Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe (ML System): najważniejsze ryzyka dla działalności spółki

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe (ML System): najważniejsze ryzyka dla działalności spółki | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ryzyka makro I regulacyjne Ryzyka makro oraz regulacyjne

Otoczenie makroekonomiczne będzie wpływać na popyt na produkty spółki. Biorąc pod uwagę to, że najważniejsza grupa klientów spółki (rozumianych jako klienci końcowi) to sektor publiczny, zwracamy uwagę na to, iż każdorazowe większe zmiany w Ustawie o zamówieniach publicznych, jak również związane z tym prace legislacyjne mogą wpłynąć na istotne ograniczenie ogłoszeń liczby nowych zamówień publicznych lub zawieszenie postępowań przetargowych już ogłoszonych. Istnieje również ryzyko, że nie będą w pełni egzekwowane przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków, które fundamentalnie powinny być jednym z czynników wspierających sprzedaż spółki w przyszłości.

 

Ryzyko cen materiałów

Rosnące koszty materiałów i energii są ryzykiem dla Spółki.

 

Ryzyko trudności z pozyskaniem kontraktów na rynkach zagranicznych

Reklama

Spółka planuje rozwój sprzedaży eksportowej w Europie Środkowo-Zachodniej oraz Australii. Model sprzedaży zakłada współpracę z partnerem-koordynatorem, który będzie odpowiadał za pozyskiwanie kontraktów. Istnieje ryzyko trudności z pozyskaniem kontraktów zagranicznych ze względu na (1) ugruntowaną pozycję konkurencji na rynku, (2) wzorce konsumenckie i ich zmiany, (3) opóźnienia związane z wymogiem spełnienia dodatkowych norm, np. Krajową certyfikacją produktów.

 

Ryzyko konkurencji

Sektor fotowoltaiki znajduje się w intensywnej fazie rozwoju technologicznego. Globalne ośrodki naukowe i zagraniczna konkurencja podejmują prace nad zwiększeniem sprawności ogniw fotowoltaicznych, co ma szczególne znaczenie dla praktycznego ich zastosowania. Istnieje ryzyko wdrożenia przez konkurentów technologii o parametrach lepszych od tych, nad którymi obecnie pracuje ML System (m.in. Quantum Dots lub które obecnie są stosowane), a w konsekwencji spadek popytu na produkty.

 

Ryzyko odejścia kluczowych pracowników

Know-how pracowników stanowi znaczącą wartość w przypadku spółki technologicznej. Wysoka fluktuacja kadry specjalistycznej może mieć negatywny wpływ na działalność operacyjną spółki, powodować opóźnienia lub zaprzestanie realizacji projektów oraz generować dodatkowe koszty związanie z pozyskaniem nowych pracowników. Ryzyko kadry zarządczej jest natomiast ograniczone przez wysokie zaangażowanie kapitałowe współzałożycieli spółki.

Reklama

 

Ryzyka związane z niepowodzeniem prac badawczo-rozwojowych i trudności z przeskalowaniem produkcji

Prowadzenie prac nad rozwojem nowych technologii wiąże się z dużym ryzykiem ich niepowodzenia. Istnieje ryzyko, że poszukiwane rozwiązania okażą się być mniej efektywne od istniejących rozwiązań, pojawią się trudności z ich wdrożeniem lub zachowaniem efektywności przy skalowaniu innowacji z fazy laboratoryjnej do produkcyjnej. Wobec czego istnieje ryzyko, że prowadzone prace badawczo-rozwojowe (m.in. nad Quantum Glass) zostaną opóźnione lub zakończą się niepowodzeniem.

 

Ryzyko związane z dostępnością dotacji

Istotnym źródłem finansowania projektów B+R oraz projektów inwestycyjnych ML System są dotacje. Spółka pozyskała dotychczas ok. PLN 170m dotacji na finansowanie projektów o łącznej wartości netto PLN 288m. Ograniczenie dostępności środków z funduszy UE i programów rządowych mogłoby negatywnie wpłynąć na dalszy rozwój technologiczny spółki.

 

Reforma sądownictwa w Polsce I ryzyko utraty środków unijnych

Reklama

Reforma sądownictwa w Polsce przeprowadzona w wielu miejscach w kontrowersyjny sposób wbrew obowiązującej w Polsce konstytucji zwróciła uwagę Komisji Europejskiej, która zagroziła wstrzymaniem wypłat unijnych w postaci tanich kredytów i dotacji. Utrzymanie się impasu między rządem a UE może negatywnie wpłynąć na finansowanie wielu projektów budowlanych po 2023 r. i utrudnić spółce wzrost przychodów na rynku krajowym.

ML System: Ryzyka dla wartości godziwej [Program Pokrycia Wsparcia Analitycznego] - 1ML System: Ryzyka dla wartości godziwej [Program Pokrycia Wsparcia Analitycznego] - 1

ML System: Ryzyka dla wartości godziwej [Program Pokrycia Wsparcia Analitycznego] - 2ML System: Ryzyka dla wartości godziwej [Program Pokrycia Wsparcia Analitycznego] - 2

ML System: Ryzyka dla wartości godziwej [Program Pokrycia Wsparcia Analitycznego] - 3ML System: Ryzyka dla wartości godziwej [Program Pokrycia Wsparcia Analitycznego] - 3

 

Reklama

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama