Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Warsztat analityka: prognozowanie czy przewidywanie - która z tych dwóch metod jest lepsza i skuteczniejsza? Część 3

|
selectedselectedselected
Warsztat analityka: prognozowanie czy przewidywanie - która z tych dwóch metod jest lepsza i skuteczniejsza? Część 3
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wielu analityków technicznych zaprotestuje słysząc, że Analiza Techniczna (A.T.) jest formą przewidywania przyszłości zorganizowaną wokół informacji dostępnej na wykresach.

 

A ich riposta w takiej sytuacji osadza się na krótkiej uwadze:

Nie prognozuję, tylko reaguję

Nie zmienia to jednak sytuacji. Każda próba odgadnięcia przyszłego kierunku rynku jest reakcją na wcześniejsze jego zmiany. Analiza Techniczna wyróżnia się jedynie tym, że przewidywania przyszłości opierają się w całości TYLKO na obserwacji zmian KURSÓW i ich pochodnych w dalszej i bliższej przeszłości, które to zmiany układają się w powtarzalne, charakterystyczne schematy, cykle, korelacje. Choć faktycznie samo prognozowanie nie zachodzi tu najczęściej w sposób bezpośredni i widoczny, odbywa się automatycznie, niejako przy okazji na poziomie decyzyjnym.

Zresztą próba zaglądnięcia do dowolnej definicji A.T. potwierdza, że jest to forma prognozowania lub predykcji przyszłych kierunków cen. No właśnie, a ponieważ wiemy już, że prognoza i predykcja różnią się co do założeń, choć są podobne i używane zamiennie, to o którą z nich chodzi w przypadku A.T.? I czy ma to znaczenie dla skuteczności?

Reklama

Odpowiedź na pytanie pierwsze jest prosta: oba działania, które poruszamy w tym wątku, dotyczą A.T., a różnicę w zastosowaniu wyjaśni poniższy przykład.

 

 


 Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl

Czytaj blogi.bossa.pl


 

Reklama

Spójrzmy na poniższy wykres, na którym zaznaczam moment otwarcia pozycji zgodnie z zasadami A.T. wyjaśnionymi w dalszej części:

warsztat analityka prognozowanie czy przewidywanie ktora z tych dwoch metod jest lepsza i skuteczniejsza czesc 3 grafika numer 1warsztat analityka prognozowanie czy przewidywanie ktora z tych dwoch metod jest lepsza i skuteczniejsza czesc 3 grafika numer 1

Mamy tu moment wejścia na pozycję zaznaczony zielonymi kolorami. Do tego dodajemy stop obronny, zaznaczony czerwoną kreską. Natomiast R to w tym przypadku wielkość ryzyka, czyli odległość poziomu otwarcia pozycji (niebieska linia) do poziomu stopa.

PROGNOZA KIERUNKU

Ponieważ prognozowanie opiera się na modelach matematycznych opartych na analizie danych wstecznych więc i motyw otwarcia pozycji długiej w tym wypadku ma takie właśnie podłoże.

Tutaj modelem prognostycznym jest tzw. „Wybicie z kanału cenowego”: wyjście kursu powyżej najwyższej ceny z poprzednich 20 sesji. Daje 65% szansę kontynuacji ruchu w górę o wielkość 1 x R lub 78% szansę kontynuacji ruchu o wielkość 0,5 x R.

W tym przypadku R oznacza nasze ryzyko mierzone odległością od ceny kupna do stopa broniącego pozycję. Załóżmy, że R wynosi tutaj 50, a cena kupna 2000. W takim razie nasz model prognozuje, że

  • istnieje 65% szans, iż cena pójdzie w górę z 2000 do 2000+ 1R= 2050
  • istnieje 78% szans, że cena pójdzie w górę do 2000+0,5R=2025.
Reklama

Poruszamy się tutaj w świecie prawdopodobieństw, szans, matematycznie określonych wielkości na podstawie szacunków z przeszłości. Można obliczyć szanse owego ruchu o dowolną wielkość typu 2xR, 5xR czy 0,1xR. Dane z przeszłości pozwalają na zrobienie tego typu projekcji za pomocą modyfikacji dowolnych zmiennych w tym modelu.

Tak robią to fundusze i inwestorzy działający na algorytmach.

PREDYKCJA KIERUNKU

W przypadku predykcji obliczenia na danych wstecznych nie mają znaczenia. Liczy się aktualny kontekst, zastany na wykresie moment, subiektywna ocena składowych: linii, cen, wskaźników, wzorów. Inwestor tylko rysujący po wykresie może otworzyć pozycję dokładnie w tym samym punkcie, co w poprzednim wypadku opisanym wyżej (niebieska linia). Przy czym nie mają dla niego znaczenia prawdopodobieństwa jak w prognozowaniu, w przypadku predykcji jej wynik określa się zerojedynkowo z pozycji inwestora: zrealizowała się lub nie.

Motyw zajęcia pozycji w tym predykcyjnym przypadku:

Pojawił się drugi dołek, nieco wyższy od poprzedniego. Kurs odbił się od dna i wybił się powyżej tej niewielkiej konsolidacji ograniczonej od góry niebieską linią. Z naszych doświadczeń i obserwacji wiemy, że takie wybicie w górę może oznaczać wzrost kursu. Analogicznie do przewidywania pogody: kiedy widzimy czarne chmury, możemy za 15 minut spodziewać się deszczu.

 

***

Reklama

Celowo osadziłem obie te metody w tym samym punkcie otwarcia pozycji na wykresie, tak się może nierzadko zdarzać ponieważ na wykresach punkty wyznaczające końce/początki fal ruchów są dość charakterystyczne i bardzo często wykorzystywane w AT. Tu tylko motywy i podejście do wyboru kierunku w przyszłości się różnią.

Która z tych dwóch metod jest lepsza, skuteczniejsza, lepiej wyznacza przyszłe ruchy?

Odwołując się do znanego powiedzenia:

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy kot jest biały czy czarny, najważniejsze aby łowił myszy.

Podejście prognostyczne jest w całości skwantyfikowane, można analizować dziesiątki zmiennych ukrytych w danych z przeszłości i łatwo się to monitoruje i sprawdza skuteczność. Ma jedną zaletę co do określania przyszłego kierunku – wybiera tylko takie modele, które sprawdziły się w przeszłości.

Tego wszystkiego nie można powiedzieć o predykcji (przewidywaniu), dlatego inwestorzy mogą posługiwać się dokonując jej narzędziami niekoniecznie gwarantującymi sukces. Znają je z lektur, obserwacji, doświadczeń, co nie znaczy, że użycie w takim wydaniu jak to robią jest skuteczne. Nie znaczy to jednak, że określenie w ten sposób przyszłych ruchów jest jakoś gorsze, mniej przydatne. Z pewnością jest elastyczniejsze, daje więcej swobody.

Trzeba sobie uświadomić, że określamy na oba sposób jedynie kierunek, ale to nie jest jeszcze zarabianie, to tylko wstęp do niego. Można trafiać z predykcjami wyjątkowo dobrze, a nie zarabiać, różnicę robi bowiem zarządzaniem ryzykiem i pozycją.

Reklama

Prognozowanie/predykcja w oparciu o A.T. nie są gorszą metodą określania przyszłości niż jakakolwiek inna znana ludzkości, o ile można mówić w ogóle o jakichś dobrych metodach w tym przypadku. Gdyby istniały znacząco lepsze, o udokumentowanej przewadze i do tego tak samo łatwo dostępne, z pewnością byśmy po nie sięgnęli.

Co więcej – w aktywnym inwestowaniu można trafiać z kierunkiem dużo rzadziej niż losowo, czyli w mniej niż 50% przypadków, a mimo to zyskiwać. Ponownie różnicę robi zarządzanie ryzykiem/kapitałem.

A wreszcie nie ma przeszkód, by w oparciu o A.T. sięgnąć po narzędzia, które potrafią dać niesamowicie wysoką trafność jeśli ktoś ją preferuje. To kwestia pracy nad testami danych i znalezienie w nich najlepszych korelacji.

 

 

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Reklama

Czytaj blogi.bossa.pl

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A.nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Symonowicz

Tomasz Symonowicz

Aktywny uczestnik forum dyskusyjnych (nick: Kathay), autor artykułów o inwestowaniu w Forbes. Aktywny inwestor na rynku giełdowym i walutowym od 15 lat. 


Tematy

prognozy cen ropy naftowej prognozy cen złota prognozy cen euro prognozy cen ropy prognozy cen srebra prognozy cen miedzi prognozy gospodarcze prognozy ekonomiczne prognozy cen gazu ziemnego prognozy cen gazu na rok 2018 prognozy cen gazu prognozy cen gazu lpg prognozy cen energii elektrycznej 2021 prognozy cen energii prognozy cen węgla 2021 prognozy cen węgla 2020 prognozy cen węgla 2016 prognozy cen ropy 2020 prognozy cen ropy 2017 prognozy cen ropy 2019 prognozy cen ropy 2016 prognozy cen złota 2020 prognozy cen złota 2021 prognozy cen złota 2018 prognozy dla cen złota prognozy ekonomiczne 2017 prognozy ekonomiczne 2016 prognozy cen złota 2017 prognozy cen mieszkań 2019 prognozy cen mieszkań prognozy cen mieszkań 2020 prognozy cen mieszkań 2022 prognozy cen mieszkań katowice prognozy cen mieszkań w najbliższych latach prognozy cen energii elektrycznej prognozy cen energii elektrycznej 2018 prognozy cen materiałów budowlanych 2020 prognozy cen materiałów budowlanych prognozy cen ropy naftowej 2017 prognozy cen pszenicy 2021 prognozy cen pszenicy 2020 prognozy cen pszenicy prognozy cen pszenicy 2018 prognozy cen walut prognozy cen nieruchomości prognozy gospodarcze dla polski 2021 prognozy gospodarcze dla polski prognozy gospodarcze 2021 długookresowe prognozy gospodarcze dla polski prognozy gospodarcze dla ue polska prognozy gospodarcze prognozy cen materiałów budowlanych 2022 prognozy cen materiałów budowlanych 2021 prognozy wzrostu cen energii elektrycznej prognozy cen energii elektrycznej 2022 prognozy cen złota 2022 prognozy cen zbóż prognozy cen zbóż żniwa 2021 prognozy cen rzepaku prognozy cen nieruchomości 2021prognozy cen złomu 2021 prognozy cen zbóż 2021 prognozy cen paliw 2021 prognozy cen paliw prognozy cen tuczników 2019 prognozy cen złomu 2020 prognozy cen tuczników 2021 prognozy cen stali 2021 prognozy cen rzepaku 2021 prognozy cen zbóż 2020 prognozy cen działek 2021 prognozy cen stali 2022 prognozy cen stali prognozy cen mieszkan 2021 prognozy cen truskawek 2021 prognozy cen malin na 2021 prognozy cen lpg orlen prognozy cen paliw długoterminowe prognozy cen paliw prognozy cen prądu prognozy cen nawozów 2021 prognozy cen malin 2017 prognozy cen kart graficznych prognozy cen srebra 2021 prognozy cen truskawek 2019 prognozy cen ziemi rolnej prognozy cen zbóż 2017 prognozy cen dolara prognozy cen tuczników 2018 prognozy ekonomiczne dla polski 2021 prognozy gospodarcze dla polski 2020 prognozy cen zlomu 2019 prognozy cen srebra 2017 prognozy cen truskawek 2016 prognozy cen mieszkań bydgoszcz prognozy cen rzepaku 2019 prognozy cen cukru prognozy cen zlomu 2018 prognozy cen nieruchomości 2022 materiały budowlane prognozy cen prognozy cen miedzi 2021 prognozy cen działek 2022 prognozy gospodarcze dla polski 2017 prognozy cen mleka prognozy cen paliw 2016 prognozy cen bydła prognozy cen tuczników 2017 prognozy cen złomu 2021 wykres prognozy cen kukurydzy mokrej 2021 prognozy cen paliw 2022 prognozy cen zbóż 2016 prognozy gospodarcze 2017 prognozy cen zlomu 2017 prognozy gospodarcze dla polski 2019 prognozy cen kukurydzy 2021 prognozy cen trzody chlewnej 2021 prognozy cen paliw 2017 prognozy cen paliw 2019 prognozy cen owoców 2019 długoterminowe prognozy cen paliw 2019 prognozy cen węgla prognozy cen truskawek 2017 ropa naftowa prognozy cen prognozy gospodarcze na 2017 prognozy cen nieruchomości 2020 prognozy cen wódki jakie są prognozy cen paliw prognozy cen mleka na 2016 prognozy cen truskawek 2016 forum prognozy cen zbóż 2018 prognozy cen mleka 2016 prognozy cen mieszkań kraków prognozy cen kukurydzy mokrej 2019 prognozy cen złomu prognozy cen rzepaku 2016 prognozy cen warzyw prognozy cen wolowiny prognozy cen działek prognozy gospodarcze na 2019 działki budowlane prognozy cen prognozy cen lpg 2017 prognozy cen owoców 2018 analiza cen transakcyjnych i prognozy dla rynku nieruchomości prognozy cen nieruchomości 2016 prognozy cen paliw październik 2017
Reklama
Reklama