Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

budżet państwa funkcje

MF: nadwyżka budżetu państwa PLN50,5mld, ale w grudniu deficyt PLN30mld i skokowy spadek środków na rachunkach budżetowych.

Minister Finansów T.Kościński poinformował o nadwyżce budżetu państwa PLN50,4mld na koniec listopada, lecz dodał, że na koniec grudnia deficyt nie przekroczy PLN30mld. Oznacza to, że w ciągu miesiąca MF zakładał pogorszenie salda budżetu państwa o PLN80mld, co wymagało skokowego wzrostu wykonania wydatków w grudniu.

Dobra sytuacja w budżecie państwa wynika częściowo z realizowania zadań publicznych (m.in. przez FUS, NFZ czy Fundusz Pracy) z wykorzystaniem Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 zarządzanym przez premiera, lecz finansowanym głównie z obligacji BGK. W warunkach silnego wzrostu PKB i wysokiej inflacji wykonanie dochodów budżetu państwa w okresie styczeń-listopad 2021 było o 18% wyższe, a wykonanie wydatków 1,4% wyższe niż rok wcześniej. M.in. dochody z VAT wzrosły o 18,9%r/r, z CIT o 25,1%, a z PIT o 14,3%.

Wiceminister finansów S. Skuza poinformował, że na koniec grudnia 2021, stan środków budżetowych prawdopodobnie przekraczał PLN80mld, podczas gdy miesiąc wcześniej było to PLN154,4mld. Wiceminister dodał, że zostało już sfinansowane co najmniej 40% potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na 2022.

Reklama

MF planuje na styczeń tylko jeden przetarg sprzedaży obligacji (27 stycznia) o wartości PLN3-6mld i jeden przetarg zamiany (13 stycznia). W 1kw22 planowane są 3-4 przetargi sprzedaży obligacji o łącznej podaży PLN16-26mld oraz 2-3 przetargi zamiany. Z finansowania zagranicznego możliwe są emisje obligacji na rynkach zagranicznych oraz wpływy z kredytów w międzynarodowych instytucji finansowych oraz €3mld pożyczki z UE z instrumentu wsparcia rynku pracy w czasie pandemii SURE.

MF poinformował w komunikacie o kolejnej emisji obligacji specjalnych, tym razem 2-letnie obligacje o wartości PLN60mln wyemitowano na podwyższenie funduszu Krajowego Instytutu Mediów.

We wtorek RPP podniesie stopy procentowe o 50bp.

Spodziewamy się, że podczas jutrzejszego posiedzenia, przyśpieszonego o tydzień z powodów technicznych, RPP podniesie stopy procentowe o 50bp, a stopa referencyjna wzrośnie z 1,75% do 2,25%. Podwyżka jest uzasadniona rekordowo wysoka inflacją bieżącą (7,5%r/r w listopadzie i wg naszej prognozy 8,5% w grudniu), wysoką inflacją bazową (prognozujemy 5%r/r w grudniu) oraz podwyższeniem oczekiwań inflacyjnych i wzrostem ryzyka spirali cenowo-płacowej. Czynniki te zagrażają powrotowi CPI w okolice górnego przedziału celu inflacyjnego pod koniec 2023 roku. Spodziewana podwyżka stóp procentowych mogłaby być nawet wyższa, ale utrzymuje się wysokie ryzyko wzrostu zakażeń z powodu omikrona.

Podwyżkę stóp procentowych w styczniu sugerowały wypowiedzi Prezesa NBP A. Glapińskiego oraz członków RPP zaliczanych do jastrzębiego skrzydła Rady (m.in. E.Gatnar i Ł.Hardt), bardziej ostrożnie wypowiadali się E. Łon i J. Kropiwnicki i wskazywali na ryzyko nadmiernego schłodzenia koniunktury.

Czytaj więcej