Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją

|
selectedselectedselected
Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od wielu już miesięcy nad amerykańską gospodarką zbiera się coraz więcej sygnałów ostrzegawczych. Najbardziej wiarygodnym z nich i zarazem medialnym, jest doskonale już znana Wam inwersja krzywej dochodowości, a więc sytuacja, w której obligacje o krótszym terminie zapadalności płacą wyższe odsetki od tych z długiego końca krzywej.

Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 1Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 1

 

Powyżej najczęściej obserwowany odcinek, a więc różnicy między 10 i 2-latkami. Ujemne wartości oznaczają, że krzywa dochodowości jest odwrócona, natomiast pionowe, szare pasy to okresy recesji. Innymi słowy, odwrócenie krzywej zawsze recesję poprzedzało, choć odbywało się to z różnym wyprzedzeniem. Można jednak przyjąć, że mówimy tu o kilku kwartałach. Biorąc pod uwagę, że aktualna inwersja trwa już jakieś 9-10 miesięcy, materializacja recesji za oceanem wydaje się być bliżej, aniżeli dalej.

Reklama

Co ciekawe, w ubiegłym roku Jerome Powell próbował ignorować ostrzeżenia płynące ze strony rynku długu i sugerował, że Rezerwa za najbardziej wiarygodny wskaźnik uznaje porównanie rentowności 3-miesięcznych bonów z tą samą rentownością wycenianą przez rynek terminowy za 1,5 roku. Jeśli ta różnica spadłaby poniżej zera (3-miesięczne rentowności za 1,5 roku niższe od obecnych), to już definitywnie sygnał ostrzegawczy przed recesją. Jak to wygląda obecnie?

Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 2Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 2

 

Konsekwencją spowolnienia gospodarczego, czy wręcz recesji (dwa ujemne kwartały PKB z rzędu) jest nie tylko spadek inflacji (o co przecież Fedowi chodzi), ale i pogorszenia sytuacji na rynku pracy. O statystycznych niuansach z nim związanych wspominaliśmy już w ubiegłych miesiącach wielokrotnie. Krótko mówiąc, realia przeciętnego Amerykanina mocno odbiegają od tego, co próbuje wyeksponować w headlinowych danych BLS (Bureau of Labor Statistics).

 

Reklama

 

Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 3Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 3

Bardzo ciekawe dane pojawiły się wczoraj. Choć cotygodniowe, składane po raz pierwszy wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (245 tys.) wypadły w pobliżu oczekiwań (240 tys.), obserwatorzy rynku zwracają uwagę na wnioski kontynuacyjne. Te sygnalizują, że osoby je pobierające wciąż nie znalazły zatrudnienia. Ich liczba wzrosła o 61 tys. do 1,865 mln, co jest najwyższym odczytem od listopada 2021 roku.

Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 4Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 4

Reklama

 

Jeśli spojrzymy teraz na dynamikę zmian kontynuacyjnych wniosków względem rocznego minimum, to wyskoki tejże dynamiki w przeszłości idealnie pokrywały się z okresami recesji w USA (szare, pionowe pasy). To zatem sygnał jeszcze bardziej poważny od inwersji krzywej dochodowości, bo sugerujący, że USA w zasadzie już teraz w recesji znajdować się powinny. Być może zatem coś jest na rzeczy, zwłaszcza patrząc na ostatni wyskok CDS-ów (credit default swap) na amerykański dług.

Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 5Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 5

 

Jak zawsze wnioskowanie na podstawie jednego narzędzia obarczone jest relatywnie wysokim ryzykiem błędu. Ale jeśli kilka różnych wskaźników prowadzi do podobnych wniosków, prawdopodobieństwo danego zdarzenia zaczyna się robić na tyle wysokie, że przechodzenie obok niego obojętnie może się okazać sporym błędem. Także inwestycyjnym.

Reklama

Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 6Amerykański rynek pracy ostrzega przed recesją - 6

 

Na koniec jeszcze ciekawostka nawiązująca do sektora, na którym się przecież koncentrujemy. Powyżej wykres uśrednionego zachowania poszczególnych klas aktywów przed, jak i po rozpoczęciu recesji (przypadki od 1973 roku). Okazuje się, że złoto było tu liderem (zapewne przez fakt zaimplementowania luźniejszej polityki monetarnej, która miałaby skutki recesji złagodzić, ale jednocześnie zwiększa też ryzyko wzrostu inflacji), natomiast relatywnie najgorzej radził sobie rynek akcji.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Gessner

Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. W latach 2006-2022 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie analityk rynków finansowych w Tavex.


Reklama
Reklama