Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

414. dzień wojny. Armia rosyjska w poszukiwaniu ludzkich rezerw

|
selectedselectedselected
414. dzień wojny. Armia rosyjska w poszukiwaniu ludzkich rezerw | FXMAG INWESTOR
materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnich dniach na linii frontu nie doszło do większych zmian, a głównymi ogniskami walk cały czas są kompleks leśny pod Kreminną, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. W Bachmucie Ukraińcy bronią się w zachodniej części miasta i powoli opuszczają kolejne budynki pod naporem oddziałów szturmowych z Grupy Wagnera. Według komunikatu ukraińskiego Sztabu Generalnego w ciągu ostatnich dwóch tygodni wagnerowcy stracili w mieście ok. 4,5 tys. poległych i rannych, co jednak nie skutkuje zmniejszeniem intensywności walk. Dużym utrudnieniem dla obrońców jest deszczowa pogoda, która znacznie pogorszyła możliwości dowozu zaopatrzenia i ewakuacji z wykorzystaniem dróg gruntowych między Czasiw Jarem a Bachmutem.

Najeźdźcy kontynuują ostrzał miejscowości leżących w pobliżu granicy oraz w całej strefie przyfrontowej, wykorzystując do tego artylerię lufową, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe oraz – w pojedynczych przypadkach – systemy rakietowe S-300. W Chersoniu i okolicznych miejscowościach położonych nad Dnieprem w ostatnich tygodniach notuje się zwiększoną aktywność rosyjskich dronów, zrzucających granaty na posterunki wojskowe lub policyjne przeciwnika oraz terroryzujących ludność cywilną.

Rząd RFN zgodził się na dostarczenie Kijowowi pięciu polskich samolotów MiG-29, które pierwotnie znajdowały się na uzbrojeniu enerdowskiej armii, a po zjednoczeniu Niemiec zostały przejęte przez Bundeswehrę. W 2003 r. 22 maszyny MiG-29G zostały przekazane RP. Równolegle premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska w najbliższym czasie wyśle na Ukrainę kolejne samoloty tego typu, lecz nie sprecyzował ich liczby i daty przekazania. Hiszpania planuje dostarczyć Kijowowi do końca kwietnia sześć czołgów Leopard 2A4, a w późniejszym terminie – kolejne cztery maszyny, których remont jeszcze się nie zakończył. Ponadto Madryt zobowiązał się do przekazania 20 transporterów opancerzonych nieznanego typu. Z kolei Kanada ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej, obejmujący 21 tys. karabinów szturmowych, 38 karabinów maszynowych i 2,4 mln naboi.

Opublikowane w mediach społecznościowych fotografie i filmy wskazują, że na Ukrainę dociera też sprzęt, którego przekazanie nie było wcześniej oficjalnie anonsowane przez donatorów. W ostatnich dniach potwierdzono użytkowanie przez ukraińskie siły zbrojne armatohaubic Hiacynt-B 152 mm pochodzących z Finlandii (kraj ten do niedawna dysponował 24 działami tego typu) oraz amerykańskich samochodów opancerzonych Oshkosh M-ATV.

Reklama

Południowokoreańskie media podały, że w marcu Waszyngton zawarł z Seulem umowę na wypożyczenie 500 tys. naboi artyleryjskich kalibru 155 mm. Ta nietypowa forma przekazania amunicji wynika z faktu, że Korea Południowa odmawia wysłania broni lub amunicji bezpośrednio na Ukrainę, usprawiedliwiając taką politykę przepisami, które nie pozwalają na eksport uzbrojenia w rejony konfliktów. Wypożyczenie południowokoreańskich pocisków artyleryjskich pozwoli Stanom Zjednoczonym dostarczyć Kijowowi amunicję własnej produkcji i zachować przy tym niezbędną rezerwę dla US Army.

W ocenie ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosja planuje w czerwcu rozpocząć seryjną produkcję pocisków manewrujących typu Ch-50 w celu intensyfikacji ataków na Ukrainę jesienią. Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat stwierdził, że od 11 września ub.r. wróg użył ponad 850 pocisków manewrujących różnych typów. Decyzja o wytwarzaniu Ch-50, opracowanego jeszcze w czasach sowieckich, może być spowodowana tym, że jest to broń tańsza i mniej skomplikowana. Sztab wyraził nadzieję, że w warunkach utrzymywania przez Zachód reżimu sankcyjnego jej produkcja nie będzie łatwa.

12 kwietnia ukraiński resort spraw wewnętrznych poinformował o rozpoczęciu tworzenia kolejnej brygady tzw. gwardii ofensywnej, noszącej nazwę „Karta”. Będzie to siódma z kolei jednostka lekkiej piechoty wchodzącej w skład Gwardii Narodowej. Dwie pozostałe działają pod egidą Policji Narodowej i Straży Granicznej. Do „Karty” są przyjmowane osoby mające duże doświadczenie w działaniach bojowych, część z nich operowała na początku inwazji w okolicach Charkowa i w Bachmucie. Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą rekrutację do 3 Brygady Szturmowej, której kadrę dowódczą stanowią żołnierze walczący w przeszłości w pułku Azow....

 

 

Reklama

Czytaj dalej na osw.waw.pl

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama