Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wycena akcji spółki Esotiq&Henderson – z zastosowaniem metody DCF oraz metody porównawczej

|
selectedselectedselected
Wycena akcji spółki Esotiq&Henderson – z zastosowaniem metody DCF oraz metody porównawczej | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyceny spółki dokonaliśmy w oparciu o dwie metody: DCF oraz metody porównawczej. Wycena metodą DCF na lata 2023-2032 sugeruje wartość 1 akcji na poziomie 36,8 PLN. Wycena porównawcza do krajowych i zagranicznych spółek odzieżowych została oparta na prognozach wyników na lata 2023-2025 i dała wartość 1 akcji na poziomie 48,9 PLN. Przy wycenie końcowej jako wagi przyjęliśmy 80% dla wyceny sporządzonej przy użyciu modelu DCF i 20% dla wyceny porównawczej (poprzednio 100% dla wyceny DCF). W rezultacie wycena końcowa 1 akcji spółki wynosi 39,2 PLN.

 

Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 1Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 1

 

WYCENA DCF

Wyceny akcji metodą DCF dokonaliśmy na podstawie 10-letniej prognozy free cash flow (FCF). Koszt kapitału własnego w naszym modelu opiera się na stopie wolnej od ryzyka 6,0% (poprzednio 6,1%). Premię za ryzyko ustaliliśmy na poziomie 6,5%. Przy wycenie zastosowaliśmy współczynnik Beta na poziomie 1,2x.

Reklama

 

Główne zmiany w modelu:

  • W 2022 roku, mimo niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej (wysoki kurs USD, wzrost kosztów transportu) spółka utrzymała wysoki poziom marży brutto na sprzedaży (62,7%), czym wykazała wysoką zdolność przenoszenia ryzyka na klienta bez uszczerbku na wysokości sprzedaży. W związku z tym podnosimy nasze długoterminowe założenia marży brutto na sprzedaży do 61,2% (wobec ok. 60,8% w poprzedniej rekomendacji). Podtrzymujemy założenia dotyczące marży w krótkim oraz średnim terminie na poziomie 64% w 2023 r. oraz 63% w 2024 i 2025 r.
  • W związku z dobrymi wynikami sprzedażowymi w pierwszych czterech miesiącach 2023 r. podnieśliśmy nasze założenia dotyczące przychodów. Dotyczy to szczególnie sprzedaży internetowej. W poprzednim raporcie zakładaliśmy wzrost sprzedaży online w 2023 r. o ok. 15% r/r. Tymczasem w okresie styczeń-kwiecień’23 przychody z tego kanału odnotowały dynamikę +35% r/r. Oczekujemy, że w całym 2023 r. wzrost ten wyniesie 33%. Na kolejne lata założenia wzrostu pozostały niezmienione (15% w 2024 i 2025 r. oraz 10% w długim terminie).
  • Na ostatniej konferencji wynikowej spółka zapowiedziała znaczne zmniejszenie zapasów, dlatego zakładamy ich obniżenie w 1H’23 i utrzymywanie rotacji na poziomie ok. 100 dni w kolejnych latach. W kontekście kapitału pracującego oczekujemy też w kolejnych okresach lekkiego obniżenia rotacji zobowiązań z tytułu dostaw i usług.
  • W związku z oczekiwanym częściowym uwolnieniem kapitału pracującego i dobrej pozycji gotówkowej w naszej prognozie uwzględniamy wzrost wypłacanej dywidendy do 50% zysku netto.
  • Koszty prowadzenia projektu związanego z rozwojem etykiet RFiD, zgodnie z deklaracjami spółki będą w większości ponoszone w 2H’23 (zakładamy zaksięgowanie w tym okresie ponad 60% wydatków przewidzianych w całym 2023 r.) Spowoduje to delikatne obniżenie kosztów zarządu w 1H’23 i ich wzrost w 2H’23. Podobne założenia przyjęliśmy w odniesieniu do dofinansowania od NCBiR. Według naszych szacunków na 2023 r. przypada 4,5 mln PLN kosztów, przy czym dopłaty powinny wynieść ok. 3,7 mln PLN. W poprzedniej rekomendacji zakładaliśmy równomierne rozłożenie kosztów i dotacji między kwartałami.
  • Spółka planuje otwarcie 10 salonów stacjonarnych w 2023 r., jednak podchodzimy konserwatywnie do tych deklaracji i w naszym modelu podtrzymujemy założenie otwierania w 2023 i 2024 r. po 6-7 salonów rocznie.

 

Metoda DCF dała wartość spółki Esotiq & Henderson na poziomie 82,3 mln PLN, co w przeliczeniu na jedną akcję daje wartość 36,8 PLN.

 

Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 2Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 2

Reklama

Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 3Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 3

Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 4Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 4

Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 5Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 5

Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 6Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 6

 

WYCENA PORÓWNAWCZA

Wycena porównawcza została przeprowadzona w oparciu o prognozy na lata 2023-25 polskich i zagranicznych spółek z branży odzieżowej. Wycena jest średnią wycen wg wskaźników P/E, EV/EBITDA oraz EV/EBIT. Każdemu ze wskaźników przypisano równą wagę (po 33%). Ostateczna wycena Esotiq metodą porównawczą sugeruje wartość 1 akcji na poziomie 48,9 PLN. Z uwagi na odmienną strukturę asortymentu spółek z grupy porównawczej, a także zróżnicowaną skalę działalności podmiotów, metodzie przypisujemy 20% udziału w wycenie końcowej.

Reklama

 

Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 7Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 7

Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 8Wycena i podsumowanie dla spółki Esotiq&Henderson – zastosowana metoda DCF oraz metoda porównawcza - 8

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama