Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wycena dla spółki Apator i perspektywy rynku urządzeń pomiarowych [wycena metodą DCF i metodą porównawczą]

|
selectedselectedselected
Wycena dla spółki Apator i perspektywy rynku urządzeń pomiarowych [wycena metodą DCF i metodą porównawczą] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Apator notowany jest z premią w relacji do krajowych midcap’ów, jaki i firm z segmentu AKPiA notowanych na GPW. Z kolei dyskonto do podmiotów zagranicznych stało się już regułą. Wycenę porównawczą oparliśmy o wskaźniki dla grupy spółek z branży AKPiA oraz osobno produkcyjne firmy z sektora MidCaps notowane na GPW. Wycena na bazie wskaźników zagranicznych podmiotów służy jedynie ukazaniu potencjału, który kurs Apatora miałby w przypadku zainteresowania ze strony inwestora branżowego.

 

 

Podtrzymujemy nasze stanowisko, iż rynek urządzeń pomiarowych – liczników (szczególnie w obszarze energii elektrycznej oraz gazu) staje się coraz bardziej rynkiem towarowym ze wszystkimi konsekwencjami, tj. niskimi cenami jednostkowymi, niskim marżami i niskimi barierami wejścia. Dostrzegamy jednak pewne szanse na poprawę uzyskiwanych cen (możliwość renegocjacji cen, większa skłonność do akceptowania podwyżek w środowisku wysokiej inflacji, korzystne dla eksportera kursy walutowe) oraz wzrost efektywność pozwalającej na redukcję kosztów (efekt skali, robotyzacja produkcji, nowoczesne fabryki). Negatywnie na zyskach ciążyć będą koszty finansowe. Efektem powyższego jest korekta prognoz finansowanych: poprawa na poziomie operacyjnym oraz pogorszenie na poziomie zysku netto. Jesteśmy też bardziej optymistyczni w horyzoncie długoterminowym (stąd podniesiona wycena w modelu DCF), choć celów finansowych zapisanych w zaktualizowanej Strategii Apator naszym zdaniem nie zrealizuje.

 

W tabeli poniżej prezentujemy podsumowanie wyceny:

Reklama

Wycena dla spółki Apator i perspektywy rynku urządzeń pomiarowych [wycena metodą DCF i metodą porównawczą] - 1Wycena dla spółki Apator i perspektywy rynku urządzeń pomiarowych [wycena metodą DCF i metodą porównawczą] - 1

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama