Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny – inflacja bazowa pobiła wieloletnie rekordy; koniunktura w Eurolandzie w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny – inflacja bazowa pobiła wieloletnie rekordy; koniunktura w Eurolandzie w centrum uwagi | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed nami dane o koniunkturze w Europie

Za nami decyzja Ludowego Banku Chin, który pozostawił 5-letnią stopę bez zmian, w miejsce tego zapowiadając podjęcie innych działań stymulacyjnych. Przed nami z kolei dane o europejskim i handlu zagranicznym i przemyśle o 11:00. Publikacja późna, bo za luty, ale pozwoli umiejscowić kontekst Polski w porównaniu do sąsiadów. W dalszej części dnia mniej istotne dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA oraz o zapasach ropy w Cushing.

 

Inflacja bazowa na wieloletnich maksimach

W marcu inflacja bez cen żywności i energii wzrosła do nienotowanego od ponad 20 lat poziomu +6,9% r/r. W samym marcu ceny bazowe wzrosły o 1,0% m/m, co jest już trzecim miesiącem z rzędu z tak wysoką dynamiką. Naturalnie podniosły się także pozostały trzy wyodrębnione przez NBP miary inflacji bazowej, zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym.

Biuletyn ekonomiczny – inflacja bazowa nie zwalnia. Koniunktura w Eurolandzie zaskoczy? - 1Biuletyn ekonomiczny – inflacja bazowa nie zwalnia. Koniunktura w Eurolandzie zaskoczy? - 1

Reklama

Odczyt potwierdza dalszą obecność presji cenowej i „rozlewanie się” szoku z surowców energetycznych na pozostałe działy gospodarki (m.in. poprzez wzrost kosztów), którego dotychczasowa skala podwyżek nie odwróci. Wraz z postępującym zacieśnieniem polityki pieniężnej spodziewamy się wyhamowania miesięcznej dynamiki, niemniej wciąż pozostanie ona wyraźnie nad kreską pozwalającą sprowadzić roczną dynamikę do celu inflacyjnego.

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama