Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To był ciekawy tydzień. Banki centralne zaskoczyły inwestorów swoją retoryką

|
selectedselectedselected
To był ciekawy tydzień. Banki centralne zaskoczyły inwestorów swoją retoryką  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Uwaga inwestorów w minionym tygodniu skupiona była przede wszystkim na najważniejszych bankach centralnych (tj. Rezerwie Federalnej i EBC), które w środę i czwartek podjęły decyzje w sprawie stóp procentowych (obie instytucje nie wprowadziły zmian w zakresie prowadzonej polityki monetarnej). Rynek spodziewał się utrzymania bieżących stóp procentowych (dla przypomnienia – stopa depozytowa EBC wynosi teraz 4%, a stopy Fed mieszczą się w przedziale 5,25-5,50%), zatem większy wpływ na rynkowy sentyment miały późniejsze wypowiedzi przedstawicieli obu banków centralnych.

 

 

Nieco łagodniejsza retoryka Jerome’a Powella (przewodniczący FOMC, czyli amerykańskiego odpowiednika krajowej RPP) wlała na rynki optymizm związany ze zbliżającymi się obniżkami stóp procentowych w USA (pierwsza z nich prawdopodobnie już w pierwszym półroczu 2024 roku). Na nieco bardziej „gołębie” komentarze zareagował rynek długu – rentowność amerykańskich długoterminowych obligacji skarbowych spadła już do poziomów poniżej 4% (a jeszcze kilka tygodni temu sięgała 5%). Pozytywnie odbiło się to także na wycenach aktywów ryzykownych – indeks S&P500 zanotował w zeszłym tygodniu 2,5%-owy wzrost.

To był ciekawy tydzień. Banki centralne zaskoczyły inwestorów swoją retoryką  - 1To był ciekawy tydzień. Banki centralne zaskoczyły inwestorów swoją retoryką  - 1

Reklama

 

Wzrastał również skorelowany z rynkami bazowymi krajowy rynek, choć skala zwyżek była ograniczona. Pozytywnie zaskoczyły spółki o małej kapitalizacji zagregowane w indeksie sWIG80 (+2,7% w ujęciu tygodniowym). Sektorowo obserwowaliśmy solidne zniżki przedstawicieli branży energetycznej (subindeks WIG-Energia spadł o 2,8%) oraz banków (WIG-Banki -1,3%), dobrze poradził sobie natomiast sektor wydobywczy (WIG-Górnictwo +3,7%).

To był ciekawy tydzień. Banki centralne zaskoczyły inwestorów swoją retoryką  - 2To był ciekawy tydzień. Banki centralne zaskoczyły inwestorów swoją retoryką  - 2

 

W bieżącym tygodniu krajowi inwestorzy interesować się będą m.in. wydarzeniami ze świata polityki. Nowy rząd będzie pracował nad projektem budżetu państwa na 2024 r. (co nie będzie łatwym zadaniem biorąc pod uwagę skalę zapowiedzianych wydatków związanych z podwyżkami i programami socjalnymi). Na przestrzeni kolejnych dni spływać będą również dane GUS za listopad, w tym m.in. dynamika wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna czy stopa bezrobocia.

 

Reklama

Na rynkach bazowych rozpoczęty dziś tydzień zapowiada się spokojnie. W kalendarium publikacji makroekonomicznych zaplanowana jest publikacja szeregu danych ze Stanów Zjednoczonych, takich jak listopadowe wydatki i dochody Amerykanów, deflator PCE, informacje dot. rynku nieruchomości czy grudniowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Ze względu na zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok, zmienność na rynkach może być nieco ograniczona.

 

Zobacz także: Inflacja w Kanadzie - mamy najnowsze dane! Jak reaguje kurs dolara kanadyjskiego?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama