji nie ominął Polski i miał podobny przekrojowo charakter. Część koszyka z wyłączeniem żywności i paliwa zmalała o 6,7% m/m, przy czym konsumpcja paliw wzrosła imponująco drugi miesiąc z rzędu o ponad 5,0%. Widzimy w tym efekt powrotu części uchodźców z Ukrainy na Święta do domu. Potwierdza to wcześniejszą publikację GUS (tutaj).

O ile grudniowa obserwacja może być nieco silniejszym sezonowym spadkiem, tak jego szeroki geograficznie i przekrojowo charakter będą wzmagać głosy w EBC o stonowaniu w zaostrzeniu polityki pieniężnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama