Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ulica szturmuje giełdy akcji. Grube ryby szykują się do wyjścia z rynku?

|
selectedselectedselected

Akcje w USA są masowo kupowane przez inwestorów indywidualnych. Jednocześnie “grube ryby” w ostatniej ankiecie opowiedziały się za planami sprzedaży akcji.

Ulica szturmuje giełdy akcji. Grube ryby szykują się do wyjścia z rynku?
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy na giełdzie akcji w USA dominuje strach czy chciwość?
  • Jakie plany mają duzi inwestorzy akcyjni?
  • Jak duże są zakupy akcji przez “ulicę”?

 

 

Ulica szturmuje rynek akcji

Inwestorzy indywidualni w ostatnich latach wrzucili ogromne ilości kapitału w amerykański rynek akcji. W okresie od początku pandemii przeciętnie dziennie trafiało na rynek akcji w USA około 1,2 mld USD netto z rąk inwestorów indywidualnych, wynika z danych Vanda Research przekazanych przez Financial Times.

Wcześniej w latach 2014-2020 na rynek trafiało dziennie średnio mniej niż 0,4 mld USD netto kapitału inwestorów indywidualnych. Pod koniec 2019 roku mieliśmy nawet tymczasowo do czynienia z odpływem netto kapitału “ulicy”.

Wykres: Przeciętny dzienny napływ kapitału netto ze strony inwestorów indywidualnych (21-dniowa średnia krocząca) w mln USD.

Reklama

ulica szturmuje gieldy akcji grube ryby szykuja sie do wyjscia z rynku grafika numer 1ulica szturmuje gieldy akcji grube ryby szykuja sie do wyjscia z rynku grafika numer 1

Źródło: Vanda Research, Financial Times.

 

Zatem, obecnie średnio na rynek trafia dziennie około 3 razy więcej kapitału ze strony inwestorów indywidualnych niż w latach 2014-2020.

 

Czytaj również: Recesja w USA nadchodzi? Rynek pracy przypomina kryzys gospodarczy z 2008 roku

 

Grube ryby szykują się do sprzedaży akcji?

Reklama

Co ciekawe, w ostatniej ankiecie przeprowadzonej przez amerykański bank inwestycyjny JP Morgan wśród swoich klientów, przeważała raczej pesymistyczna opinia o rynku akcji w USA.

Klientami JP Morgan są duże instytucje czy firmy finansowe. Ankieta nie była przeprowadzana wśród inwestorów indywidualnych, a wśród menedżerów funduszy czy dyrektorów dużych firm o pokaźnym kapitale.

Okazuje się, że dwie trzecie zapytanych dużych inwestorów w przeciągu kolejnych dni lub tygodni planuje raczej sprzedawać niż kupować akcje. Wyniki ankiety zostały opublikowane 15 maja 2024 roku przez JP Morgan.

Tylko 33% dużych klientów banku JP Morgan zamierza raczej kupić niż sprzedać akcje.

 

Wykres: Odpowiedzi na pytanie “Czy jesteś bardziej skłonny zwiększyć czy zmniejszyć ekspozycję na rynek akcji w kolejnych dniach lub tygodniach?” w ankiecie JP Morgan przeprowadzonej wśród klientów banku inwestycyjnego, którymi są m.in. duże firmy finansowe.

Reklama

ulica szturmuje gieldy akcji grube ryby szykuja sie do wyjscia z rynku grafika numer 2ulica szturmuje gieldy akcji grube ryby szykuja sie do wyjscia z rynku grafika numer 2

Źródło: JP Morgan.

 

Zestawiając wyniki ankiety przeprowadzonej wśród dużych inwestorów ze wskaźnikami ogólnego sentymentu na amerykańskiej giełdzie akcji również dostrzegalny jest pewien dysonans. 

 

Zobacz również: Giełda akcji porzuciła fundamenty? Najwyższa od 50 lat wartość kluczowego wskaźnika. Ekstremalne wyceny wielkich spółek

 

Giełda akcji w USA w atmosferze chciwości

Reklama

Wskaźnik “Fear and Greed” opracowywany przez CNN pokazuje obraz rynku, na którym dominuje chciwość. Obecnie, wartość indeksu to 61 punktów, zatem znajduje się on w położeniu “chciwości”.
 

Wykres: Indeks “Fear and Greed” opracowywany przez CNN. Wynik z 17 maja 2024 roku.

ulica szturmuje gieldy akcji grube ryby szykuja sie do wyjscia z rynku grafika numer 3ulica szturmuje gieldy akcji grube ryby szykuja sie do wyjscia z rynku grafika numer 3

Źródło: CNN.

 

Wskaźnik ten osiąga wartość od 0 do 100 punktów, gdzie 100 oznacza maksymalną chciwość, a 0 maksymalny strach.

Indeks strachu i chciwości to sposób na ocenę ruchów na rynku akcji i tego, czy akcje są uczciwie wyceniane. - czytamy na stronie CNN. - Indeks strachu i chciwości służy do oceny nastrojów na rynku. Wielu inwestorów reaguje emocjonalnie, a wskaźniki nastrojów strachu i chciwości mogą ostrzegać inwestorów o ich własnych emocjach i uprzedzeniach, które mogą wpływać na ich decyzje.

Reklama

Bardzo podobny rezultat pokazuje wskaźnik “Bull and Bear” opracowywany przez Bank of America, amerykański bank inwestycyjny. Jego najnowsza wartość oszacowana 16 maja 2024 roku wskazuje, że w gronie wszystkich inwestorów na rynku dominuje “bycze” nastawienie.

 

Wykres: Wskaźnik “Bull and Bear” obrazujący nastroje panujące na giełdzie akcji w Stanach Zjednoczonych.

ulica szturmuje gieldy akcji grube ryby szykuja sie do wyjscia z rynku grafika numer 4ulica szturmuje gieldy akcji grube ryby szykuja sie do wyjscia z rynku grafika numer 4

Źródło: Raport Bank of America z 16 maja 2024 roku.

 

Reklama

Pamiętajmy, że wymienione wskaźniki obrazują jedynie sytuację i nie pełnią roli prognostycznej ani rekomendacyjnej. Ich celem jest jedynie ocena stanu rynku akcji. Jednak mogą być one pomocne w zrozumieniu własnych skłonności i tendencji przed podjęciem samodzielnej decyzji inwestycyjnej.


Zobacz również: Niemal wszystkie wskaźniki palą się na czerwono. Idą lata marnych zysków - ostrzeżenie ekspertów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama