Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Barometr Ofert Pracy: krajobraz po ostrych spadkach obserwowanych w drugiej połowie ub. r.

|
selectedselectedselected
Barometr Ofert Pracy: krajobraz po ostrych spadkach obserwowanych w drugiej połowie ub. r. | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w marcu nieznacznie wzrósł.

 

Wartości wskaźnika:
Marzec 2023: 321,8 pkt.
Luty 2023: 314,3 pkt.
Marzec 2022: 418,5 pkt.

Przez niemal całą drugą połowę ub. r. liczba ogłaszanych w Internecie ofert pracy szybko malała. W styczniu br. spadek zatrzymał się. W całym I kwartale br. wakatów nawet przybyło, choć niedużo. Niewielki wzrost obserwujemy w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych oraz w tych związanych z pracą fizyczną. Dalsze kurczenie się liczby wakatów nadal notujemy w przypadku zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Sporo kluczowych agregatów makroekonomicznych nadal pozostaje w obszarze wartości pesymistycznych.

Reklama

Barometr Ofert Pracy: W pierwszym kwartale bez spadków - 1Barometr Ofert Pracy: W pierwszym kwartale bez spadków - 1

Na wykresie zaprezentowano dane wyrównane sezonowo (bez zmian sezonowych). Wartości oznaczają zmianę w pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca: ⤤ wzrost, ↔ brak zmian, ⤥ spadek (stopa bezrobocia podawana jest z miesięcznym opóźnieniem).

S

topa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w lutym pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,2%, na którym utrzymuje się od sześciu miesięcy.

W marcu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, niewielki wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia obserwowaliśmy w połowie województw. Nowych ogłoszeń o pracy w marcu przybyło w województwach o relatywnie niskiej stopie bezrobocia, podczas gdy w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia wystąpiły głównie spadki. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracy przybyło w woj. mazowieckim, łódzkim oraz śląskim. Największe spadki wystąpiły w woj. lubuskim, świętokrzyskim oraz opolskim.

Reklama

Po ostrych spadkach obserwowanych w drugiej połowie ub. r., liczba wakatów ogłaszanych dla absolwentów nauk społecznych lub prawnych oraz zawodów związanych z pracą fizyczną począwszy od stycznia br. nieznacznie wzrasta. Spadki w zawodach usługowych wyhamowały. Zaś w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych liczba wakatów wciąż maleje od czerwca ub. r.

W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych trudna sytuacja panuje w zawodach związanych z reklamą i grafiką oraz sprzedażą. Obserwowane w tych kategoriach spadki mają charakter strukturalny. Liczba ukazujących się na stronach portali rekrutacyjnych ogłoszeń dla tych zawodów ustawicznie maleje od 2018 r. Skala zatrudnienia sprzedawców jest wprawdzie nadal duża, a ekspansja fiskalna i napływ uchodźców wspierając popyt krajowy zwiększa zapotrzebowanie na sprzedawców, ale sprzedaż internetowa i samoobsługowe kasy fiskalne powoli to zmieniają. Koniunkturalne spadki obserwujemy w przypadku wakatów skierowanych do przedstawicieli działów firm do spraw zarządzania zasobami ludzkimi. Ogłoszeń dla przedstawicieli tego zawodu jest o połowę mniej niż przed rokiem. Relatywnie duże spadki notujemy w call center. W marketingu, administracji biurowej, finansach i ekonomii oraz nieruchomościach w ostatnich kilku miesiącach spadki wyhamowały, a liczba ogłoszeń waha się wokół stabilnej wielkości. Pozytywnie wyróżnić można oferty pracy w pracy dotyczącej zakupów firmowych, gdyż spowolnienie gospodarki nie przyczyniło się do większych spadków w tej kategorii. Wzrost w ubiegłym miesiącu odnotowano w przypadku pracy dla prawników.

Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych skutki spowolnienia koniunktury gospodarczej widać wyraźniej. Wyjątkowo ostro w stosunku do wartości sprzed roku zanurkowała liczba wakatów dla przedstawicieli badań i rozwoju, programistów oraz handlu internetowego. Pandemiczny bardzo dynamiczny rozkwit ofert pracy dla programistów obecnie poddawany jest korekcie spadkowej, a tendencje w internetowych ofertach pracy dla zawodów IT prawdopodobnie powrócą na ścieżkę długofalowego sukcesywnego, a nie gwałtownego wzrostu. Spadek w budownictwie oraz inżynierii jest nieco mniejszy. Pozytywnie wyróżnić można kategorie ofert związanych z BHP i ochroną środowiska. W mniejszym stopniu ucierpiały one z powodu spowolnienia gospodarki i jako jedyne w tej grupie zawodów charakteryzują się słabym wzrostem liczby ogłoszeń w I kwartale br. Najlepsza sytuacja pozostaje w administracji teleinformatycznej, w której dekoniunktura przyczyniła się do spadków najpóźniej spośród wszystkich obserwowanych kategorii ofert. W związku z tym liczba publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu dla tego typu pracowników nadal pozostaje znaczna.

W zawodach usługowych w I kwartale br. najlepszą sytuację notujemy w turystyce. Poza znacznymi fluktuacjami od ponad dwóch lat obserwujemy w tej kategorii sukcesywny wzrost liczby ogłoszeń o zatrudnieniu. Ponadto, liczba wakatów ogłoszonych w marcu br. wzrosła i była zbliżona do maksimum historycznego, który odnotowano we wrześniu ub. r. Stosunkowo dobrą sytuację notujemy również w branży edukacyjnej, którą koniunkturalne spadki nie dotknęły prawie w ogóle. Po pandemicznych wzrostach napływ wakatów wyhamował i ich liczba już ponad rok oscyluje wokół stałego poziomu. Gorsza koniunktura panuje w logistyce, pomimo długofalowych optymistycznych perspektyw rozwojowych tego sektora w Polsce. Podobna koniunkturalna sytuacja panuje w branży medialnej. Istotna różnica polega na zmianach długofalowych. W branży medialnej od 2019 r. obserwujemy załamanie trendu wzrostowego, po którym za wyłączeniem fluktuacji koniunkturalnych liczba ogłoszeń ustawicznie maleje.

Zegar rynku ofert pracy

Reklama

Barometr Ofert Pracy: W pierwszym kwartale bez spadków - 2Barometr Ofert Pracy: W pierwszym kwartale bez spadków - 2

Wykres został podzielony na 4 części obrazujące stan rynku ofert pracy, zinterpretowany na wykresie.
Na osi poziomej odznaczono zmiany stopy bezrobocia w skali roku a na osi pionowej – Barometru Ofert Pracy. Strzałka na krzywej oznacza aktualną sytuację, a jej zwrot – przewidywany kierunek przyszłych zmian.

 

Kolejne wyniki Barometru Ofert Pracy, zawierające dane z kwietnia ukażą się 16 maja 2023 roku (środa) o godz. 9.00.

 

Reklama

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego, co zapewnia ich porównywalność pomiędzy poszczególnymi porami roku, jak i wyłącza wpływ zmian ogłoszeń sezonowych, a więc części ofert dotyczących pracy tymczasowej. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc. Wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy. Zazwyczaj posiada właściwości wyprzedzające w stosunku do zmian zatrudnienia i bezrobocia. Jednak równie ciekawą interpretację ma nietypowe zachowanie w stosunku do innych wskaźników rynku pracy. Może wtedy wskazywać na zmiany strukturalne, zachodzące na rynku pracy. Przykładem takich zmian były lata 2002 i 2009, kiedy Barometr wzrastał wraz ze wzrostem bezrobocia, wskazując na rosnące niedopasowanie kwalifikacji poszukujących zatrudnienia do potrzeb pracodawców, które przyczyniło się do utrzymywania się stopy bezrobocia na wysokim poziomie. Przeciwne tendencje – spadek Barometru wraz ze spadkiem stopy bezrobocia obserwujemy w 2022 r., co może być zwiastunem nadchodzącej recesji.

 

Robert Pater i Herman Cherniaiev

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama