Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zwyżki na europejskich indeksach giełdowych: niemiecki DAX i francuski CAC40 idą do góry; WIG20 nie próżnuje!

|
selectedselectedselected
Zwyżki na europejskich indeksach giełdowych: niemiecki DAX i francuski CAC40 idą do góry; WIG20 nie próżnuje! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mijający tydzień był okresem odbudowy nastrojów na rynkach akcji, co zostało odzwierciedlone w stopach zwrotu głównych indeksów. Liderami wzrostów okazały się indeksy należące do grupy rynków rozwiniętych. W Europie, niemiecki DAX i francuski CAC40 zyskały prawie 2,5%. W tym samym czasie, Shanghai Composite Index wzrósł o 2,5%, a koreański KOSPI o ok 1,0%.

Optymizm rynkowy wynikał przede wszystkim z pozytywnych informacji odnośnie kwestii nowego wariantu COVID-19 o nazwie Omikron. W ciągu tygodnia pojawiły się wstępne komunikaty ze strony przedstawicieli jednego z producentów szczepionek przeciw wirusowi – Pfizer, którzy zapowiedzieli, iż trzecia dawka preparatu ma wysoką (ponad 70%) skuteczność względem nowego wariantu. Również wstępne dane z RPA pokazują, że o ile nowy wariant charakteryzuje się relatywnie wyższym stopniem transmisji o tyle nie powoduje on zwiększenia poziomu śmiertelności.

Na ostateczne wnioski musimy oczywiście poczekać, ale bez wątpienia ww. temat może w najbliższym czasie mocno ważyć na zachowaniu i zmienności indeksów akcji. Bardzo dobrze w tym otoczeniu zachowywały się indeksy akcji w Stanach Zjednoczonych. W efekcie, indeks S&P500 w ciągu 5 ostatnich sesji zyskał 3,82% i znajduje się obecnie w strefie historycznych szczytów. Relatywnie gorzej zachowywał się indeks spółek technologicznych – Nasdaq Composite, który zyskał 3,61%. Indeksowi nie sprzyjają nadal rosnące rentowności obligacji skarbowych, a siłą napędową są tam największe spółki – Microsoft zyskał 6,05%, a Meta Platforms (dawny Facebook) 7,47%.

Krajowy rynek akcji zachowywał się w opisanym otoczeniu zdecydowanie gorzej od rynków bazowych

W skali tygodnia WIG zyskał niecały 1,0%. Motorem napędowym pozytywnych zmian był WIG20, który zakończył handel na poziomie +1,7%. Indeks cały czas znajduje się powyżej ważnej strefy wsparcia z okolic 2200 punktów. Wzrostom sprzyjało m.in. mocne odbicie przecenionych wcześniej walorów LPP, które wzrosły o blisko 33%. Poprawa otoczenia była również widoczna w przypadku akcji allergo.eu, które zanotowały dodatnią stopę zwrotu na poziomie +4,0%. Gorzej od rynku zachowywały się notowania banków, których indeks branżowy zanotował blisko 2% straty.

Reklama

Wyprzedaż akcji spółek z sektora miała miejsce w końcówce tygodnia. Mogło być to zatem związane z prognozowaną przez część rynku, wyższą podwyżką stóp procentowych przez RPP, gdyż niektóre instytucje zakładały ruch o 75 p.b. Podobna przyczyna miała swoje konsekwencje na rynku walutowym. O ile przed samym ogłoszeniem decyzji przez RPP byliśmy świadkami mocnej aprecjacji złotego, o tyle po samej publikacji widoczna była zmiana nastrojów i wyprzedaż krajowej waluty. Decyzja RPP nie wpłynęła znacząco na rynek krajowego długu. Rentowności 10-letnich, krajowych obligacji skarbowych stabilizują się od pewnego czasu na poziomie 3,20%.

Zwyżki na europejskich indeksach niemiecki DAX i francuski CAC40 idą do góry. Na krajowym rynku również WIG20 nie próżnuje! Ropa naftowa zalicza upragnione odbijecie - 1Zwyżki na europejskich indeksach niemiecki DAX i francuski CAC40 idą do góry. Na krajowym rynku również WIG20 nie próżnuje! Ropa naftowa zalicza upragnione odbijecie - 1

Jeżeli chodzi o zachowanie surowców to zwracamy uwagę na mocne odbicie notowań ropy naftowej

Była to największa, dodatnia zmiana tygodniowa dla surowca od sierpnia b.r. Powyższy ruch należy wiązać min. z wspomnianymi wyżej, pozytywnymi informacjami w przedmiocie nowego wariantu COVID-19, który może nie wpłynąć znacząco na spadek mobilności społeczeństwa.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama