Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Bogata makro-środa

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: Bogata makro-środa | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po wczorajszych publikacjach GUS o przemyśle i rynku pracy, które komentujemy niżej, urząd statystyczny poda dane o październikowej sprzedaży detalicznej i budownictwie. Podobnie jak w przypadku wtorkowych danych publikacja wskaże na hamowanie koniunktury. Godzinę po tych publikacjach MF przeprowadzi zapowiadaną aukcję sprzedaży, na której ulokuje 4 - 6 mld zł papierów.

Z wydarzeń na rynkach zagranicznych warto będzie zwrócić uwagę na listopadowe, wstępne indeksy PMI dla strefy euro. Pokażą one najpewniej dalsze spowolnienie (obecność poniżej 50 pkt) zgodnie z trendem widocznym w poprzednim miesiącu tutaj. Wieczorem zostaną także opublikowane minutes FOMC z listopadowego posiedzenia Komitetu. Jego decyzję z 02.11 o podwyższeniu stóp o 75 pb. do przedziału 3,75-4,00% komentowaliśmy tutaj. W tle claimsy i uzupełniające dane z amerykańskiego przemysłu.

 

Przemysł na czele miękkiego lądowania

Roczna dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyhamowała do 6,8% z 9,8% we wrześniu, blisko naszych oczekiwań. W odsezonowanym ujęciu miesięcznym oznacza to spadek o 0,3%, co przerwało trzymiesięczną serię wzrostów.

W podziale na kategorie produkowanych dóbr wg głównych ugrupowań (MIG) obniżyła się roczna dynamika wszystkich wyodrębnionych, przy czym najsilniej zniżkują dobra związane z produkcją energii (-10,8% r/r), a najlepiej radzą sobie dobra inwestycyjne (+10,8% r/r). Hamowanie widać także w przeważającej większości branż wg PKD i jest ono powszechne. Na ujemnych dynamikach znajdują się już wyroby z drewna, meble, chemikalia (ta definicja zawiera gaz), energetyka i od października także metale.

Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Bogata makro-środa  - 1Biuletyn ekonomiczny: Bogata makro-środa  - 1

Hamuje także przyrost cen w przemyśle. Roczna dynamika PPI obniżyła się już drugi miesiąc z rzędu, tym razem o 1,7 p.p. do 22,9% w wyniku mniejszego przyrostu miesięcznego niż rok temu (+0,7% m/m vs +2,0% m/m). Niemniej miesięczne momentum pozostaje cały czas dodatnie i nieniskie, ze spadkami tylko w pojedynczych przypadkach. Sugeruje to, że powrót PPI do przed pandemicznych poziomów zajmie dużo czasu.

Biuletyn ekonomiczny: Bogata makro-środa  - 2Biuletyn ekonomiczny: Bogata makro-środa  - 2

Publikacja potwierdza nasz dotychczas zakładany scenariusz i wpasowuje się w gorszy obraz kondycji krajowej gospodarki w IV kw. Wspiera to oczekiwania na spadek rocznej dynamiki PKB w okolice zera w I kw. 2023.

 

Rynek pracy obrazuje spowolnienie gospodarki

Roczna dynamika wynagrodzeń rozczarowała i obniżyła się z 14,5% we wrześniu do 13,0% w październiku. Wypadkowo oznacza to najsłabszy w mierzalnej historii danych październik dla tej serii. Jest to pochodną szczególnie silnego hamowania przyrostu wynagrodzeń w górnictwie (-13,6 p.p. r/r) oraz w energetyce (-11,7 p.p. r/r). Nominalne przyspieszenie, dosyć skromne, odnotowały tylko trzy branże: transport, zakwaterowanie i gastronomia oraz IT.

Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Bogata makro-środa  - 3Biuletyn ekonomiczny: Bogata makro-środa  - 3

Zatrudnienie z kolei zaskoczyło in plus. Jego roczna dynamika podniosła się do +2,4% z +2,2% we wrześniu w wyniku przyrostu liczby etatów o 7 tys. miejsc pracy. To efekt przede wszystkim odwrócenia spadków zatrudnienia w handlu i w transporcie z zeszłego miesiąca. Dobrą wiadomością jest także zatrzymanie spadku zatrudnienia w przetwórstwie (w sierpniu i wrześniu straciło ono 13,6 tys. etatów). Potwierdza to wcześniejsze obserwacje, że pracodawcy wciąż starają się „chomikować” siłę roboczą, mimo objawów postępującego spowolnienia, a koszty pracy przeważnie ograniczają poprzez redukcję podwyżek, nie redukcję zatrudnienia.

Implikowany z dwóch powyższych i z danych o inflacji fundusz realnych wynagrodzeń nurkuje coraz głębiej do -1,9% r/r, przywołując ciemne chmury nad krajową gospodarką w IV kw. Okresowe wypłaty inflacyjnych premii w poszczególnych sektorach będą podbijać delikatnie roczną dynamikę, ale będzie to tylko maskowało dalsze, spodziewane przez nas pogorszenie. Pociągnie to za sobą także popyt konsumpcyjny.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama