Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny (aktualne dane makro): inflacyjne zaskoczenia w Polsce i w Strefie Euro

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny (aktualne dane makro): inflacyjne zaskoczenia w Polsce i w Strefie Euro | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartek upłynie pod znakiem publikacji dotyczących nastrojów w sektorze przemysłowym. Rano S&P opublikuje indeks PMI dla krajowego przetwórstwa. Zakładamy lekką poprawę indeksu korespondującą z analogicznymi kierunkiem zmian PMI w strefie euro (dziś finalne odczyty). Natomiast po południu poznamy indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu. Zapewne będzie on ukazywał stagnacyjne nastroje.

 

CPI niżej, ale szczyt wciąż przed nami

Według wstępnego szacunku GUS za listopad roczna dynamika CPI obniżyła się do 17,4% z 17,9% w październiku. W ujęciu miesięcznym momentum spowolniło z +1,8% do +0,7%. Do tego hamowania przyczyniły się kategorie niebazowe wyodrębnione w publikacji flash. W ujęciu miesięcznym spadały cen nośników energii oraz paliw odpowiednio o 0,1% m/m oraz 1,2% m/m. Nadal wysoki, jak na listopad pozostaje wzrost cen żywności (1,6% m/m). Niemniej w stosunku do poprzednich miesięcy możemy mówić o złagodzeniu presji cenowej w tej kategorii. Widzimy w tym efekt przede wszystkim ostatnich zniżek na globalnym rynku surowców, przede wszystkim węgla i ropy naftowej. Pomogła także umacniający się w złoty w relacji do dolara (pochodna wzrostów EURUSD).

Jednocześnie rosła inflacja bazowej, choć tu również nastąpiło lekkie wyhamowanie (do 0,6% m/m). Implikowana z danych roczna dynamika inflacji bazowej to 11,4%. To najmniejszy jej przyrost od trzech miesięcy.

Biuletyn ekonomiczny: Dziś dane o koniunkturze w przemyśle  - 1Biuletyn ekonomiczny: Dziś dane o koniunkturze w przemyśle  - 1

Reklama

Odczyt nie oznacza końca problemów z inflacją. Szczyt rocznej dynamiki CPI zobaczymy dopiero w lutym, gdy zmaterializują się efekty zniesienia wybranych elementów obecnej tarczy antyinflacyjnej. Później jednak nasilą się procesy dezinflacyjne.

 

Symboliczna rewizja PKB w górę

GUS zrewidował dane o PKB za III kw. w górę o 0,1 p.p. do 3,6% r/r NSA oraz 4,5% r/r SA. Poza tym wraz z tą publikacją poznaliśmy także strukturę agregatu za ostatni kwartał. Wynika z niej, że istotnie wyhamowało spożycie prywatne z 5,8% r/r do 2,3% r/r SA, wypadkowo dodając zaledwie 0,5 p.p. do rocznej dynamiki. Efekt tego widać w pierwszym od ponad roku dodatnim wkładzie eksportu netto do agregatu (+0,6 p.p r/r) poprzez zmniejszony import. Do zera zmierzają także inwestycje, a od tego zera jeszcze dalej z kolei odbijają się zapasy.

Warto odnotować, że wzrost wciąż miał miejsce w przeważającej większości gospodarki. Pod kreskę zeszły handel, branża finansowa oraz obsługi rynku nieruchomości (odpowiednio -0,3, -0,3 oraz -0,7% k/k), ale z kolei nad nią z powrotem weszły przemysł (+1,9% k/k), budownictwo (+0,1% k/k) oraz zakwaterowanie i gastronomia (+243,4% k/k, wynik korygujący poprzednie zaburzenia). Solidne wyniki zaprezentowały transport (+1,6% k/k), IT (+2,1% k/k) oraz usługi profesjonalne i adm. (+1,2% k/k). Tym samym z powrotem wszystkie branże są powyżej przedpandemicznego poziomu, choć o istotnie innej dynamice.

Biuletyn ekonomiczny: Dziś dane o koniunkturze w przemyśle  - 2Biuletyn ekonomiczny: Dziś dane o koniunkturze w przemyśle  - 2

Dobre wyniki transportu oraz przemysłu tłumaczą, skąd dalszy wzrost zapasów. Sugeruje to, że aktywność gospodarcza nie hamuje drastycznie. Natomiast względna odporność sektora usług na dotychczasową skalę spowolnienia może wydawać się zagadkowa w kontekście spadku konsumpcji po raz pierwszy od ponad półtora roku, o 0,7% kdk SA. Sądzimy, że efektu podwyżek cen energii na sektor przedsiębiorstw należy spodziewać się na przełomie roku. Odczyt nie zmienia naszych oczekiwań dotyczących ujemnej rocznej dynamiki PKB w I poł. 2023.

Reklama

 

Inflacja w strefie euro zaskakuje w dół

Tj. sugerowały to pierwsze raporty z niektórych niemieckich landów roczna dynamika HICP w strefie euro obniżyła się z 10,6% do 10,0% wg wstępnego raportu Eurostatu. To odczyt zauważalnie poniżej rynkowych oczekiwań (10,4%). To przede wszystkim efekt spadku cen energii (-1,9% m/m) po jednym z najwyższych wzrostów w historii w październiku (+6,2% m/m). Wyhamowały także dobra bazowe oraz ceny żywności, choć obie kategorie wciąż pozostają delikatnie nad kreską. W przypadku tych drugich efekt jest utrzymywany przez żywność przetworzoną (+1,3% m/m) przy spadku cen tej nieprzetworzonej (-1,3% m/m), co dodatkowo sugeruje, że wyczerpują się niebazowe źródła wzrostu inflacji.

Biuletyn ekonomiczny: Dziś dane o koniunkturze w przemyśle  - 3Biuletyn ekonomiczny: Dziś dane o koniunkturze w przemyśle  - 3

Dodatkowo warto zauważyć, że wyhamowanie widać w przeważającej większości bloku, w tym poza główną czwórką (DE, FR, IT, ES) aż o - 1,0% m/m. Koresponduje to z ostatnimi raportami PMI (tutaj). Sugeruje to jednocześnie, że sprowadzenie inflacji do celu, o czego konieczności mówiła niedawno prezes Lagarde tutaj, będzie miało miejsce prędzej niż dotychczas większość w Radzie Gubernatorów spodziewała się.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama