Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: będzie nadwyżka na krajowym rachunku bieżącym?

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: będzie nadwyżka na krajowym rachunku bieżącym? | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O godz. 10:00 GUS poda finalny odczyt krajowej inflacji za czerwiec (wstępny: 11,5% r/r). Godzinę później napłynie bilans handlu zagranicznego ze strefy euro, a o godz. 14:00 poznamy ważne dane o rachunku bieżącym z kraju. Spodziewamy się, że saldo CA wyniosło ok. +1,8 mld EUR w maju. Rynek jest mniej optymistyczny (kons. 550 mln EUR). Wydaje się jednak, że ze względu na zmienność tej publikacji dopiero ujemny odczyt mógłby zostać odebrany negatywnie przez rynek. Po starcie notowań na Wall Street Uniwersytet Michigan opublikuje wstępne dane o nastrojach konsumentów za lipiec (kons. 65,5 pkt) oraz oczekiwania inflacyjne (poprzednio wynosiły na kolejny rok 3,3%).

 

 

Dane z USA po pozytywnej stronie

Reklama

Wczoraj BLS opublikował dane o inflacji PPI za czerwiec (0,1% m/m, kons. 0,2% m/m). Poniżej konsensusu była również składowa bazowa cen producentów (0,1% m/m, kons. 0,2% m/m), sprowadzając roczną dynamikę tego komponentu do 2,4% r/r (kons. 2,6% r/r, poniżej najniższego szacunku ankiety Reuters). Dodatkowo jest to poziom zbliżony do średniej dynamiki PPI bez paliw oraz żwyności obserwowanej przez trzy lata poprzedzające pandemię (2,2% r/r).

Delikatnie poniżej oczekiwań wypadły cotygodniowe odczyty zasiłków z USA (237 tys., kons. 250 tys.). Obniżyła się również nieco 4-tygodniowa średnia (z 253 tys. do 247 tys.). W obecnym nastawieniu inwestorów utrzymanie względnie dobrych nastrojów na rynku pracy powinno być pozytywne dla percepcji ryzyka. Przy wyraźnym zmniejszniu presji inflacyjnej brak wzrostu liczby wypłacanych zasiłków zwiększa szasnę na „miekkie lądowanie” gospodarki.

 

Kolejne solidne umocnienie FI

Wczoraj wieczorem na rynek trafiła informacja, że jeden z najbardziej jastrzębich przedstawicieli FOMC (James Bullard, bez prawa głosu w tym roku) odchodzi z Komitetu ze skutkiem natychmiastowym. Oznacza to, że przewodniczący oddziału Fed z St. Louis nie będzie brał udziału w lipcowym posiedzeniu Fed.

Poza tym wczoraj obserwowaliśmy nasilenie relatywnie jastrzębich komentarzy ze strony członków Fed. M. Daly (centrystka, niegłosująca w tym roku) potwierdziła w wywiadzie dla CNBC swoją wcześniejszą opinię o konieczności kolejnych podwyżek stóp procentowych. Dodatkowo Ch. Waller, członek Rady Gubernatorów Fed (jastrzębi),stwierdził,że popiera dwie podwyżki o ćwierć p.p. do końca roku (pierwsza w lipcu). Co do drugiej uważa, że powinna być „wcześniej niż później”, a wrześniowe posiedzenie jest „decyzyjnym” (live meeting), jeżeli inflacja nie będzie spadać odpowiednio szybko.

Reklama

Krzywa UST obniżała się wczoraj sukcesywnie od początku notowań w Azji. Dobre dane z USA nie wywołały ani przyspieszenia tego trendu, ani go nie zatrzymały. Również doniesienia z Rezerwy Federalnej nie zmieniały nastawienia na amerykańskim FI. Ostatecznie dochodowość na głównych węzłach UST zmalała o 13, 10 oraz 6 pb. do odpowiednio 4,59% (2Y), 3,76% (10Y) oraz 3,90% (30Y). Delikatnie inny przebieg notowań obserwowaliśmy na bundach. Rentowność na krótkim końcu spadła silnie na otwarciu, dostosowując się do zmian na UST w Azji, ale podczas notowań w Europie oraz w USA już delikatnie rosła. Ostatecznie na koniec dnia zmiany na głównych węzłach wyniosły -7, -10 oraz -7 pb. do odpowiednio 3,21% (2Y), 2,45% (10Y) oraz 2,53% (30Y).

Wydaje się, że na obecną chwilę potencjał dalszego spadku rentowności może wyczerpywać się. Rynek przestał wyceniać drugą podwyżkę stóp proc. w USA, a na przełomie roku oczekiwania zaczynają migrować w stronę cięć. Z drugiej strony Fed może względnie długo utrzymać perspektywę konieczności zwiększania restrykcyjności polityki pieniężnej. Zatem inwestorzy mogą czekać albo na nowe, dezinflacyjne sygnały z gospodarki (raczej dzisiejsze dane nie wypełnią tego warunku), albo na przełamanie jastrzębiego konsensusu wewnątrz FOMC (na razie jest na to chyba zbyt wcześnie). Jest to więc dobry moment do uspokojenia nastrojów. Stąd zakładamy, że dzisiejsze notowania będą względnie spokojne z ryzykiem korekty ostatniego umocnienia.

Zobacz także: Ten wskaźnik inflacji w USA spadł niemal do zera! Kurs dolara (USD) reaguje

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama