Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki podwyższyły kapitały w odpowiedzi na wymogi regulacyjne i nadzorcze

|
selectedselectedselected
Banki podwyższyły kapitały w odpowiedzi na wymogi regulacyjne i nadzorcze  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Banki strefy euro odnotowały wzrost kapitału oraz aktywów płynnych i ważonych ryzykiem w 2023 r. w odpowiedzi na nowe wymogi regulacyjne lub nadzorcze (por. wykres 16 i tabela 14). Zmiany pozycji kapitałowej banków wynikały w większym stopniu z zysków zatrzymanych niż z emisji kapitału.

 

Banki wskazywały, że działania regulacyjne lub nadzorcze miały pozytywny wpływ na aktywa ogółem banków, przy podobnym wpływie na aktywa płynne i aktywa ważone ryzykiem. Presja na zwiększenie aktywów płynnych mogła wynikać z ogólnego spadku płynności banków, a także ponownego skupienia się na poziomach płynności banków, spowodowanego zaburzeniami na rynku w marcu 2023 r., które miały swoje źródło w systemach bankowych USA i Szwajcarii.

Wzrostowi aktywów ważonych ryzykiem sprzyjał także wzrost średnich i bardziej ryzykownych kredytów, wywołany wymogami regulacyjnymi i nadzorczymi. Odzwierciedla to albo wyższe wagi ryzyka wynikające ze zwrócenia przez organy nadzoru większej uwagi na rozpoznawanie zbliżającego się ryzyka kredytowego, albo wyższe wolumeny wynikające z wycofywania poprzednich dopłat. Ponadto banki wskazały, że działania regulacyjne lub nadzorcze miały zasadniczo neutralny wpływ na warunki ich finansowania.

 

Reklama

Banki podwyższyły kapitały w odpowiedzi na wymogi regulacyjne i nadzorcze  - 1Banki podwyższyły kapitały w odpowiedzi na wymogi regulacyjne i nadzorcze  - 1

 

Uwagi: W przypadku „aktywów ogółem”, „aktywów ważonych ryzykiem”, „aktywów płynnych” i „kapitału” wartości procentowe netto definiuje się jako różnicę między sumą odsetków banków, które odpowiedziały „znacznie wzrosły” i „nieznacznie wzrosły” oraz sumę wartości procentowych „nieco spadło” i „znacznie spadło”. W przypadku „warunków finansowania banków” odsetki netto definiuje się jako różnicę między sumą odsetków banków, które odpowiedziały „doświadczyły znacznego zaostrzenia” i „doświadczyły umiarkowanego zaostrzenia” a sumą odsetków banków, które odpowiedziały „doświadczyły umiarkowanego złagodzenia” ” i „odczułem znaczne złagodzenie”. Ostatni okres oznacza oczekiwania wskazane przez banki w bieżącej rundzie.

 

Banki podwyższyły kapitały w odpowiedzi na wymogi regulacyjne i nadzorcze  - 2Banki podwyższyły kapitały w odpowiedzi na wymogi regulacyjne i nadzorcze  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama