Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny – dalsze (ostre) wyhamowanie koniunktury

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny – dalsze (ostre) wyhamowanie koniunktury  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dynamika nieodsezonowanego PKB w cenach roku poprzedniego wyhamowała z 8,5% r/r do 5,3% r/r, blisko naszych oczekiwań na poziomie 5,1% r/r. W ujęciu odsezonowanym w cenach stałych PKB wyhamował z 9,2% r/r do 4,5% r/r.

To efekt spadku agregatu w II kw. o 2,3% kdk SCA wobec odczytu na poziomie +2,5% w I kw. Tym samym oddaliśmy prawie cały wzrost z I kw. i wróciliśmy do poziomu z IV kw. 2021. Upatrujemy w tym przede wszystkim efekt redukcji zapasów, które w I kw. kontrybuowały rekordowo wysoko do wyniku. W dużej mierze efekt ich „nadmuchania” w I kw. miał źródło w dużych zakupach energetycznych przed i po wybuchu wojny na wschodzie. Z kolei m.in. w Szybkim Monitoringu NBP widać, że w II kw. sektor prywatny przeszedł z gromadzenia jakichkolwiek dostępnych zapasów na wykorzystanie bieżących wobec słabnącej koniunktury zarówno w kraju, jak i za granicą.

Tym samym z tytułu lidera postCOVID-owego odbicia w I kw. (+8,1% wobec 4Q2019) Polska w II kw. spadła na czwarte miejsce (+5,9%) w unijnym peletonie. Wyprzedzają nas pod tym względem Słowenia (+8,3%), Rumunia (+8,2%), Węgry (+7,1%) oraz Dania (+6,2%).

Biuletyn ekonomiczny – PKB w II kw. zgodnie z oczekiwaniami BGK. Dane z USA niskie rynkowym oczekiwaniom  - 1Biuletyn ekonomiczny – PKB w II kw. zgodnie z oczekiwaniami BGK. Dane z USA niskie rynkowym oczekiwaniom  - 1

Tak jak pisaliśmy w maju (tutaj) czeka nas dalsze wyhamowanie koniunktury w ramach odnalezienia nowego punktu równowagi pod „odjechaniu” gospodarki w 2H21 oraz w 1Q22. Podtrzymujemy, że należy w związku z tym spodziewać się muśnięcia rocznej dynamiki PKB o zero na przełomie roku. Stawia to RPP w dosyć delikatnej sytuacji. Jakąkolwiek decyzję podejmie, będzie odebrana jako kontrowersyjna wobec kleszczy wysokiej inflacji i jednocześnie hamującego wzrostu.

Reklama

Biuletyn ekonomiczny – PKB w II kw. zgodnie z oczekiwaniami BGK. Dane z USA niskie rynkowym oczekiwaniom  - 2Biuletyn ekonomiczny – PKB w II kw. zgodnie z oczekiwaniami BGK. Dane z USA niskie rynkowym oczekiwaniom  - 2

 

Nadzieje na ugruntowanie ożywienia w USA

Amerykańska sprzedaż detaliczna w lipcu okazała się bliska rynkowym oczekiwaniom, tzn. pozostała bez zmian wobec mediany prognoz na poziomie +0,1% m/m. Symbolicznie lepiej wypadł agregat bez samochodów, który urósł o 0,4% m/m wobec oczekiwań spadku o 0,2% m/m. Po skorygowaniu o inflację jest to pierwszy od trzech miesięcy odczyt, którego realnej dynamice udało się wyjść nad kreskę (+0,1% m/m). Dla kontekstu warto przypomnieć, że we wtorek odnotowaliśmy całkiem dobre dane o produkcji przemysłowej (+0,6% m/m). Tym samym zwiększa to prawdopodobieństwo, że w III kw. amerykańska gospodarka może z powrotem odnotować dodatnią zmianę realnego PKB po dwóch kwartałach przerwy (patrz tutaj).

Biuletyn ekonomiczny – PKB w II kw. zgodnie z oczekiwaniami BGK. Dane z USA niskie rynkowym oczekiwaniom  - 3Biuletyn ekonomiczny – PKB w II kw. zgodnie z oczekiwaniami BGK. Dane z USA niskie rynkowym oczekiwaniom  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama