Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej USA

|
selectedselectedselected
Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej USA | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Nowa projekcja NBP wskazuje, że dezinflacja będzie nieco słabsza niż wynikało z poprzedniej edycji projekcji w lipcu. Ścieżka inflacji CPI w krótkim terminie została wprawdzie zrewidowana w dół, ale na 2025 nieznacznie podwyższona. Powrót inflacji CPI do górnej granicy odchyleń od celu, tj. do 3,5%, ma nastąpić w 4q25. Horyzont projekcji nie został wydłużony na 2026 ze względu na wysoką niepewność dot. czynników regulacyjnych. Oceniono, że bilans czynników ryzyka dla projekcji inflacji jest skierowany w górę. Spodziewamy się, że w warunkach wysokiej niepewności w zakresie kształtu polityki fiskalnej, bieżąca projekcja będzie stanowiła argument za stabilizacją stóp co najmniej do publikacji kolejnego Raportu o inflacji w marcu 2024. Rośnie prawdopodobieństwo, że w długiej perspektywie (nawet końca 2024) stopy nie zmienią się. Więcej w Makro Flashu: „Wolniejsza dezinflacja”.

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej USA - 1Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej USA - 1

 

POL: Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Do mocnych stron polskiej gospodarki wg instytucji należą m.in. jej wysoka dywersyfikacja i niższy niż w zbliżonych gospodarkach poziom długu publicznego. Jako słabości wskazano m.in. niższe poziomy wskaźników governance, niższy poziom dochodów budżetowych oraz większą zmienność inflacji. Agencja zakłada, że nowy rząd, który najpewniej zostanie stworzony przez dotychczasową opozycję, nada priorytet kwestiom praworządności, co poprawi relacje Polski z UE i przyspieszy wypłatę środków z KPO (pierwsza płatność miałaby być możliwa po 1q24). Jednocześnie wskazano na ryzyko napięć pomiędzy instytucjami państwowymi, co może obniżać skuteczność rządu, oraz na wciąż intensywny okres wyborczy, który może zniechęcać nowy rząd m.in. do działań zmniejszających nierównowagę fiskalną. Fitch podtrzymał prognozę, że w 2023 deficyt sektora wyniesie 5,6%, a w przyszłym roku obniży się do 4,6%, z ryzykiem gorszego rezultatu w przypadku realizacji części obietnic wyborczych. Agencja ostrzegła, że jednym z wyzwań będzie zwiększenie dochodów podatkowych, wyraziła także oczekiwanie, że ograniczone zostanie wykorzystanie w finansach publicznych pozapaństwowych środków budżetowych. Fitch prognozuje, że w tym roku dług publiczny do PKB wyniesie 49,5%, a w kolejnych latach będzie rósł (do 55,3% w 2025), jednak nadal będzie niższy niż przeciętnie w porównywalnych gospodarkach. Odbudowa konsumpcji prywatnej ma być głównym motorem prowadzącym do ożywienia gospodarczego – w 2024 wg Fitch PKB wzrośnie o 2,4% wobec prognozowanych 0,4% w 2023. Jednocześnie, wbrew naszym prognozom, agencja oczekuje utrzymania silnego wzrostu inwestycji, podczas gdy wyraża obawy o kondycję eksportu (głównie ze względu na słaby popyt zewnętrzny). Oceny agencji różnią się od naszych także w zakresie perspektyw równowagi zewnętrznej – wg Fitch w latach 2024-2025 rachunek obrotów bieżących z nadwyżki przesunie się do niewielkich deficytów, głównie za sprawą odbicia importu i pogorszenia salda dochodów pierwotnych. Jednocześnie Fitch zakłada utrzymanie wysokich napływów BIZ i wskazuje, że ryzyko spadku konkurencyjności na skutek wysokich jednostkowych kosztów pracy jak na razie nie zrealizowało się.

 

Reklama

USA: Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej USA ze stabilnej do negatywnej, a sam rating utrzymano na poziomie AAA (Moody’s jest ostatnią z 3 głównych agencji, która utrzymuje rating USA na najwyższym poziomie). Zmianę perspektywy uzasadniono silnym wzrostem kosztów obsługi zadłużenia, pogarszającym perspektywy fiskalne USA, i utrzymującą się polaryzacją sceny politycznej, która utrudnia prowadzenie efektywnej polityki fiskalnej. Komentując decyzję Dep. Skarbu podkreślił, że gospodarka jest w dobrej kondycji, amerykańskie obligacje skarbowe są najbardziej bezpiecznymi i najpłynniejszymi instrumentami na świecie, a administracja przedstawiła plan, który w perspektywie 10 lat będzie prowadził do obniżenia deficytu budżetowego.

 

USA: Stanom Zjednoczonym grozi shutdown, jeśli Kongresowi nie uda się do 17 listopada przyjąć kolejnego tymczasowego planu zwiększenia limitu zadłużenia. Nowy spiker Izby Reprezentantów M.Johnson w sobotę przedstawił plan, w którym punktami spornymi jest brak środków finansowych dla Ukrainy oraz rozbieżność terminów wydłużających finansowanie różnych agencji rządowych (do 19 stycznia lub 2 lutego). Ewentualny shutdown (m.in. opóźnione wypłaty dla setek tysięcy pracowników federalnych i wojska) rozpocząłby się na tydzień przed istotnym społecznie Świętem Dziękczynienia, co mogłoby mieć reperkusje polityczne.

 

USA: Indeks nastrojów konsumentów, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, spadł w listopadzie mocniej niż oczekiwano i wyniósł 60,4 pkt. wobec 63,8 pkt. w październiku. Głębsze pogorszenie może mieć związek z ponownym wzrostem oczekiwań inflacyjnych, do poziomu najwyższego od 2011. Oczekiwana przez badanych inflacja w horyzoncie roku wzrosła do 4,4% (z 4,2% w październiku), a w długim terminie do 3,2% (wobec 3% poprzednio). Na początku listopada nasiliły się też obawy o wysokie koszty finansowania zewnętrznego i perspektywy gospodarki oraz sytuację na rynku pracy.

 

Reklama

CZE: Inflacja CPI w październiku wzrosła do 8,5% r/r (wobec 6,9% r/r miesiąc wcześniej), minimalnie mocniej niż oczekiwano (kons.: 8,4% r/r). Względem września ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1%, szersza tendencja pozostaje jednak dezinflacyjna. W listopadzie wzrost cen konsumpcyjnych powinien spowolnić r/r, a w styczniu inflacja CPI zbliży się do celu. Dane nie zmienią nastawienia CNB, który jest coraz bliżej rozpoczęcia obniżek stóp.

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej USA - 2Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej USA - 2

 

HUN: Inflacja CPI w październiku obniżyła się do 9,9% r/r z 12,2% r/r we wrześniu. W ujęciu m/m ceny konsumpcyjne obniżyły się o 0,1% m/m. Węgierska inflacja, która jest najwyższa w UE, spadła poniżej 10% po raz pierwszy od 18 miesięcy i była niższa od oczekiwań (kons.: 10,4% r/r). Wynik zwiększa przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych MNB, które są obecnie najwyższe w UE (st. bazowa: 12,25%).

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej USA - 3Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej USA - 3

 

Reklama

POL: G.Masłowska (RPP) wyraziła nadzieję, że w 2024 dojdzie do dalszych obniżek stóp procentowych, ale dodała, iż w obecnej sytuacji mówienie o tym, co będzie dalej ze stopami procentowymi, byłoby bardzo nieodpowiedzialne i przedwczesne. Wypowiedź sugeruje, że najlepszym momentem do rozważenia kolejnych kroków przez RPP będzie marzec, kiedy poznamy nową projekcję i znany będzie program nowego rządu. G.Masłowska nie wykluczyła jednak, że „może już nawet w styczniu, lutym będziemy mieć jakieś dane, które pozwolą nam na obiektywną ocenę sytuacji". Członkini RPP poinformowała, że wycofanie zerowej stawki VAT na żywność oznaczałoby podwyższenie inflacji o 0,9pp, a uwolnienie cen energii podniosłoby ją o 1,6pp.

 

POL: P.Litwiniuk (RPP) powiedział, że usunięcie tarcz antyinflacyjnych może podbić inflację o 1pp w najbliższych miesiącach. Jego zdaniem inflacja CPI nie powróci do celu przed 2026.

 

POL: L.Kotecki (RPP) podtrzymał stanowisko, że stopy procentowe powinny być utrzymane na obecnym poziomie dłużej. W jego opinii „obecne prognozy jednoznacznie wskazują, że były szanse — przed obniżkami stóp we wrześniu i październiku — aby osiągnąć cel inflacyjny w 2025". Członek RPP powiedział, że obniżki stóp o 100pb pomiędzy lipcową a listopadową projekcją są przyczyną tego, iż w nowej projekcji cel nie jest osiągany w 2025. Według Koteckiego dalsze obniżanie stóp groziłoby ponownym wzrostem inflacji.

 

Reklama

EUR: Prezes EBC, Ch.Lagarde, powtórzyła, że utrzymanie stopy depozytowej na poziomie 4% powinno wystarczyć do okiełznania inflacji, ale EBC pozostaje w gotowości do podniesienia stóp, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ch.Lagarde zwróciła uwagę na potrzebę monitorowania szczególnie cen energii.

 

USA: R.Bostic (Atlanta Fed, bez prawa głosu) powiedział, że inflacja w USA powinna powrócić do celu bez konieczności dalszego podnoszenia stóp procentowych.

 

POL: Liderzy KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy podpisali umowę koalicyjną. W umowie zawarto m.in. deklaracje dot. reformy sądownictwa, poprawy jakości i dostępności służby zdrowia, reformy edukacji, dążenia do poprawy stanu finansów publicznych i zwiększenia ich przejrzystości, przyspieszenia transformacji energetycznej (na inwestycje energetyczne mają trafiać wszystkie wpływy z handlu ETS) oraz zwiększenia dostępności mieszkań. Strony koalicji chcą wprowadzić zasadę min. 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym i deklarują gotowość do zmniejszenia obciążeń podatkowych nakładanych na pracujących. Umowa przewiduje wzmocnienie dochodów własnych samorządów m.in. poprzez zwiększony udział w podatku PIT. Strony Koalicji potwierdziły pilną potrzebę podwyżek dla nauczycieli, pracowników służby publicznej, w tym administracji, sądów i prokuratury oraz zapowiedziały zmiany w opodatkowaniu i oskładkowaniu przedsiębiorców. Umowa pozbawiona jest jednak szczegółów propozycji i potencjalnego czasu ich realizacji, co jak na razie uniemożliwia oszacowanie jej potencjalnego wpływu na sektor finansów publicznych.

 

Zobacz także: Giełda USA – problematyczne finanse publiczne stały się zagrożeniem?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama