Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki odnotowały spadek netto popytu na kredyty wszystkich głównych sektorach gospodarki

|
selectedselectedselected
Banki odnotowały spadek netto popytu na kredyty wszystkich głównych sektorach gospodarki
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Banki odnotowały spadek netto popytu na kredyty lub linie kredytowe we wszystkich głównych sektorach gospodarki, który pozostał szczególnie wyraźny w sektorze nieruchomości i budownictwa (por. wykres 21 i tabela 18).

 

Banki odnotowały spadek netto popytu na kredyty lub linie kredytowe we wszystkich głównych sektorach gospodarki - 2Banki odnotowały spadek netto popytu na kredyty lub linie kredytowe we wszystkich głównych sektorach gospodarki - 2

 

Silny spadek popytu na kredyty w sektorach CRE i RRE odzwierciedla wyższe koszty finansowania, niższą wartość zabezpieczeń oraz zmiany strukturalne w segmencie CRE, które ograniczają popyt na kredyty. Rosnące stopy procentowe kredytów oraz wyższe koszty budowy spowodowały również spadek popytu na kredyty w budownictwie w drugiej połowie 2023 roku. Spadek netto popytu na kredyty był w dalszym ciągu znaczny, choć bardziej umiarkowany, w przetwórstwie przemysłowym, usługach oraz handlu hurtowym i detalicznym.

Reklama

 

Banki odnotowały spadek netto popytu na kredyty lub linie kredytowe we wszystkich głównych sektorach gospodarki - 1Banki odnotowały spadek netto popytu na kredyty lub linie kredytowe we wszystkich głównych sektorach gospodarki - 1

 

W pierwszej połowie 2024 banki strefy euro spodziewają się umiarkowanego dalszego spadku netto popytu na kredyty w kilku sektorach gospodarki, głównie w sektorze nieruchomości i budownictwa. Oczekuje się, że popyt na kredyty zmniejszy się bardziej umiarkowanie w sektorze hurtowym i detalicznym oraz w sektorze nieruchomości mieszkaniowych, natomiast spadek netto powinien pozostać nieco bardziej wyraźny w sektorze budowlanym i CRE. Banki spodziewają się zasadniczo niezmienionego popytu na kredyty w przemyśle, natomiast umiarkowanego wzrostu popytu na kredyty w sektorze usług. Oczekiwania te byłyby ogólnie zgodne z oczekiwanym stopniowym ożywieniem aktywności gospodarczej w strefie euro począwszy od pierwszego kwartału 2024 r., przy czym oczekuje się, że nadal będą występować pewne obszary podatności na zagrożenia.

 

Zobacz także: ​​Standardy kredytowe uległy dalszemu zaostrzeniu

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama