Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: decyzja RPP wydarzeniem tygodnia dla krajowego rynku. Zatrudnienie w USA w górę

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: decyzja RPP wydarzeniem tygodnia dla krajowego rynku. Zatrudnienie w USA w górę | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę RPP zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Ekonomiści są podzieleni. Cześć oczekuje niewielkiego wzrostu stóp procentowych o 25 pb., korespondującego z rewizją w górę ścieżki inflacyjnej w najnowszej projekcji. Druga część z kolei spodziewa się braku zmian stóp ze względu na podażowy charakter inflacji, perspektywę wyraźnego spowolnienia gospodarczego oraz niskie ryzyko efektów drugiej rundy. My należymy do tej drugiej grupy. Liczebnie grupy są na tyle równe, że mediany prognoz (6,75%/7,0%) różnią się w zależności od serwisu informacyjnego.

Z kolei dla rynków zagranicznych najważniejsze będą czwartkowe dane z USA o inflacji konsumenckiej za październik. Oczekiwania ukształtowały się na przyspieszeniu miesięcznej dynamiki z 0,4% do 0,7% m/m. Gdyby to zrealizowało się, utwierdzi to FOMC w dalszej kontynuacji cyklu podwyżek wobec braku wyhamowania miesięcznego momentum, o czym wspominał prezes Powell na środowej konferencji prasowej.

Akompaniamentem dla powyższych publikacji będą dane o inflacji w Chinach w środę oraz wstępny odczyt indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan za listopad w piątek.

 

Reklama

 

Kolejny miesiąc mocnego wzrostu zatrudnienia w USA

Październikowy wzrost zatrudnienia (NFP-Nonfarm Payrolls) w amerykańskiej gospodarce wyniósł 261 tys. etatów. Dodatkowo lekko w górę (+29 tys.) zrewidowano dane z poprzednich dwóch miesięcy. Tym samym stan NFP jest już 804 tys. etatów (+0,5%) powyżej przedpandemicznego szczytu z 02.2020. W ostatnim miesiącu wzrost ponownie był ciągnięty przez kategorie: edukacja i ochrona zdrowia (+79 tys.), usługi profesjonalne (+39 tys.) i przemysł (+32 tys.). Po jednorazowym wystrzale o 107 tys. we wrześniu zatrudnienie w zakwaterowaniu i gastronomii wyhamowało do +35 tys. To jeden z trzech większych sektorów, które pozostają pod kreską wobec szczytu pandemii (- 1097 tys.) obok administracji rządowej (-529 tys.) oraz górnictwa (-52 tys.).

Biuletyn ekonomiczny: Decyzja RPP wydarzeniem tygodnia dla krajowego rynku. Zatrudnienie w USA w górę! - 1Biuletyn ekonomiczny: Decyzja RPP wydarzeniem tygodnia dla krajowego rynku. Zatrudnienie w USA w górę! - 1

Opracowywana na podstawie osobnego badania stopa bezrobocia, analogicznie jak w lipcu, podniosła się o 0,2 p.p. do 3,7%.. Tym razem odbyło się to jednak wyłącznie z powodu wzrostu liczby bezrobotnych (+306 tys.) przy spadku siły roboczej o 22 tys., czyli o 0,1 p.p. do 62,2% (1,2 p.p. poniżej poziomu z 02.2020), głównie za sprawą istotnego wahnięcia w przedziale 25-54 lat.

Dynamika wynagrodzeń spowolniła z 5,0% we wrześniu do 4,7% r/r. Trzeba podkreślić, że jest to poziom wciąż istotnie poniżej bieżącej inflacji. Z powyższych danych wynika, że realny fundusz wynagrodzeń amerykańskich gosp. dom. kieruje coraz głębiej w ujemne terytorium, gdzie ogólny dochód rozporządzalny znajduje się już od połowy 2021.

Biuletyn ekonomiczny: Decyzja RPP wydarzeniem tygodnia dla krajowego rynku. Zatrudnienie w USA w górę! - 2Biuletyn ekonomiczny: Decyzja RPP wydarzeniem tygodnia dla krajowego rynku. Zatrudnienie w USA w górę! - 2

Reklama

Podsumowując, rynek pracy, mimo że jest opóźnionym wskaźnikiem koniunktury, zaczyna już powoli doświadczać sygnałów spowolnienia, których pierwsze jaskółki dostrzegamy m.in. na rynku nieruchomości (tutaj). To jednak zdecydowanie za mało by wpływać na retorykę FOMC. Dopiero wyraźniejsze ochłodzenie rynku pracy (możliwe na początku roku) będzie impulsem dla amerykańskich władz monetarnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama