Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki

|
selectedselectedselected
Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podwyższamy cenę docelową dla walorów spółki do 39,2 PLN/akcję. W wyniku pogorszenia sytuacji makroekonomicznej w 2022 r. istotnie wzrosły koszty prowadzenia działalności, co spowodowało znaczny spadek wyników w tym okresie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż mimo znaczącego wzrostu kursu USD spółka utrzymała na wysokim poziomie marżę zysku brutto ze sprzedaży. Wskaźnik ten nadal odnotowuje satysfakcjonujące wartości, dlatego podwyższamy prognozę jego poziomu w długim terminie z 60,8% do 61,2%. Jest to główna przyczyna wzrostu ceny docelowej. Oczekujemy, że po ustabilizowaniu się kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu oraz przy dalszym przyroście przychodów, spółka ma potencjał wzrostu w średnim i długim okresie.

 

Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki - 1Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki - 1

 

Jednocześnie podwyższeniu uległy prognozy przychodów ze sprzedaży. W 2022 r. spółka przeprowadziła szereg inwestycji w kanale online – przede wszystkim otwarcie nowych, bardziej przejrzystych stron internetowych oraz uruchomienie aplikacji mobilnej, co owocuje wysokimi dynamikami sprzedaży internetowej. Wejście na platformę Zalando w Niemczech okazało się bardzo dobrą decyzją, dlatego teraz spółka pracuje nad uruchomieniem sprzedaży poprzez ten kanał w Austrii i Szwajcarii. Dodatkowo planowane jest otwarcie salonów stacjonarnych na rynku serbskim, pierwsze sklepy mają zostać otwarte jeszcze w 2023 r. Pozytywny wpływ na poziom sprzedaży mają także działania marketingowe, szczególnie wprowadzenie reklam telewizyjnych, które przyczyniły się do wzrostu liczby klientów w 2H'22.

Reklama

 

Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki - 2Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki - 2

 

Powstanie multibrandowej platformy Vosedo w naszej ocenie nie będzie miało istotnego wpływu na działalność grupy w najbliższym okresie. Po rozwiązaniu umowy z Oponeo.pl, będzie ona zaliczona jako jeden ze sklepów internetowych spółki, natomiast na widoczne wsparcie sprzedaży internetowej w naszej opinii trzeba będzie jeszcze poczekać.

 

W 2022 r. poważnym problemem dla spółki był wzrost kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu. Oczekujemy, że bieżący rok przyniesie wyhamowanie tych dynamik. Koszty zarządu nadal będą obciążone nakładami na rozwój technologii RFiD – do końca roku ma powstać pierwszy autonomiczny salon stacjonarny. Według naszych szacunków w 2023 r. nakłady na ten projekt powinny oscylować w okolicach 4,5 mln PLN, natomiast dofinansowanie z tego tytułu szacujemy na ponad 3,5 mln PLN.

Reklama

 

Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki - 3Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki - 3

 

Zgodnie z zapowiedziami zarządu spodziewamy się spadku poziomu zapasów w 1H’23. Wzmożone zatowarowanie w związku z problemami w łańcuchach dostaw oraz powstaniem Vosedo wydaje się nie mieć uzasadnienia w aktualnej sytuacji.

 

Po raz pierwszy w wycenie uwzględniamy wycenę porównawczą do polskich i zagranicznych spółek odzieżowych, jednak ze względu na różnice w strukturze asortymentu i skali działalności przypisaliśmy jej wagę 20%.

Reklama

 

Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki - 4Spółka Esotiq&Henderson w raporcie analitycznym na zlecenie GPW – podwyższona rekomendacja dla akcji spółki - 4

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama