Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje

|
selectedselectedselected
Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kwietniowe dane o zatrudnieniu w USA okazały się ponownie lepsze od oczekiwań rynku. Był to już trzynasty z rzędu taki odczyt. Takiej serii nie doświadczyliśmy nigdy w historii. Szczegóły nie są już tak jednoznaczne, aczkolwiek w dalszym ciągu możemy mówić o odporności rynku pracy. Dane te w pewnym stopniu mogą być kłopotliwe dla Fed, który ostatnio ogłosił de facto pauzę w cyklu podwyżek.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze pozarolniczym wzrosła w kwietniu o 253 tys., co znacznie przebiło rynkowe oczekiwania plasujące się w okolicy 180 tys. Tym razem wzrost był dość szeroko rozlany po sektorach, a skromny minus odnotowaliśmy jedynie w przypadku handlu hurtowego. Jednocześnie warto zaznaczyć, że w danych tych nie ma ani śladu obaw odnośnie do kryzysu bankowego - zatrudnienie w branży finansowej wzrosło najmocniej od roku.

Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 1Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 1

Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 2Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 2

 

Reklama

Wszystko powyższe nie mówi jednak całej prawdy o obrazie tamtejszego rynku pracy. To zasługa znacznych rewizji za poprzednie dwa miesiące, które łącznie odjęły 149 tys. miejsc pracy. Biorąc ​to pod uwagę okazuje się, że impet wzrostu zatrudnienia ​kontynuuje proces normalizacji. Jeśli podobne przeszacowania będziemy otrzymywać w kolejnych miesiącach może się ​okazać, że rys na ​amerykańskim rynku pracy jest więcej niż mogłoby się wydawać. ​

Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 3Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 3

 

To jednak nie koniec pozytywnych niespodzianek, gdyż na plus wypadła także stopa bezrobocia, która obniżyła się w minionym miesiącu do 3,4% z 3,5%. Konsensus zakładał lekki wzrost do 3,6%. Biorąc pod uwagę zaokrąglenia okazuje się, że było to nowe minimum z ostatnich kilku dekad. Poza tym bez zmian obyło się w przypadku stopy aktywności zawodowej - ta utrzymała się na poziomie 62,6%. Średnia liczba przepracowanych godzin w tygodniu również nie uległa zmianie i wyniosła 34,4. Pod tym względem możemy stwierdzić, że wróciliśmy już do "normalnych" pułapów (brak godzin ponadliczbowych, co zdaje się zgodne z ochłodzeniem popytu).

Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 4Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 4

Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 5Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 5

Reklama

 

Nie mniej uwagi przyciągnęły dane dotyczące wzrostu płac, choć Powell podczas ostatniej konferencji wskazywał, że nie są one najważniejsze (kwestia przyczynowości między inflacją a wzrostem płac). Tutaj możemy mówić o sporym zaskoczeniu w górę, gdyż odnotowaliśmy wzrost o 0,5% m/m przy konsensusie na poziomie 0,3% m/m. To przełożyło się na podbicie dynamiki rocznej z 4,3% (rewizja w górę) do 4,4%. Poniższy wykres (lewa strona) dobrze oddaje skalę wzrostu w poprzednim miesiącu.

 

W danych tych możemy znaleźć również nieco lepsze wiadomości z inflacyjnego punktu widzenia. ​Po wyłączeniu kadry kierowniczej miesięczna dynamika wzrostu ​wyniosła 0,4% m/m - ​tyle samo ile w poprzednim miesiącu. ​Oznacza to, że za podbiciem płac ​ogółem w kwietniu w dużej mierze stały stanowiska menedżerskie (być może czynnik jednorazowy). ​Tyle jeśli chodzi o pozytywy, gdyż sam impet wzrostu pozostaje wciąż bardzo wysoki. Nie jest to ​z pewnością wartość zgodna z celem inflacyjnym równym 2%.

Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 6Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 6

Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 7Amerykański rynek pracy znowu pozytywnie zaskakuje - 7

Reklama

 

Jak odpowiedział rynek? Między posiedzeniem Fed, a publikacją piątkowych danych wycenialiśmy nawet blisko 100pb obniżek stóp w USA do końca roku. Obraz wciąż odpornego rynku pracy zasiał nieco niepewności i szanse te zostały wyraźnie utemperowane. Naszym zdaniem, o ile nie zrealizuje się wizja nagłego spadku wolumenu kredytu (wciąż zbyt wcześnie by osądzać co się stanie), wspomniana wyżej skala obniżek była istotnie za duża (nasza prognoza zakłada obniżkę o 50pb w Q4). Z drugiej strony brać trzeba pod uwagę, że opisywane w niniejszym tekście dane przedstawiają lusterko wsteczne gospodarki. Nie ulega wątpliwości, że obecne stanowisko polityki pieniężnej w USA jest restrykcyjne, a utrzymywanie stóp powyżej zasadniczego trendu inflacji przez "pewien" czas zazwyczaj nie kończył się dobrze.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama