Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spółka Synektik: Omówienie sprawozdania finansowego za 1Q22

|
selectedselectedselected
Spółka Synektik: Omówienie sprawozdania finansowego za 1Q22 | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Przychody wyniosły PLN 37m, wzrosły o 39% r/r i były zgodne z naszą prognozą.
  • W segmencie Sprzęt i IT, przychody wyniosły PLN 29m, wzrost o 49%, zgodnie z naszą prognozą. Znorm. EBITDA (skorygowana o zdarzenia jednorazowe związane z przejęciem biznesu Intuitive w Czechach i na Słowacji) wyniosła PLN 4.9m, wzrost o 3% r/r, o 9% gorzej od naszej prognozy, gdyż zakładaliśmy, że spółka sprzedała robota chirurgicznego do szpitala w Lublinie, a sprzedaż ta miała miejsce dopiero w 2Q22. Biznes w Czechach i na Słowacji (konsolidowany od lutego) dołożył PLN 5.9m przychodów (w 1Q nie sprzedano żadnego robota) i PLN 1.3m EBITDA.
  • W segmencie produkcja radiofarmaceutyków, przychody osiągnęły poziom PLN 7.9m, wzrost o 11% r/r, a EBITDA wyniosła PLN 2.3m, wzrost o 19% więcej r/r, o 6% więcej niż prognozowaliśmy.
  • Koszty R&D związane z kardioznacznikiem wyniosły PLN 1.4m, a koszty ogólnego zarządu i pozostałe PLN 1m. W rezultacie, raportowany i znormalizowany wynik EBITDA był na poziomie odpowiednio PLN 10.4m oraz PLN 6.2m (wzrost o 11% r/r, o 5% gorzej od naszej prognozy przez powyżej wspomniane przesunięcie sprzedaży jednego robota na 2Q).
  • Spółka odpisała swój udział w JV Cyklosfera (PET/CT bez kontraktu z NFZ) o PLN 0.8m. W konsekwencji raportowany zysk netto wyniósł PLN 6m, a znormalizowany zysk netto szacujemy na PLN 3.3m (wzrost o 26% r/r, o 11% słabiej od naszej prognozy głównie przez przesunięcie sprzedaży jednego robota chirurgicznego).
  • Przepływy z działalności operacyjnej były ujemne i wyniosły PLN 39m, przez sezonowe zwiększenie stanu należności i zmniejszenie stanu zobowiązań handlowych. Na koniec marca spółka miała dług netto na poziomie PLN 24.8m w porównaniu z gotówką netto PLN 11.5m w 4Q21.
  • Portfel zamówień na koniec marca wynosił PLN 23m, wzrost o 430% r/r, a aktywne oferty PLN 64m, spadek o 3% r/r.

Synektik: Omówienie wyników za 1Q22 - 1Synektik: Omówienie wyników za 1Q22 - 1

Opinia: Wyniki spółki za 1Q22 są mniej więcej zgodne z naszą prognozą, trochę niższy wynik w segmencie Sprzęt i IT wynika z naszego założenia, że został sprzedany robot do szpitala w Lublinie, a sprzedaż ta w rzeczywistości miała miejsce w 2Q22. Spodziewamy się lepszych wyników w pozostałej części roku ze względu na wyższą sprzedaż robotów chirurgicznych. Na naszych prognozach, Synektik jest handlowany na 2021/22E EV/EBITDA 6x i P/E 11x. Uważamy, że wycena jest atrakcyjna, a rynek jeszcze nie zdyskontował rozszerzenia współpracy z Intuitive. Ponadto, od kwietnia operacje raka prostaty z wykorzystaniem robotów da Vinci są w Polsce refundowane, co powinno przełożyć się na wyższe przychody spółki.

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama