Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Atak Rosji na Ukrainę – ewakuowano 264 rannych z obleganych zakładów Azowstal w Mariupolu! Stan po 82 dniach

|
selectedselectedselected
Atak Rosji na Ukrainę – ewakuowano 264 rannych z obleganych zakładów Azowstal w Mariupolu! Stan po 82 dniach
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Siły rosyjskie poczyniły nieznaczne postępy na pograniczu obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego (jednostki ukraińskie zostały odepchnięte na zachód od Popasnej, do miejscowości na granicy obwodu donieckiego, są także spychane do Łymanu i Siewierodoniecka).

 

Doszło do walk w Ternowej na południowych obrzeżach Charkowa, co należy wiązać z zabezpieczeniem przez Rosjan obszaru operacji w południowej części obwodu charkowskiego (w ostatnich tygodniach strona ukraińska zajmowała miejscowości na północ i północny wschód od Charkowa, pomiędzy stolicą obwodu a granicą rosyjską). W większości przypadków rosyjskie próby przełamania obrony ukraińskiej w Donbasie kolejną dobę kończyły się niepowodzeniem i stratami. Na pozostałych kierunkach działania Rosjan ograniczyły się do ostrzału i bombardowań, przy czym wzrosła intensywność ataków na przygraniczne rejony obwodów czernihowskiego i sumskiego (po raz pierwszy od przełomu marca i kwietnia celem rosyjskiej artylerii rakietowej była Ochtyrka, regularnie niszczona w pierwszych tygodniach wojny).

 

Kolejną dobę celem rosyjskiego uderzenia rakietowego były obiekty wojskowe i kolejowe w okolicach Jaworowa w obwodzie lwowskim. Zaatakowane zostało również wojskowe centrum szkoleniowe „Desna” w obwodzie czernihowskim. W obu przypadkach rakiety spadły na obiekty, przez które przechodzi zachodnie wsparcie dla armii ukraińskiej.

Reklama

 

Według amerykańskiego Departamentu Obrony armia rosyjska zachowała większość ze 140 batalionowych grup taktycznych (BGT), które przeznaczyła do udziału w operacji. Na Ukrainie ma być obecnie zaangażowanych 106 BGT, przy czym największe zgrupowanie – południowe (operujące pomiędzy Chersoniem a miejscowością Wełyka Nowosiłka w zachodniej części obwodu donieckiego, głównie na kierunku Zaporoża) – liczy ponad 50 BGT. W skład zgrupowania wschodniego (południe obwodu charkowskiego i przygraniczne rejony obwodów donieckiego i ługańskiego) wchodzi ponad 20 BGT, a centralnego (w obwodzie donieckim) niecałe 20 BGT. Zgrupowanie zachodnie (najprawdopodobniej w prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego) ma liczyć ok. 5 BGT. Dobowy wysiłek rosyjskiego lotnictwa Amerykanie ocenili na 250 samolotolotów. Armia ukraińska ma wykorzystywać na różnych kierunkach 74 z 90 otrzymanych od USA haubic M777, a także pierwszy z trzech otrzymanych śmigłowców Mi-17 (łącznie ma otrzymać 11 posowieckich maszyn tego typu).

 

16 maja w wyniku porozumienia ze stroną rosyjską ewakuowano 264 rannych z obleganych zakładów Azowstal w Mariupolu. Władze Ukrainy poinformowały, że równolegle doszło do zwolnienia grupy jeńców rosyjskich. Wątpliwe jest, czy Rosjanie zgodzą się na dalszą ewakuację ukraińskich żołnierzy. Ukraiński Sztab Generalny podkreślił, że garnizon Mariupola wypełnił swoją misję bojową, jaką było uniemożliwienie realizacji planu szybkiego zdobycia Zaporoża i uzyskania przez Rosjan dostępu do granicy administracyjnej obwodu donieckiego i zaporoskiego. Dowódcom jednostek broniących Azowstali wydano rozkaz, aby ratowali życie żołnierzy, co można odczytać jako zachętę do negocjowania z siłami rosyjskimi możliwości wyjścia z miasta. Szacuje się, że na terenie Azowstali znajduje się wciąż ok. 600 żołnierzy.

 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła w Dnieprze próbę wznowienia produkcji w zakładzie objętym sankcjami ukraińskimi, który miał dostarczać towary dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Fabryka produkowała rury wykonane z zaawansowanego technologicznie specjalnego stopu, które są wykorzystywane przez rosyjskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe. W 2021 r. wyprodukowała 340 ton tego produktu o łącznej wartości ok. 15 mln dolarów. SBU planuje wszcząć procedurę nacjonalizacji majątku...czytaj więcej

Reklama

 

Czytaj więcej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama