Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bardzo krótki cykl luzowania polityki RPP dobiegł końca? Nowa projekcja inflacji nie zachwyca…

|
selectedselectedselected
Bardzo krótki cykl luzowania polityki RPP dobiegł końca? Nowa projekcja inflacji nie zachwyca… | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy Narodowego Banku Polskiego (NBP) bez zmian (główna stopa na poziomie 5,75%), podczas gdy rynek oczekiwał obniżki o 25pb. Zakładaliśmy cięcie o 25pb, ale też wskazywaliśmy na zaostrzenie nastawienia oraz jeszcze przed tą decyzją istotnie skorygowaliśmy oczekiwane cięcia stóp w naszych prognozach.

 

 

  • W komunikacie po posiedzeniu stwierdzono, że Rada nie zmieniła stóp, biorąc pod uwagę: (1) skalę obniżek z poprzednich miesięcy, (2) niepewność co do przyszłej (ekspansji) fiskalnej i (3) regulacyjnej (wydłużenie zamrożenia cen prądu i gazu) oraz ich wpływu na inflację. Rada podtrzymała stanowisko, że przyszłe decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw CPI i PKB.

  • Nowa projekcja pokazuje niższy CPI w 2024 (vs lipcowa projekcja), ale wyższą inflację w 2025 i to bez dojścia do celu 2,5%. W porównaniu do lipcowej projekcji ścieżka inflacji została zrewidowana w dół w krótszym horyzoncie, co wynika w znacznej części z niższego punktu startowego. Jednakże ocena średniookresowej presji inflacyjnej (2025) jest nieco mniej optymistyczna. Przy średniej inflacji na 2025 na poziomie 3,8% jak obecna projekcja wskazuje CPI raczej nie znajdzie się w przedziale celu w 2025 roku, nie mówiąc już o celu 2,5%.
    Z kolei prognozy wzrostu gospodarczego zostały skorygowane w górę zarówno w krótszym jak i dłuższym horyzoncie.

  • Naszym zdaniem decyzja o utrzymaniu stóp (pomimo spadku CPI szybciej od oczekiwań RPP i projekcji licowej), komunikat w którym pojawiają się ryzyka (pomijane przez RPP w przeszłości), a także sama projekcja sugerują, że RPP i prezes wykazują mniej "optymizmu dezinflacyjnego", co może sugerować bliski koniec cyklu luzowania polityki pieniężnej.

  • Oczekujemy, że w 1poł24 inflacja tymczasowo spadnie poniżej 5%, a następnie nastąpi jej wzrost powyżej tego poziomu. Towarzyszyło będzie temu wyraźne odbicie koniunktury (wzrost PKB w 2024 r. na poziomie 2,5% lub więcej), wynikające z ożywienia konsumpcji. Będzie to się odbywało w otoczeniu ekspansji fiskalnej a Polska w 2024 będzie miała jeden z najwyższych deficytów sektora finansów publicznych w UE (około 6%PKB). Spodziewamy się, że działania RPP w najbliższych miesiącach będą ostrożne.

 

Dziś konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego

  • Dziś o 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP A. Glapińskiego, która powinna pozwolić na lepszą ocenę nastawienia RPP po tym jak Rada utrzymała stopy bez zmian wczoraj. Więcej na temat decyzji i wniosków z niej wypływających piszemy poniżej w części krajowej.
  • W grudniu Rada zwykle unika zmian stóp procentowych i spodziewamy się, że podobnie będzie w tym roku. W komunikacie po posiedzeniu wskazano na niepewność co do cen regulowanych i perspektyw fiskalnych, co sugeruje, że na początku 2024 Rada także może wstrzymać się z decyzjami w sprawie stóp, aby lepiej ocenić wpływ wspomnianych czynników na perspektywy inflacji. Kluczowe pytanie, na które chcielibyśmy poznać odpowiedź podczas dzisiejszej konferencji, to czy mamy do czynienia z pauzą w dostosowywaniu polityki pieniężnej, czy też z nagłym zakończeniem krótkiego i zdecydowanego cyklu obniżek stóp procentowych. Raczej zakładamy to drugie.
Reklama

 

Zobacz także: Czy jest możliwe, aby ZUS nie wypłacił naszych emerytur?

 

 

Wciąż wysoka płynność budżetu

  • Na koniec października na rachunkach budżetowych znajdowało się PLN113,4mld, wobec PLN118,5mld na koniec września – poinformowało Ministerstwo Finansów. Do wykupu do końca roku pozostaje dług o wartości PLN3,7mld.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama