Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Kalendarz praktycznie pusty

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: Kalendarz praktycznie pusty  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poza opublikowanymi w nocy danymi o handlu zagranicznym z Chin wtorek jest wolny od odczytów makroekonomicznych. Elementami, które potencjalnie mogą zwiększyć zmienność są dziś prawdopodobnie jedynie wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych.

O godz. 10:00 główny ekonomista EBC Phillip Lane (centrysta) będzie brał udział w dyskusji na temat związany z „miękkim lądowaniem” gospodarki. Na godz. 18:00 zaplanowane jest wystąpienie Johna Williamsa (centrysta, przewodniczący nowojorskiego Fed, wpływowy), a o godz. 19:00 głos zabierze Isabel Schnabel (członkini zarządu EBC, jastrzębia).

Biuletyn ekonomiczny: Kalendarz praktycznie pusty  - 1Biuletyn ekonomiczny: Kalendarz praktycznie pusty  - 1

 

Bezrobocie w kwietniu w dół

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało wstępne dane o bezrobociu w kwietniu. Wynika z nich, że stopa bezrobocia obniżyła się o 0,1 p.p. do 5,3%, zgodnie zresztą z naszą prognozą. W porównaniu do marca poprawa sytuacji na rynku pracy przyspieszyła, ponieważ odnotowano spadek stopy bezrobocia w każdym województwie, gdy w marcu nie było takiej sytuacji. Ogółem liczba bezrobotnych ponownie po zimowej przerwie maleje i wynosi 823,7 tys., co jest wartością bliską historycznego minimum z października zeszłego roku (796,0 tys.). Sądzimy, że szanse na ponowne dotarcie do tego poziomu w tym roku są nieniskie.

Reklama

W komunikacie MRiPS podało także informacje o liczbie wolnych wakatów. Ich odsezonowana miara zmalała do poziomów z początku 2012, wskazując na ostrożność przedsiębiorstw w zatrudnianiu nowych pracowników, którą zdążyliśmy wyraźnie zauważyć także w danych o zatrudnieniu sektora przedsiębiorstw. Z danych GUS o indeksach koniunktury wiemy także, że maleje liczba branż, które zgłaszają niedobór pracowników jako istotną barierę rozwoju.

Biuletyn ekonomiczny: Kalendarz praktycznie pusty  - 2Biuletyn ekonomiczny: Kalendarz praktycznie pusty  - 2

Dane nie odkrywczo potwierdzają spowolnienie koniunktury, z którym obecnie mierzy się krajowa gospodarka. Niemniej wczorajszą publikację oceniamy jako pozytywną, ponieważ wzmacnia ona scenariusz, w którym krajowa gospodarka wyjdzie z obecnego dołka z wciąż silnym rynkiem pracy. Z drugiej strony oznacza to, że jednocześnie rośnie ryzyko przedłużenia okresu z ujemną realną dynamiką wynagrodzeń. Obecnie wynosi ona -3,0% r/r i możliwe, że nad kreskę powrócimy dopiero pod koniec tego roku.

 

Trudne chwile niemieckiego przemysłu

W związku z zauważalnym spadkiem zamówień w niemieckim przemyśle w marcu (o 10,7% m/m SCA, powrót do wartości z pierwszego lockdownu) przyjrzeliśmy się dokładniej wczorajszym danym o produkcji przemysłowej za Odrą. Jej indeks podzielił los publikacji z zeszłego tygodnia i zmalał o 3,4% m/m SCA. Rewizje danych za lutych były symboliczne i nie przekreślają ponurego wydźwięku marcowego odczytu. Sytuację pogarsza fakt, że spadek miał miejsce we wszystkich wyodrębnionych głównych ugrupowaniach przemysłowych (MIG). Najmocniej malały zamówienia na dobra kapitałowe (-4,4% m/m), najlepiej radziły sobie dobra konsumenckie (-0,1% m/m).

Biuletyn ekonomiczny: Kalendarz praktycznie pusty  - 3Biuletyn ekonomiczny: Kalendarz praktycznie pusty  - 3

Reklama

Niemiecki przemysł przeżywa trudniejsze chwile od czasu wybuchu wojny na Ukrainie i nałożenia sankcji na Rosję. Choć nie brakuje kategorii, które przeżywają wzrost (głównie elektronika), w ostatnich miesiącach przeważają te spadkowe (związane z przemysłem ciężkim). Na pierwszy rzut oka to mogłoby sugerować trudności z ożywieniem krajowego przemysłu. My zwracamy jednak uwagę na to, że podobna sytuacja miała miejsce w 2019 roku i wtedy (ze względu na powolny trend lepszego pozycjonowania polskich eksporterów na światowych rynkach) udało się nieco „uciec niemieckiej lokomotywie”. Patrząc na głównie kategorie wzrostowe przemysłu obu krajów, sądzimy, że podobnego scenariusza nie należy wykluczać także tym razem.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama